We francuskim muzeum Witolda Gombrowicza poszerzono wystawę poświęconą pisarzowi

5 listopada 2022

W ramach jubileuszu pięciolecia istnienia Espace Museal Gombrowicz – muzeum autora „Ferdydurke” w Vence we Francji – otwarta została druga część ekspozycji poświęcona pisarzowi. Inauguracji nowej wystawy towarzyszyły wydarzenia artystyczne.

„Dzięki państwu polskiemu możemy tutaj przywitać znowu Gombrowicza, wielkiego pisarza, nie zawsze jednak znanego. Jest to wielka szansa dla naszego miasta” – mówił podczas inauguracji nowej wystawy Régis Lebigre, mer Vence.

Fakt, że to w tym konkretnym mieście rozbudowywana jest ekspozycja poświęcona Witoldowi Gombrowiczowi, wynika z tego, że to właśnie tam spędził on ostatnie lata swojego życia i to tam został pochowany. Pisarz, wraz Ritą Labrosse, późniejszą żoną, wprowadzili się do Willi Alexandrine pod koniec października 1964 roku. „Przez pierwszy miesiąc nie pracowałam, odkrywaliśmy Vence, to mieszkanie, a przede wszystkim odkrywałam Gombrowicza. Nie mieliśmy telewizora, nie mieliśmy niczego. Poznawaliśmy siebie nawzajem. Każdego dnia opowiadał mi swoje życie, a ja próbowałam go zainteresować swoim, krótkim życiem” – wspominała obecna na jubileuszu istnienia muzeum Rita Gombrowicz.

(fot. Robert Utkowski)

Pięć lat temu, dzięki staraniom Rity Gombrowicz oraz Evelyne Temmam, ówczesnej radnej i wicemer miasta, w mieszkaniu pisarza otwarta została ekspozycja poświęcona autorowi „Kosmosu”. Teraz, na jubileusz placówki, ta ekspozycja została poszerzona i uzupełniona. Przybyło zdjęć, archiwalnych dokumentów, ale też cytatów. W części multimedialnej obejrzeć można fragmenty inscenizacji dramatów pisarza.

„Zmienił się też sens wystawy, bo wcześniej pokazywała Gombrowicza europejskiego, francuskiego, trochę berlińskiego. Natomiast w tej chwili mamy na tej maleńkiej przestrzeni w takim dużym skrócie całą biografię Gombrowicza, część polską, część argentyńską” – wyjaśnia Tomasz Tyczyński, kurator Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, które jest opiekunem francuskiej placówki. Nowa część wystawy dopasowana została stylistycznie do wcześniejszej ekspozycji. Tym samym udało się stworzyć jednorodną, interesującą prezentację. „Myślę że całość ma taką siłę przyciągania do Gombrowicza także tych, którzy go nie czytali” – uważa Tyczyński.

(fot. Robert Utkowski)

Na uroczystości obecni byli przedstawiciele Samorządu Mazowsza, który jest jednym z organów prowadzących Muzeum Literatury, a tym samym – także przestrzeń muzealną w Vence, jak również pracownicy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To współpraca między samorządem Vence a ministerstwem doprowadziła do powstania Espace Gombrowicz. Jak podkreślał mer Régis Lebigre, Espace Museal Gombrowicz to świetny przykład tego, jakie efekty przynosi szeroka współpraca instytucji, samorządów i krajów. „Chciałbym z tego miejsca bardzo serdecznie podziękować polskim przyjaciołom za ich zaangażowanie w ten projekt, w promowanie tego wielkiego pisarza, który jest pisarzem polskim, ale również Vencjańskim” – mówił Lebigre.

Co roku placówkę, którą prowadzi Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, oddział Muzeum Literatury w Warszawie, odwiedza kilka tysięcy osób z całego świata. „Niewątpliwie istniejące tutaj od ponad pięciu lat muzeum Gombrowicza, przestrzeń zaaranżowana w dawnym mieszkaniu Witolda Gombrowicza i Rity Gombrowicz, zdecydowanie wchodzi na mapę punktów turystycznych, które są bardzo atrakcyjne dla naszych obywateli, szczególnie tych podróżujących po południowym wybrzeżu Republiki Francuskiej” – podkreślał Hubert Czerniuk, konsul generalny RP w Lyonie.

(fot. Robert Utkowski)

Z okazji jubileuszu organizatorzy przygotowali szereg wydarzeń kulturalnych. Był turniej szachowy, a także spacer po mieście śladami pisarza a przy okazji także oglądanie rozmieszczonych w przestrzeni miejskiej Gombrowiczowskich plakatów. Na placu Du Grand Jardin zagrała Kapela ze Wsi Warszawa, natomiast Andrzej Seweryn i Jerzy Radziwiłowicz czytali korespondencję Gombrowicza z wielkim francuskim malarzem Jeanem Dubuffetem.

(fot. Robert Utkowski)

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia