banner ad

Wymienialnia Książek w sobotę w Warszawie

19 lutego 2014

bukklub-wymiana-22-2-2014
W sobotę 22 lutego w godzinach 16.00-18.00 w warszawskiej Galerii Kordegarda po raz kolejny odbędzie się cykliczna Wymienialnia Książek. Warunkiem uczestnictwa jest przyniesienie książki i zrobienie specjalnej dedykacji dla jej następnego czytelnika. W zamian można zabrać inną książkę do domu.

Organizatorzy zapowiadają, że wybór książek będzie całkiem spory – od klasyków literatury, książek historycznych i poezji poprzez romanse i poradniki, encyklopedie, podręczniki, po literaturę dziecięcą i młodzieżową. Książki polskie i zagraniczne, wydania nowe, PRL-owskie i przedwojenne – każdy znajdzie coś interesującego. W tym miesiącu czekają na wymianę m.in. książki: Miłosza, Bułhakowa i Camusa.

Akcja promuje czytelnictwo i nawiązuje do historycznej funkcji budynku galerii, w którym od 1857 roku mieścił się skład książek i nut Gebethner i Wolff. „Wymieniając książki, dajemy im nowe życie. Dzięki naszej akcji te z nich, które nie przypadły nam do gustu, nie umrą zapomniane i zakurzone, gdzieś na najwyższej półce domowej biblioteczki, ale trafią w nowe ręce, dając radość i realizując swoje przeznaczenie” – wyjaśniają organizatorzy.

Wymienialnia Książek jest częścią programu „Kultura na wynos” prowadzonego przez Galerię Kordegarda. To cykl działań, które promują wolną kulturę i aktywność artystyczną poza galeryjnymi murami. Udział w akcji jest bezpłatny.

Dwie godziny wcześniej, o 14.00, odbędzie się także comiesięczne spotkanie dyskusyjnego klubu książki Bukklub, podczas którego rozmowy na temat wybranej książki prowadzą doświadczeni dziennikarze: Marta Szarejko lub Marek Łuszczyna, którzy współpracowali m.in. z miesięcznikiem kulturalnym „Bluszcz”. Tematem najbliższego, dwudziestego czwartego spotkania będzie książka „Zbyt wiele szczęścia” Alice Munro.

W Polsce działa ponad 130 dyskusyjnych klubów filmowych. Do kina często chodzi się razem, łatwo więc znaleźć partnera do rozmowy o filmie. Z książkami jest trudniej – jeden egzemplarz czytany jest zwykle po kolei przez kilka osób. Możliwość wymienienia się uwagami na temat książki w trakcie jej czytania pojawia się rzadko. Bukklub pozwala na nowo zmienić zwykle samotny proces czytania w zbiorowe doświadczenie. Zgłoszenia do udziału w dyskusyjnym klubie książki przyjmowane są pod adresem mailowym: bukklub@nck.pl.

wymienialnia_Bukklub2

fot. mat. prasowe

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia