Wrzesień tematów i nietuzinkowych osobowości w warszawskim Big Book Cafe

8 września 2021

Rusza nowy sezon w centrum innowacji literackich na warszawskim Mokotowie. We wrześniu Big Book Cafe przedstawi interesujący program, na który składają się spektakle, aktorskie czytania i improwizacje, spotkania autorskie i dyskusje o książkach.

Na afisz Big Book Cafe jesienią powracają cieszące się popularnością cykle spotkań i wydarzeń literackich, takie jak Wielkie pytania, czyli rozmowy z wybitnymi pisarzami o sprawach największej wagi, Między słowami, czyli rozmowy z muzykami i tekściarzami o tym, czym dla nich jest poezja, oraz Na głos, czyli słuchowiska na żywo oparte na wybitnej współczesnej literaturze. W tym miesiącu w dyskusjach i spotkaniach wezmą udział m.in. pisarz Marian Pilot, filozof i publicysta Tomasz Stawiszyński, wokalista i instrumentalista Leski, tłumaczka Aga Zano, poeci z Czech i Polski oraz fotoreporterki, które dokumentowały rzeczywistość PRL. Będą też rozmowy inspirowane ciekawymi książkowymi premierami. Na wszystkie spotkania i wydarzenia wstęp jest wolny, można w nich uczestniczyć osobiście, a także oglądać w internecie.

Pilot i Stawiszyński

We wrześniu w Big Book Cafe zagoszczą wspaniałe, a jakże różne osobowości. W czwartek 9 września gościem centrum będzie laureat Nagrody Literackiej Nike w 2011 roku Marian Pilot. Odpowie na pytania Michała Nogasia: o nasze ludowe korzenie i wiejski nurt w literaturze, a także o poszukiwanie języka, którym możemy na nowo opowiedzieć naszą chłopską przeszłość. Wiejskie korzenie ma zdecydowana większość Polaków, a historia polskiego chłopstwa to temat obecnie chętnie podejmowany w książkach i esejach historycznych. Marian Pilot pisze o chłopskim dziedzictwie od lat w swojej prozie, wysoce artystycznej, nierzadko eksperymentalnej i fascynującej. Jesienią ukazuje się nowa książka autora, „Dzikie mięso”, więc to dobry moment na rozmowę. Spotkanie będzie częścią cyklu Wielkie Pytania, w którym doświadczeni dziennikarze rozmawiają z wybitnymi pisarzami o najwyższych wartościach w życiu – bez zadęcia, ale i bez chodzenia na łatwiznę. Gośćmi cyklu byli już Agata Tuszyńska, Stefan Chwin i Urszula Zajączkowska.

W środę 22 września odbędzie się spotkanie z popularnym filozofem, publicystą i dziennikarzem Tomaszem Stawiszyńskim. W nowej książce, „Ucieczka od bezradności”, napisał o tym, o czym współczesna kultura nie chce rozmawiać. Są w niej najważniejsze pytania, które często aż boimy się stawiać. W Big Book Cafe o wypieranym bólu, żałobie i smutku, a także o iluzjach, które w zamian dostajemy, z autorem z okazji premiery książki porozmawia Paulina Wilk.

Chwila dla poezji

W ramach święta literatury czeskiej na Warszawskich Targach Książki 11 września w Big Book Cafe odbędzie się spotkanie „Wers za wers. Poezja z Czech i Polski”. Z czeskim poetą Milanem Děžinským i jego polskim kolegą Leszkiem Szarugą porozmawia Zofia Bałdyga. Przyjrzymy się bliżej pejzażowi poetyckiemu naszych południowych sąsiadów i najważniejszym współczesnym poetom czeskim. Goście spotkania przeczytają swoje wiersze z tomów „Obchodzenie wyspy” oraz „Łowca”. Rozmowa będzie tłumaczona, a partnerem tego wydarzenia jest CzechLit – czeskie centrum literackie.

Natomiast na spotkaniu z serii Między słowami – podczas której Anna Król rozmawia o poezji powiązanej z innymi dziedzinami sztuki – 28 września pojawi się Leski, wokalista, poeta i autor tekstów. Czym jest słowo? Jak tworzyć znaczenia i przekazywać słowami emocje? Czy same słowa mają moc? Co się dzieje, gdy milczymy? Na takie pytania w Big Book Cafe odpowiadały już artystki Maria Peszek i Matylda Damięcka. Leski opowie o pisaniu, słuchaniu i wynajdywaniu nowych znaczeń, o sile i znaczeniu języka w swojej twórczości.

Aktorskie improwizacje i proza skandynawska

Jesienią do Big Book Cafe powraca Grupa Dobrze zaprawiona w sztuce improwizacji. Czteroosobowy zespół zaprezentuje wieczór pod tytułem „Dramat w księgarni” – skecze i aktorskie wariacje na tematy podrzucane również przez publiczność ułożą się w opowieść o wyzwaniach, przed jakimi codziennie stają księgarze. Zatrważająca ilość nowych tytułów, grymaśni klienci i nietypowe sposoby promocji – z czym jeszcze zmagać się będą pracownicy wyimaginowanej księgarni, dowiemy się 16 września.

30 września Big Book Cafe zaprasza na słuchowisko z muzyką na żywo „Na głos. Proza skandynawska Live: Porzucenie” na motywach książki szwedzkiej pisarki Elisabeth Åsbrink. Wystąpią aktorki: Aleksandra Justa, Natalia Lange i Agnieszka Podsiadlik. Muzykę zagra wirtuoz trąbki Rafał Dubicki. Powieść „Porzucenie” opowiada o losach kilku pokoleń rodziny przez pryzmat historii trzech kobiet i trzech miast. Ich losy łączy klątwa milczenia, poczucie wykluczenia i nieobecność mężczyzn. Powieść powstała na kanwie skomplikowanej historii emigracyjnej rodziny autorki – wybitnej szwedzkiej pisarki i reporterki, bardzo cenionej w ojczyźnie, cieszącej się również sławą międzynarodową (Elisabeth Åsbrink w 2013 roku otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż „W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa”). Na głos to cykl literackich opowieści o współczesnej Europie. Po świetnie przyjętej serii wydarzeń poświęconych prozie rosyjskiej, brytyjskiej i niemieckiej tej jesieni Big Book Cafe przedstawia dzieła pisarzy ze Skandynawii. Fragmenty wybranych utworów interpretują znakomici aktorzy i aktorki, a czytanie wzbogaca muzyka na żywo, stworzona specjalnie do wydarzenia.

Fakty, mity, fotografie

Wśród tematów wrześniowych spotkań w Big Book Cafe będą i takie, które przewijają się w debacie publicznej, i takie, o których mało kto pamięta, a teraz przywołują je ważne nowe książki. 14 września z okazji polskiej premiery nowej powieści biseksualnej autorki Casey McQuiston „One Last Stop”, której otwartość i pomysłowość podbiła świat, tłumaczka Aga Zano mówić będzie o literaturze LGBTQ dla młodzieży i wyzwaniach, jakie stawia przed tłumaczami. Wieczór poprowadzi Katarzyna Borowiecka. Poprzednia książka autorki z Nowego Jorku, „Red, White & Royal Blue”, była bestsellerem, także w Polsce. Czy zatem należy bać się gender w literaturze?

Na kolejnym spotkaniu z cyklu Uwaga: premiera!, 17 września, pojawią się autorzy książki „Dziennikarz, który wiedział za dużo”: Łukasz Cieśla i Jakub Stachowiak. Opisali w niej kulisy porwania i zabójstwa Jarosława Ziętary – jednej z najgłośniejszych zbrodni początku III RP, sprawie do dziś nie w pełni wyjaśnionej. Młody dziennikarz z Poznania pisał o nadużyciach i nielegalnych interesach bonzów polskiej transformacji. O ryzyku, które ponoszą dziennikarze śledczy, z autorami książki rozmawiać będzie uznany twórca kryminałów, Wojciech Chmielarz.

20 września w cyklu Świeże oko odbędzie się spotkanie „My, fotografki”. O tym, co widziały i uchwyciły za kulisami wydarzeń politycznych i sportowych w czasach PRL, o codzienności fotoreporterskiej roboty w dobie analogowej i o tym, dlaczego wciąż mało kobiet idzie w ich ślady, opowiedzą znakomite fotografki Maja Sokołowska i Anna Brzezińska oraz Monika Szewczyk-Wittek, autorka książki „Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek”. Wieczór poprowadzi Magda Mołek.

Natomiast 27 września dziennikarz Dariusz Rosiak rozmawiać będzie z autorem biografii Angeli Merkel, historykiem i politologiem Arkadiuszem Stempinem. Nowe, poszerzone wydanie jego książki „Cesarzowa Europy” ukazuje się w chwili, gdy kanclerz Niemiec przechodzi na emeryturę. W Big Book Cafe posłuchamy o kulisach kariery tej wpływowej kobiety i o tym, czy zostawia Europie trwałe dziedzictwo.

Wszystkie wydarzenia rozpoczynają się o godz. 19:00 (z wyjątkiem spotkania 17 września, które zaplanowano na godz. 20:00). Widzów na miejscu obowiązuje noszenie maseczek ze względu na przepisy sanitarne. Wydarzenia są transmitowane na żywo na Facebooku Big Book Cafe, a następnie udostępniane na kanale YouTube Big Book Cafe & Festival. Występ Grupy Dobrze można obejrzeć tylko na miejscu, w Big Book Cafe na ul. Dabrowskiego 81 w Warszawie. Szczegółowy program centrum dostępny jest na stronie centrum.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia