Walentynki z książką w polskich bibliotekach

8 lutego 2013


Polskie biblioteki wzorem zachodnich przygotowują się do walentynek. Wszystko po to, aby przekonać ludzi, że książki mogą stanowić dobre tło dla romantycznych spotkań czy poznania nowych osób.

„Szybkie randki z książką” to projekt nawiązujący do popularnych na całym świecie spotkań, podczas których ludzie mają szansę w krótkim czasie zawrzeć wiele nowych znajomości. Przebieg literackich randek zależy od grupy wiekowej czytelników, do których akcja jest dedykowana. Główna część spotkania to rozmowy, w których udział biorą pary zmieniające się co 3 minuty. Bibliotekarz może przyjąć rolę animatora i np. zadawać pytania dotyczące książek, stanowiące przyczynek do rozmów w parach. Konwersacje kończy dźwięk dzwonka, następnie wszyscy zmieniają miejsca i zaczynają rozmowę z kolejnym uczestnikiem.

Pierwszą polską biblioteką, która zorganizowała u siebie podobne spotkanie jesienią 2011 roku jest Biblioteka Publiczna gminy Grodzisk Mazowiecki. W tym roku walentynki z książką będą miały rozmach ogólnokrajowy, a chęć zorganizowania randek wyraziły już placówki z ponad 20 miast i miasteczek (pełną listę bibliotek biorących udział w akcji znajdziecie tutaj). Wprawdzie większość z nich nastawiona jest na młodszych czytelników, można jednak przypuszczać, że z czasem, podobnie jak to ma miejsce w Stanach Zjednoczonych, tego typu imprezy będą organizowane z myślą o dorosłych.

Odpowiedzialnymi za propagowanie w naszym kraju ?Szybkich randek z książką? jest Stowarzyszenie Bibliosfera.org oraz zaprzyjaźnione z nim Koło Naukowe Instytutu Informacji Naukowych i Studiów Bibliologicznych UW.

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia