Wystawa wyklejanek Wisławy Szymborskiej w Warszawie z okazji 20. rocznicy przyznania poetce Nobla

14 września 2016

wystawa-kolazy-szymborskiej-wwa
W czwartek, 15 września 2016 roku do Warszawy zawita wystawa kolaży Wisławy Szymborskiej. To niezwykłe wydarzenie będzie miało miejsce w nowej przestrzeni kulturalnej miasta ? budynku apartamentowym Cosmopolitan Twarda 4. Od piątku, 16 września, przez dwa tygodnie wystawę będzie można oglądać w lobby apartamentowca.

Wisława Szymborska nie lubiła jubileuszy, ale o tej rocznicy warto przypominać ? 20 lat temu wybitna polska poetka z Krakowa otrzymała Nagrodę Nobla. Była osobą nieprzeciętną o niezwykłym poczuciu humoru, jej poezja nieustannie urzeka trafnością obserwacji świata i mówienia o sprawach ważnych. Wolała rozmowy ze zwykłymi ludźmi niż kongresy poetów i dyskusje z intelektualistami. Szymborska, obok poezji, z wielkim zaangażowaniem i pasją tworzyła też kolaże i wyklejanki z gazet, magazynów, reprodukcji zdjęć i starych pocztówek. Już 15 września na 42. piętrze apartamentowca Cosmopolitan, w samym sercu Warszawy odbędzie się wernisaż wyklejanek Wisławy Szymborskiej. Kustoszem i dyrektorem artystycznym tego wydarzenia jest profesor Apoloniusz Węgłowski.

„Kolaże, czyli 'wyklejanki’ w pierwotnym zamierzeniu poetki były po prostu własnoręcznie robionymi kartkami pocztowymi. Kiedy jej serbscy przyjaciele postanowili zrobić wystawę tych, które od niej dostawali – była zdumiona, że można je tak potraktować. Kilka lat później zgodziła się jednak, by posłużyły jako ilustracje do jej książki z zabawami literackimi” – mówi Michał Rusinek, wieloletni sekretarz poetki. „W pierwszą rocznicę jej śmierci Fundacja Wisławy Szymborskiej zorganizowała skromną wystawę wyklejanek, która w ciągu trzech lat odwiedziła już kilkanaście krajów – od Hiszpanii po Makau. Dzięki niej, z jednej strony, poezja Szymborskiej zyskała wielu nowych czytelników. Z drugiej strony, wielu jej wiernych czytelników przekonało się, jak utalentowana plastycznie była ich ulubiona poetka. Teraz, w 20. rocznicę przyznania Wisławie Szymborskiej nagrody Nobla, wystawa trafia do Warszawy. Mamy nadzieję, że i tutaj jednym ukaże Szymborską jako surrealistkę, innych zaś skłoni do sięgnięcia po jej poezję”.

Wernisaż odbędzie się 15 września 2016 w budynku Cosmpolitan Twarda 4, a w tym niezwykłym wydarzeniu wezmą udział miedzy innymi m.in. Michał Rusinek ? prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, a także wielbiciele talentu poetki – Tomasz Stańko, Andrzej Wajda i profesor Maciej Lewenstein. Od 16 września 2016 roku przez dwa tygodnie w godzinach od 8:00 do 20:00 przestrzeń na parterze budynku Cosmopolitan Twarda 4 będzie otwarta dla wszystkich warszawiaków, którzy będą chcieli poznać prace polskiej noblistki.

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia