Wakacyjne opowieści reporterów i czytanie noblistów w warszawskim Big Book Cafe

16 lipca 2018


Big Book Cafe zaplanowało na wakacje dwa cykle spotkań ? w lipcu i sierpniu w dni powszednie do wysłuchania będą wciągające opowieści reporterów o najważniejszych dla nich miejscach i historiach na świecie. A w weekendy ? połączenie literackiej i wegetariańskiej uczty podczas leniwych niedziel z czytanymi na głos dziełami laureatów Literackiej Nagrody Nobla.

Lipiec i sierpień będą podróżą dookoła świata dla tych, którzy lato spędzają w mieście. Dwa cykle spotkań ? z reportażystami, a także z literaturą piękną pozwolą poczuć się kosmopolitą bez wstawania z fotela.

„Leniwa niedziela. Brunch z noblistą” to propozycja dla głodnych światowej literatury najwyższych lotów oraz amatorów zdrowych, naturalnych potraw. W każdą niedzielę do 26 sierpnia od godz. 12:00 do 15:00 Big Book Cafe serwuje wegetariański brunch, o do tego o godz. 13:00 pisarze i dziennikarze czytają teksty swoich ukochanych autorów, wyróżnionych Literacką Nagrodą Nobla.

Cykl otworzyła Paulina Wilk, która 1 lipca przybliżyła opowiadania indyjskiego mistrza Rabindranatha Tagore?a, 8 lipca Anna Janko przeczytała fragmenty „Blaszanego bębenka” Güntera Grassa, 15 lipca Jarosław Kamiński przypomniał „Wilka stepowego” Hermanna Hessego. 22 lipca Krzysztof Varga odczyta opowiadanie „Śpiące piękności” japońskiego noblisty Yasunari Kawabaty, zaś 29 lipca poeta Dariusz Bugalski zaprezentuje osobisty wybór wierszy laureatów ? od Nelly Sachs po Czesława Miłosza. W sierpniu usłyszymy fragmenty powieści Isaaca Bashevisa Singera, Camila José Celi, Mario Vargasa Llosy, Johna Steinbecka, a czytać będą: Jarosław Gugała, Agata Tuszyńska, Weronika Wawrzkowicz i Wojciech Chmielarz.

Okruchy własnych fascynacji i osobliwego spojrzenia na świat przez całe wakacje prezentować będą autorzy reportaży i biografowie. Na cykl spotkań „Non-fiction na lato” złożą się wystąpienia reporterów ? przybliżą miejsca, tematy, ludzi i zjawiska, które szczególnie ich poruszają. Autorzy będą sam na sam z publicznością, samodzielnie stworzą opowieści i zaproszą czytelników do rozmowy. W serii tych kameralnych, intymnych spotkań w lipcu pojawili się już: Ola Synowiec ze swoją premierową książką „Dzieci szóstego słońca” i Małgorzata Rejmer z „Twarzami Tirany”. W czwartek 19 lipca eseista i biograf Aleksander Kaczorowski opowie o „Pradze pisarzy” ? mieście, które pozwoliło rozkwitnąć talentom opisywanych przez niego autorów: Havlowi, Pavlowi, Hrabalowi. W sierpniu opowieść „O tym, jak Czarny Piotruś wywrócił Holandię”, czyli współczesną historię rasizmu przedstawi reporter Kamil Bałuk, a Iza Klementowska rozwikła zagadkę współistnienia białych przybyszów i rdzennych mieszkańców w Mozambiku ? 500 lat temu i dziś. W letnim programie Big Book Cafe także spacer śladami przedwojennych letnich rozrywek warszawskich („Retro lato”, wtorek, 24 lipca).

Big Book Cafe to istniejące od roku miejsce literackie powstałe dzięki wsparciu Urzędu Dzielnicy Mokotów M. St. Warszawy. Łączy kawiarnię, scenę wydarzeń, księgarnię dla dzieci i dorosłych oraz Księgarnię Społeczną. W lokalu działa także Literacki Kibelek oraz stanowiska do odsłuchu audiobooków. Mile widziane są zwierzęta. W menu wyłącznie dania wegetariańskie. Prowadzeniem Big Book Cafe zajmuje się Fundacja „Kultura nie boli”. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie lokalu. Wstęp na wszystkie wakacyjne spotkania jest wolny.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia