We Wrocławiu możecie obejrzeć ilustracje z 6-metrowej książki Marka Bieńczyka

17 grudnia 2013

ksiaze-w-cukierni-wystawa-1
W dniach od 19 grudnia 2013 do 2 lutego 2014 w księgarnio-kawiarni Cocofli we Wrocławiu można oglądać wystawę ilustracji Joanny Concejo do książki „Książę w cukierni” Marka Bieńczyka.

„Książę w cukierni” to zjawiskowa ponad 6-metrowa książka będąca żartobliwą powiastką filozoficzną o szczęściu, którą napisał dla młodych (i nie tylko) czytelników laureat nagrody literackiej Nike, Marek Bieńczyk. Dwójka znakomitych bohaterów, niezaradny wielki niedźwiedź Duży Książę i czuła Kaktusica, wierny i mądry pies, rozprawia przy talerzu ciastek o postrzeganiu szczęścia. Dla Dużego Księcia „ze szczęściem są same kłopoty”, więc mnoży przykłady owych kłopotów. Dla jego rozmówczyni szczęście ma z kolei smak napoleonki, bajaderki albo szarlotki. Za sprawą niezwykłych ilustracji Joanny Concejo i oryginalnego projektu (książka ma formę ponad 6-metrowej harmonijki) świat przedstawiony w utworze przechodzi w nowy wymiar ? na pogranicze najpiękniejszego snu i jawy. To świat pełen lekkości, ciepła, z nutą marzycielstwa i poezji. Nie powinno więc dziwić, że publikacja otrzymała prestiżową nagrodę polskiej sekcji IBBY i tytuł „Najlepszej Książki Roku 2013” w kategorii: Grafika.

Z tej okazji wydawca książki, oficyna Format, chce wystawić docenione prace Joanny Concejo w prowadzonej przez wydawnictwo w centrum Wrocławia księgarnio-kawiarni o figlarnej nazwie Cocofli. Ilustracje będzie można oglądać od czwartku 19 grudnia aż do niedzieli 2 lutego 2014 roku.

„W książce obrazkowej zawsze jest opowieść, niekoniecznie w konwencjonalnej formie tekstu i obrazu. Opowiadać może przecież zarówno tekst, jak i obraz, każde inaczej. Kiedy myśli jawią mi się obrazem, wtedy je rysuję. Jeśli coś układa mi się w słowa, to wtedy piszę. I staram się nie powtarzać. To jest trochę tak: spotyka się dwoje ludzi, idą kawałek drogi razem. Są różni, ich opowieści są inne, ale są całością. Po prostu pięknie się różnią. W takim sensie obraz nigdy nie ilustruje tekstu ? istnieje równolegle i równoważnie z nim. Gdy takie spotkanie tekstu z obrazem zostawia miejsce dla trzeciej osoby ? dla czytelnika ? książka zaczyna istnieć” ? twierdzi autorka ilustracji, Joanna Concejo, w wywiadzie udzielonym „Formatowi Książki”.

Joanna Concejo to polska artystka od lat mieszkająca w Paryżu. Urodziła się w 1971 roku w Słupsku, studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, na Wydziale Grafiki. W 1998 roku z dyplomem z rysunku i ilustracji w kieszeni osiadła na stałe we Francji. Po raz pierwszy jako artystka została zauważona dzięki instalacjom w 2002 roku, kiedy to została zaproszona do udziału w Busan Biennale w Korei. Rok później pokazała swoje prace na wystawie sztuki współczesnej w Chelles (we Francji). W następnych latach odbyło się kilka wystaw jej prac (galeria „Plattform” w Berlinie, galeria „Public” w Paryżu). W 2004 roku wysłała swoje rysunki na Międzynarodowe Targi Książki dla Dzieci w Bolonii i została zakwalifikowana na wystawę ilustratorów ? to był początek jej pracy w dziedzinie ilustracji książkowej. Joanna Concejo współpracuje regularnie z Le Petit Atelier de Paris (projektowanie użytkowe, ceramika) oraz ze szkołą ilustracji Fabbrica delle Favole ? Macerata/Włochy. Jej książki ukazują się we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Polsce.

Wydawnictwo Format specjalizuje się w ambitnych, autorskich i artystycznie opracowanych książkach obrazkowych dla dzieci i dorosłych, oraz w ambitnych pozycjach dla dzieci i młodzieży. Wydaje książki nietuzinkowe, odbiegające od masowych standardów. Szczególnie dba o walory estetyczne i merytoryczne publikacji, dzięki czemu książki te cieszą się zwykle zainteresowaniem kolekcjonerów.

ksiaze-w-cukierni-wystawa-2

fot. Bartek Sadowski

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia