Ważne tematy na Big Book Festival. Z pisarzami o szaleństwie, seksie, szczęściu i zbrodniach

5 kwietnia 2016

BBF_2016_dyskusje_1
Jak się piszę dobre i złe sceny erotyczne? Dlaczego warto zwariować? Czy można zaprogramować szczęśliwych ludzi? Co nas ciągnie do okrucieństwa? I czemu hipsterzy zamieniają croissanty na transparenty? Podczas tegorocznej, czwartej edycji Dużego Festiwalu Czytania (Big Book Festival) będziemy mogli wziąć udział w rozmowach na niecodzienne tematy. Zamiast spotkań autorskich – oczekujcie dyskusji, sporów i zaskakujących wniosków.

O czym będą rozprawiać autorzy w XVIII-wiecznym Pałacu Szustra i otaczającym go Parku Morskie Oko w Warszawie? Ujawniamy rąbka tajemnicy:

Grażyna Plebanek, Agnieszka Wolny-Hamkało i Marta Masada spotkają się, by otwarcie porozmawiać o seksualności na papierze. Jak pisarki zabierają do „tych rzeczy”? Jak nazywać seksualność, żeby nie wyszło tanio i banalnie? Od kiedy zmienia się polskie pisanie o intymności i kto robi to lepiej ? one czy oni? Trzy autorki nawiązujące do zmysłowości w dyskusji, jakiej jeszcze nie było.

Jacek Dehnel i Zośka Papużanka piszą o kanonach ? piękna, sukcesu i normalności. Ale ich bohaterami są współcześni szaleńcy, odszczepieńscy, którzy nie mieszczą się w kategoriach narzucanych przez autorytety, szkoły i środowiska. Co wynika z wolności wariatów? Co tracimy żyjąc potulnie? Za co kochamy i nienawidzimy tych, którzy wszystko robią inaczej? Dwójka autorów w rozmowie o zwyczajnym szaleństwie.

Kuba Wojtaszczyk i Karolina Korwin-Piotrowska zaglądają w duszę polskiego hipstera. Kim jest ten estetyczny opozycjonista bez etatu, jeżdżący na rowerze w tenisówkach, popijający proseco w towarzystwie psa, a od niedawna chodzący na demonstracje? Czy to moda stała się postawą, czy odwrotnie? Młody autor i błyskotliwa dziennikarka na tropie tożsamości miejskich inteligentów.

BBF_2016_dyskusje_2

Łukasz Orbitowski, Justyna Kopińska i Przemysław Semczuk zajmują się złem. Pokazują jego historyczne i współczesne wcielenia, wchodzą pod skórę przestępców ? tych owianych legendą i tych bezimiennych, podobnych do nas. Czy zło zmienia się z czasem? Jak zabijano w PRL, a jak się to robi teraz? Czy w jednej zbrodni może przejrzeć się, jak w lustrze, całe społeczeństwo? Zabójcza natura okiem autorów powieści i reportaży.

Grzegorz Piątek i Kerstin Gust powiedzą, jak zaprojektować masowe szczęście. Polski architekt i autor oraz niemiecka projektantka i kuratorka przyjrzą się biografiom Warszawy oraz Berlina. W obu miastach dyktatorzy i wizjonerzy wprowadzali nowy ład, a wraz z nim nowego człowieka. Czy budynki i przestrzeń mogą uczynić nas szczęśliwszymi? I kto trzyma klucz do radości ? urbaniści czy my?

Big Book Festival odbędzie się w dniach od 10 do 12 czerwca w Pałacu Szustra przy ul. Morskie Oko 2. W programie przygotowano 50 wydarzeń. Wstęp na festiwal jest wolny. Organizatorem imprezy jest Fundacja „Kultura nie boli”. Pełny program zostanie ogłoszony w maju. Więcej na: bigbookfestival.pl.

BBF_2016_dyskusje_3

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia