Word2Picture w Krakowie: warsztaty i spotkania, które mają ułatwić współpracę branży filmowej i literackiej

17 października 2019


Krakowskie Biuro Festiwalowe otwiera przestrzeń do współpracy dla wydawców literatury polskiej oraz producentów filmowych i serialowych. Już pod koniec października w Krakowie po raz pierwszy odbędą się warsztaty i spotkania Word2Picture, które pomogą przenieść literaturę na srebrny ekran. Idealnym tego przykładem będzie powieść „Ślepnąc od świateł”. Jej autor, Jakub Żulczyk, wraz z producentką HBO Izabelą Łopuch, zdradzą przepis na filmowy sukces.

Przegląd rynku książki dla producentów, a także sesja pitchingowa książek z potencjałem na adaptacje i spotkania indywidualne wydawców z producentami będą częścią pierwszej edycji pasma Word2Picture, które w tym roku odbędzie się w dniach 25-26 października. „To miejsce wymiany kontaktów, doświadczeń, zacieśniania współpracy, a przede wszystkim przestrzeń kreatywna. Poznając lepiej swoje potrzeby i wymagania, będziemy w stanie lepiej się komunikować, a co za tym idzie ? mam nadzieję ? zaoferować widzom i czytelnikom kolejne znakomite dzieła. To przestrzeń, w której zarówno debiutanci, jak i doświadczeni wydawcy i producenci będą mieli możliwość znalezienia pomysłu dobranego do swoich potrzeb. Zdecydowanie pozytywny impuls do działania” ? zapewnia Ewa Bolińska-Gostkowska, redaktorka w wydawnictwie Znak, a także kuratorka wydarzenia.

Podczas zamkniętego spotkania, w piątek 25 października, wydawcy zaprezentują nowości, które mają potencjał na ekranizację. „Spotkanie będzie szczególną i nieczęstą okazją dla wydawców do poznania ram funkcjonowania branży filmowej. Tego, jakich mamy w Polsce producentów, jakie instytucje wspierające, jakich graczy komercyjnych odpowiedzialnych za dalszą dystrybucję i promocję filmu. Będzie to okazja do rozmowy o tym, w jaki sposób producenci szukają i następnie rozwijają projekty, z którymi partnerami najczęściej współpracują, co dla nich z punktu widzenia artystycznego, ale też biznesowego, jest kluczowe” ? tłumaczy prowadząca spotkanie Alicja Grawon-Jaksik, prezes Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych. Zasady naboru na to spotkanie zostaną ogłoszone niebawem.

Wszyscy zainteresowani tematem adaptacji i scenariopisarstwa powinni skorzystać z drugiego dnia Word2Picture, w programie którego znajdą się dwie propozycje wydarzeń otwartych. 26 października o godz. 13:30 w Pawilonie Wyspiańskiego rozpocznie się masterclass scenariuszowy scenarzystki, script coacha i wykładowczyni ? Agnieszki Kruk, która opowie o podstawach adaptacji scenariuszowej oraz o współpracy autora książki ze scenarzystą. Zdradzi również jakie cechy posiada dobry scenariusz oraz jakie zagrożenia czyhają na adeptów scenariopisarstwa. Zapisy na masterclass już trwają ? zgłoszenia należy wysyłać na adres: word2picture@biurofestiwalowe.pl (udział w spotkaniu jest bezpłatny, obowiązuje kolejność zgłoszeń). O godz. 15:00 w klubie Pauza podczas dyskusji „Co czyni książkę filmową?” przedstawionych zostanie kilka przydatnych rad dotyczących owocnej współpracy autora, producenta i scenarzysty. O adaptacjach w teorii i w praktyce na przykładzie najgłośniejszej polskiej ekranizacji ostatnich lat, czyli „Ślepnąc o świateł”, porozmawiają autor książki Jakub Żulczyk oraz producentka HBO Izabela Łopuch. Wydarzenie poprowadzi Ewa Bolińska-Gostkowska. Spotkanie będzie tłumaczone symultanicznie na polski język migowy.

Lista książek, które zostaną zaprezentowane przez wydawców:

1. Wioletta Grzegorzewska „Guguły”, wyd. Czarne,
2. Piotr Lipski „Gomułka”, wyd. Czarne,
3. Jakub Małecki „Horyzont”, ag. Syndykat,
4. Katarzyna Tubylewicz „Rówieśniczki”, Bibliocreatio,
5. Juliusz Strachota „Turysta polski w ZSRR”, ag. Graal,
6. Katarzyna Zyskowska „Sprawa Hoffmanowej”, wyd. Znak Literanova,
7. Rafał Kosik „Felix, Net i Nika oraz gang niewidzialnych ludzi”, wyd. Powergraph,
8. Remigiusz Mróz „Hashtag”, Wydawnictwo Poznańskie,
9. Agnieszka Pietrzyk „Zostań w domu”, Wydawnictwo Poznańskie,
10. Emil Marat „Sen Kolumba”, wyd. W.A.B.,
11. Mariusz Czubaj „Około północy”, wyd. W.A.B.,
12. Jacek Dehnel „Ale z naszymi umarłymi”, Wydawnictwo Literackie.

Poniżej przedstawiamy pełny pogram Word2Picture:

25.10 | PIĄTEK | WYDARZENIA BRANŻOWE

10:00 | Przegląd rynku książki dla producentów filmowych.
Prowadzenie: Ewa Bolińska-Gostkowska.

11:30-18:00 | Prezentacje nowości wydawniczych & spotkania one to one producentów i wydawców.
Prowadzenie: Alicja Grawon-Jaksik.

26.10 | SOBOTA | WYDARZENIA OTWARTE

13:30 | Podstawy adaptacji filmowej: masterclass.
Prowadzenie: Agnieszka Kruk Inez, miejsce: Pawilon Wyspiańskiego (Plac Wszystkich Świętych 2).
Obowiązują wcześniejsze zapisy: word2picture@biurofestiwalowe.pl.

15:00 | Co czyni książkę filmową? Spotkanie z Jakubem Żulczykiem oraz Izą Łopuch (HBO Polska).
Prowadzenie: Ewa Bolińska-Gostkowska, miejsce: Klub Pauza (ul. Stolarska 5/3).
Spotkanie tłumaczone symultanicznie na polski język migowy.

Wydawcy, autorzy książek, agenci literaccy, a także reżyserzy, producenci, scenarzyści i wszyscy, którym tematy literacko-filmowe są nieobce i chcieliby wziąć udział w wydarzeniach zamkniętych, proszeni są o wiadomość pod adresem: word2picture@biurofestiwalowe.pl.

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia