banner ad

W Żorach odbędzie się pierwsza edycja festiwalu Żar Literatury

6 września 2022

Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach (woj. śląskie) organizuje w dniach od 9 do 11 września pierwszą edycję festiwalu Żar Literatury. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Siła bezsilnej – literatura w świecie zmiany”.

Inspiracją do zorganizowania wydarzenia były słowa Ryszarda Kapuścińskiego, który w 2005 roku podczas odbywającego się w Nowym Jorku międzynarodowego festiwalu literatury „Głosy z całego świata” powiedział: „Literatura zawsze brała na siebie odpowiedzialność. Od tysięcy lat towarzyszy życiu kolejnych pokoleń, często zmieniając je na lepsze, i dziś nic jej od tego obowiązku nie zwalnia. Przeciwnie – trudny czas, w którym żyjemy, nakazuje nam, żebyśmy ze szczególną siłą i wiarą mówili: tak, pisanie może zmienić coś na lepsze, choćby tylko niewiele, ale jednak może”.

Idąc tropem reportażysty, Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach chce postawić pytanie o to, czy istnieje relacja pomiędzy literaturą a zmianą społeczną, zastanowić się nad jej charakterem, przyjrzeć się relacji pomiędzy literaturą a światem, odpowiedzieć na pytanie, czy praktyki czytelnicze przekładają się na praktyki wspólnotowe. Równocześnie zaproszeni goście będą próbowali przyjrzeć się zmianom, które zachodzą w świecie późnej nowoczesności – od zmiany klimatycznej, przez zmianę formy naszego życia w wyniku pandemii, ciągle zmieniające się praktyki komunikacyjne, po zmiany kanonu literackiego, nowe przekłady klasycznych dział literackich czy nowe sposoby opowiadania historii. Nie sposób też pominąć wydarzeń, które zmieniły wszystko nie tylko w naszej części Europy, czyli wojny w Ukrainie.

„Wierzymy w literaturę. Żarliwie – jakkolwiek patetycznie to nie brzmi. Wierzymy, że literatura – opowieści, fabuły, narracje – mają w sobie tajemniczy żar, który potrafi rozpalać. Żar to pasja, emocje, zaangażowanie, ferwor, namiętność, pragnienie – wszystko to, co przytrafia nam się w trakcie lektury. Dlatego czytamy. Nie znamy lepszego od literatury narzędzia do rozumienia rzeczywistości. W literaturze objawia się nasze doświadczenie, ale też literatura nieustannie konfrontuje nas z doświadczeniem inności, odmienności, różnorodności. Literatura wreszcie podsuwa nam nowe, zaskakujące języki opowiadania o świecie. Dzięki nim porozumienie między nami jest ciągle możliwe. Dlatego rozmawiamy o książkach i literaturze” – piszą o idei festiwalu organizatorzy.

„Owszem, czytanie często nas rozpala, ale nie chodzi wyłącznie o przeżycie estetyczne. Żar, który czujemy, biorąc do ręki dobrą książkę, sprawia, że chcemy działać – zmieniać siebie i zmieniać świat natychmiast po jej odłożeniu. Literatura jest dla nas nie tylko maszyną do produkcji emocji, ale też dyskursem, który pcha nas ku rzeczywistości. Dlatego robimy festiwal literacki w Żorach. W mieście, które żar literatury nieustannie podsyca” – dodają.

Żorska biblioteka zaprasza do udziału w spotkaniach autorskich i dyskusjach z udziałem znakomitych gości. Na festiwalu pojawią się m.in. Andrzej Stasiuk, Oksana Zabużko, Przemysław Czapliński, Anna Dziewit-Meller, Wojciech Jagielski, Ryszard Koziołek, Małgorzata Lebda, Maciej Płaza, Dorota Masłowska, Wit Szostak, Małgorzata Rejmer i Dominika Słowik. Poza spotkaniami będzie można wziąć udział również w warsztatach dla młodzieży i dorosłych, seminarium dla nauczycieli, koncercie, grach i zabawach wokół książek dla najmłodszych oraz wystawach.

Program festiwalu prezentujemy poniżej. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Więcej informacji znajdziecie na stronie Żaru Literatury.

[edm]

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia