Wystawa przedaukcyjna plansz klasyków polskiego komiksu w Warszawie

27 maja 2020


Od 27 maja w DESA Unicum w Warszawie można oglądać wystawę plansz komiksowych zatytułowaną „Komiks. Superbohaterowie”. Zaprezentowane na niej dzieła znanych polskich autorów zostaną 2 czerwca wystawione na aukcji.

Komiksy były oknem na świat całych generacji. Były (i są) ponadpokoleniowe, dzięki nim możemy powrócić do czasów dzieciństwa i beztroski. Na wystawie „Komiks. Superbohaterowie” prezentowane są unikatowe plansze kolekcjonerskie stworzone przez najwybitniejszych polskich twórców komiksu i ilustracji.

Tytusa, Romka i A’Tomka nie trzeba przedstawiać nikomu. Tę trójkę przyjaciół wymyślił Henryk Jerzy Chmielewski uznawany za jednego z ojców polskiego komiksu. Jego trzej bohaterowie dzięki szalonym przygodom stali się ikonicznymi postaciami. Losy tego komiksu w czasach PRL nie były jednak proste. Władze piętnowały go ze względu na „imperialistyczne korzenie”. Uznaje się, że najlepsze zeszyty z całej serii ukazywały się właśnie w latach 70. i 80. To z tego okresu pochodzą plansze biorące udział w wystawie i aukcji: dwie z księgi „Tytus Olimpijczykiem”, gdzie tytułowy bohater rozwija swój talent bokserski, i trzy z księgi „Tytus Geologiem”, w którym to Papcio Chmiel stworzył bogaty podziemny świat. Warto przypomnieć, że to do Papcia Chmiela należy rekord na rynku plansz komiksowych w Polsce. Okładka XX tomu serii „Tytus, Romek i A’Tomek” sprzedała się za 88,5 tysiąca.

Mówiąc o superbohaterach należy wspomnieć oczywiście o twórczości najwybitniejszego rysownika komiksów z gatunku sci-fi. To zmarły w tym roku Bogusław Polch, spod ręki którego wyszły takie kultowe serie jak „Kapitan Żbik”, „Ekspedycja”, „Funky Koval” oraz „Wiedźmin”. Ten ostatni powstał na podstawie książek Andrzeja Sapkowskiego. Przygody Wiedźmina zostały zekranizowane przez platformę Netflix i stały się globalnym hitem, będąc jedną z najpopularniejszych produkcji 2019 roku. Komiksy Polcha doczekały się aż 13 wersji językowych, a ich łączny nakład przekroczył milion egzemplarzy. Twórca w swoich pracach w sposób niesamowity operuje słowem i obrazem, dzięki czemu jego historie są dynamiczne i fascynujące. Na ich potrzeby od podstaw wymyślał obce cywilizacje. Na wystawie „Komiks. Superbohaterowie” w DESA Unicum prezentowana jest okładka jego komiksu „Wiedźmin” z I tomu przygód Geralta z Rivii i aż 8 unikatowych plansz.

Na wystawie zobaczyć można też m.in. prace Janusza Christy, w tym kultowe przygody Kajka i Kokosza. Christa uznawany jest za jednego z najwie?kszych polskich twórców komiksowych historii, a jego prace są wyjątkowo lubiane przez kolekcjonerów. Stworzył prawie 5000 komiksowych pasków, 700 plansz i niezliczoną ilos?c? ilustracji. Bohaterowie jego komiksów pochodzili z bliżej nieokreślonej rzeczywistości, a ich przygody były pełne niezwykłych zdarzeń. Wszystko po to, by uniknąć problemów w cenzurą ówczesnej władzy.

Nie brak oczywiście też legendarnego Kapitana Klossa autorstwa Mieczysława Wiśniewskiego, ale również prac Szarloty Pawel czy Tadeusza Baranowskiego. Ten ostatni autor wystawił kilka plansz i rysunków, między innymi dwie wersje okładki (rysowaną farbami i piórkiem) do wznowionego niedawno albumu „Do bani z takim komiksem”.
W DESA Unicum można zobaczyć także planszę komiksową narysowaną przez Baranowskiego po otrzymaniu w 2007 roku Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Przedstawia ona, wyjątkowo, wszystkich bohaterów stworzonych przez autora, bo „oni również zostali odznaczeni tym medalem”.

Wystawę można oglądać bezpłatnie do 2 czerwca (poniedziałek-piątek w godz. 11:00-19:00 i w sobotę w godz. 11:00-16:00) w siedzibie DESA Unicum na ul. Pięknej 1A w Warszawie. Tego dnia o godz. 20:30 wszystkie obiekty pójdą pod młotek. Licytować można będzie online, za pośrednictwem strony internetowej, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych domu aukcyjnego.

[am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia