Warszawski Tydzień Księgarń i Antykwariatów zapowiedziany na wrzesień

16 sierpnia 2021

Staromiejski Dom Kultury organizuje między 12 a 18 września Warszawski Tydzień Księgarń i Antykwariatów. Wydarzenie ma na celu promować stołeczne księgarnie i antykwariaty, które tworzą klimat miasta.

W Warszawie działa wiele wspaniałych księgarń i antykwariatów. Jedne są już na stałe wpisane w krajobraz miasta, inne dopiero powstały i budują sobie pozycję wśród lokalnych społeczności. Wszystkie są godne uwagi i wsparcia. W czasie pandemii okazało się, że stawały się często lokalnymi miejscami spotkań, ostoją normalności i szansą na bezpieczny kontakt z drugim człowiekiem.

W stolicy znajdziemy wiele miejsc, które – poza sprzedażą książek – pełnią też rolę lokalnych centrów kultury. Większość z nich rozlokowana jest w centrum Warszawy, ale „swoje” księgarnie mają też dzielnice: Żoliborz, Bielany, Saska Kępa, Nowa Praga, Grochów, Wilanów i Mokotów. Organizatorzy wydarzenia zapraszają warszawianki i warszawiaków do poznania tych wyjątkowych książnic.

Warszawski Tydzień Księgarń i Antykwariatów odbędzie się między 12 a 18 września. W planach jest m.in. pasmo „Czytanie Miasta”, w ramach którego pisarze i tłumacze przeczytają fragmenty swoich książek poświęcone miastu. Udział w czytaniach wezmą: Zygmunt Miłoszewski, Anna Dziewit Meller, Anna Butrym, Anna Bihun Korzeniowska, Klementyna Suchanow, Dominika Górecka, Ewa Winnicka i Łukasz Witczak. Literackie spacery poprowadzą Sylwia Chutnik i Błażej Brzostek.

Przez cały tydzień będzie można wziąć udział w specjalnie przygotowanej rodzinnej grze miejskiej z nagrodami. Powstanie też mapa księgarń i antykwariatów warszawskich, którą będzie można znaleźć wszędzie tam, gdzie będą się odbywały wydarzenia. Przewidziano literacki open mic na Placu Defilad, gdzie mieszkańcy miasta będą mogli przeczytać fragmenty swoich ulubionych książek, a także spotkania z laureatkami i laureatami Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Obchody Tygodnia Księgarń i Antykwariatów zamknie koncert i literacka potańcówka w Barze Studio poprzedzona uroczystością przyznania nagrody „Ulubiona Księgarnia Warszawy”.

Pełen program imprezy zostanie ogłoszony 1 września na stronie www.sdk.pl. Kuratorkami Tygodnia są Justyna Czechowska i Anna Karczewska z inicjatywy Książki Kupuję Kameralnie.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia