Wystawa poświęcona Wisławie Szymborskiej w krakowskim MOCAK-u

1 lutego 2022

Krakowski MOCAK zaprasza na wystawę poświęconą Wisławie Szymborskiej. Na ekspozycji zobaczymy m.in. replikę medalu noblowskiego, kolaże wykonane przez poetkę, a także jej dzieła i inne związane z nią pamiątki.

Data otwarcia wystawy – 1 lutego – nie jest przypadkowa. Tego dnia obchodzimy dziesiątą rocznicę śmierci poetki. Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK postanowiło uczcić tę wyjątkową okoliczność, przygotowując specjalną ekspozycję.

Na wystawie można zobaczyć artefakty związane z osobą poetki, w tym replikę medalu noblowskiego i inne przedmioty, które pokazywano już w ramach innej krakowskiej wystawy zatytułowanej „Szuflada Szymborskiej”. Ważne miejsce zajmą również wyklejanki i kolaże wykonane przez pisarkę.

Portret autorstwa Beaty Stankiewicz i rzeźba projektu Krzysztofa M. Bednarskiego.

Zaprezentowana zostanie większość wydań wierszy noblistki oraz książek napisanych o niej, również wydawnictwa obcojęzyczne. Wystawę dopełnią portrety Szymborskiej – m.in. obraz Beaty Stankiewicz i rzeźba Krzysztofa M. Bednarskiego, która stanowiła projekt statuetki na nagrodę imienia noblistki – oraz plakaty poetyckie Ryszarda Krynickiego.

Wystawa powstała we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej i Wydawnictwem a5. Będzie ją można oglądać w Budynku A MOCAK-u (poziom 0) do 20 marca, ale już pojawiły się plany, by przedłużyć ekspozycję.

[am]
Na zdj. głównym: Wisława Szymborska w Stadninie Koni Michałów, 2008 rok, fot. Maria Anna Potocka

Tematy: , ,

Kategoria: wydarzenia