banner ad

W Toruniu organizują bieg z książką w ręku, którego patronem jest Leopold Tyrmand

30 września 2020

3 października na kampusie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbędzie się bieg z książką w ręku pod nazwą „Passusy Tyrmanda”. Impreza ma jednocześnie upowszechniać bieganie jako najprostszą formę ruchu oraz popularyzować czytelnictwo.

Bieg z książką ma charakter amatorski i odbywać się będzie po raz szósty. Tym razem patronem imprezy jest autor „Złego”, ponieważ rok 2020 został ustanowiony przez sejm Rokiem Leopolda Tyrmanda. W wyścigu mogą wziąć udział studenci, absolwenci i pracownicy, ale również sympatycy toruńskiego uniwersytetu.

Bieg odbędzie się w klasyfikacji generalnej i absolwenckiej (w każdej osobno będą traktowane wyniki kobiet i mężczyzn). Do pokonania ma być dystans „Passusa do potęgi 2 Dziennika 1954”, czyli 1,48 metra do potęgi 2 x 1954, co w przybliżeniu daje 4,280 kilometra. Trasa poprowadzi ścieżkami leśnymi i alejkami na terenie miasteczka akademickiego na Bielanach i w okolicy. Należy ją pokonać, trzymając książkę w ręku. Minimalny ciężar książki to 100 gramów. Organizatorzy zachęcają do przynoszenia dzieł Leopolda Tyrmanda, aby wziąć udział w dodatkowej kategorii „z Tyrmandem”.

W klasyfikacjach generalnej i absolwenckiej liczyć się będzie po prostu czas dobiegnięcia do mety. W kategorii „z Tyrmandem” sprawa jest dużo bardziej skomplikowana. Wynik zostanie obliczony na podstawie czasu przebycia trasy, liczby stron niesionej książki oraz specjalnego przelicznika, który zostanie ujawniony tuż przed startem biegu. Klasyfikację wygra 5 osób, których wynik po obliczeniu będzie najbliższy liczbie 2020.

Dla zwycięzców przewidziano pamiątkowe medale oraz kupony do księgarni (o wartości 80 złotych dla najszybszych zawodników obu płci w klasyfikacji generalnej i o wartości 60 złotych dla najszybszych zawodników w klasyfikacji absolwenckiej). Pięć osób, które zdobędą najlepszy wynik w kategorii „z Tyrmandem”, otrzyma pamiątkowe medale oraz kupon na 50 złotych do księgarni. Dodatkowo każdy biegacz, który ukończy bieg z książką pisarza w ręku, otrzyma kolorowe skarpetki z logo uczelni.

Zapisy na bieg już się skończyły, ale jeśli chcielibyśmy zobaczyć, jak radzą sobie w rywalizacji inni, to musimy stawić się w sobotę 3 października na kampusie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Start wyścigu o 11:00.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia