banner ad

Wirtualne spotkania z pisarzami stają się coraz bardziej kreatywne. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na kuchenne rozmowy z poetami

25 listopada 2020

W 2020 roku z powodu pandemii organizatorzy gdańskiego Festiwalu Europejski Poeta Wolności nie mogli zaprosić wielbicieli literatury na spotkania z poetami i poetkami Versopolis. Postanowili więc przenieść rozmowy do sfery online oraz… do kuchni. Wszystko po to, by połączyć poezję z pasją do gotowania.

„Tym, co szczególnie cechuje rok 2020 jest spędzanie dużej ilości czasu w domu. Na nowo aranżowaliśmy swoje mieszkania, tworząc domowe biura, szkoły i przedszkola. Sporo czasu spędzaliśmy też w kuchni, odkrywając pokłady drzemiących talentów kulinarnych. Idąc tym tropem, w tym roku postanowiliśmy połączyć poezję z pasją do gotowania i stworzyć, wspólnie z poetami i poetkami Versopolis, działanie pod szyldem 'Przepis na poezję'” – mówi Piotr Mielcarek z Instytutu Kultury Miejskiej.

W piątek 27 listopada przeniesiemy się do kuchni poetów i poetek, których twórczość możemy poznać dzięki tegorocznym tomom wydanym w serii „Versopolis”. Do swoich domów w Norwich, Lyonie, Barcelonie i Antwerpii zaproszą czytelników – oczywiście zdalnie – Helen Ivory, Samantha Barendson, Josep Pedrals i Maarten Inghels. Z każdym przeprowadzona zostanie rozmowa o tym, o czym rozmawia się w kuchni, czyli o jedzeniu, życiu i poezji. Nagrania dostępne będą na stronie Festiwalu Europejski Poeta Wolności od godz. 14:00.

Jak zaczynasz swój dzień? Czy w gotowaniu przestrzegasz receptur? Jaki jest twój przepis na poezję? Do jakiego dania możesz porównać swoją twórczość? To tylko niektóre pytania przygotowane z myślą o wywiadach. Poeci i poetki będą mogli na nie odpowiedzieć w intymnej, domowej atmosferze. Rozmowy uzupełnią wiersze czytane w kuchennej scenerii przez Małgorzatę Brajner i Jacka Labijaka.

Co roku Instytut Kultury Miejskiej wydaje i gości w Gdańsku twórców związanych z Versopolis. Versopolis to założona w grudniu 2014 roku platforma literacka poświęcona poezji. Jej celem jest wspieranie młodych europejskich autorów i promocja ich dorobku poza granicami ojczystych krajów. W skład platformy wchodzą 23 festiwale literackie, w tym organizowany w Gdańsku Festiwal Literatury Europejski Poeta Wolności.

[am]
fot. Bogna Kociumbas
źródło: Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia