Wydarzenia online z okazji 90. rocznicy urodzin Thomasa Bernharda

5 lutego 2021

We wtorek 9 lutego 2021 roku Thomas Bernhard obchodziłby 90. urodziny. Z tej okazji odbędą się dwa wydarzenia online poświęconego temu wybitnemu austriackiemu prozaikowi i dramaturgowi.

Thomas Bernhard postrzegany jest dziś jako jeden z najważniejszych pisarzy europejskich drugiej połowy XX wieku, a jego twórczość prozatorska i dramaturgiczna cieszy się – także w Polsce – niesłabnącym zainteresowaniem. Dowodem tego mogą być ostatnie wznowienia książek opublikowane przez Wydawnictwo Czytelnik.

Podczas spotkania, organizowanego przez Austriackie Forum Kultury w Warszawie, polscy znawcy i tłumacze twórczości Bernharda opowiedzą o tym, co wciąż pociąga ich lub niepokoi w jego pisarstwie. Spróbują też odpowiedzieć na pytanie, do jakiego stopnia włączenie autora „Wymazywania” do literackiego kanonu spowodowało neutralizację wywrotowego potencjału tej prozy.

W wydarzeniu wezmą udział m.in.: Jacek St. Buras, Marek Kędzierski, Sława Lisiecka, Monika Muskała, Marcin Polak, Katarzyna Szymańska i Arkadiusz Żychliński. Prowadzić rozmowę będą Agata Wittchen-Barełkowska i Adam Lipszyc. Spotkanie odbędzie się we wtorek 9 lutego o godz. 19:00 na fanpage’u Austriackiego Forum Kultury.

A dzień wcześniej, to jest 8 lutego o godz. 19:00, na fanpage’u warszawskiego Teatru Dramatycznego rozpocznie się czytanie online „Placu Bohaterów” Thomasa Bernharda w interpretacji Adama Ferencego, Agnieszki Roszkowskiej, Katarzyny Herman, Waldemara Barwińskiego, Małgorzaty Niemirskiej, Henryka Niebudka, Agnieszki Wosińskiej, Sławomira Grzymkowskiego, Małgorzaty Rożniatowskiej oraz Marty Król.

„Plac Bohaterów” to rozliczenie pisarza z historią i niechlubną przeszłością Austrii. Antysemityzm, nazizm i przemoc, które odradzają się po wojnie z nową siłą, mieszają się z hipokryzją i nienawiścią społeczeństwa niepogodzonego z własnym losem. Ostatni dramat Bernharda opowiada o rodzinie profesora Schustera, która mieszkała jeszcze przed wojną przy Heldenplatz – placu, na którym w 1938 roku przemawiał Adolf Hitler. Po aneksji Austrii przez Rzeszę Niemiecką rodzina, mająca żydowskie pochodzenie, wyjechała do Anglii, ale w 1958 roku zdecydowała się wrócić do Wiednia. Wokół jednak widzi odradzający się nazizm.

Po czytaniu odbędzie się dyskusja, w której udział wezmą: Grzegorz Matysik (tłumacz dramatu), Monika Muskała (tłumaczka dramaturgii niemieckojęzycznej, dramatopisarka), Cezary Michalski (publicysta, eseista, prozaik), prof. Bogdan de Barbaro (psychiatra, terapeuta) oraz Franciszek Szumiński (reżyser). Rozmowę poprowadzi Wojciech Majcherek. Gdybyśmy nie zdążyli obejrzeć wydarzenia na żywo, to pamiętajmy, że link do nagrania będzie aktywny przez tydzień. Po tym czasie materiał zostanie usunięty z profilu Teatru Dramatycznego.

[am]
fot. Bernharda: Monozigote/Wikimedia Commons, fot. czytania „Placu Bohaterów”: Teatr Dramatyczny

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia