W środę rusza Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław 2022

23 maja 2022

W środę 25 maja rozpocznie się dziewiętnasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. Na wielbicieli literatury kryminalnej czeka wiele ciekawych wydarzeń, w tym spotkania, dyskusje i wykłady, a także wręczenie Nagrody Wielkiego Kalibru. Festiwal potrwa do niedzieli 29 maja.

Festiwal znów odbędzie się na żywo. Po dwóch pandemicznych edycjach, kiedy w spotkaniach można było brać udział w dużej mierze za pośrednictwem ekranów, powrót do bezpośredniej rozmowy z autorami oraz możliwość zdobycia autografu ucieszy z pewnością wielu czytelników. Dla tych, którzy nie będą mogli przybyć na festiwal, wszystkie wydarzenia mają być nadal transmitowane online.

W tym tygodniu do Wrocławia przyjadą m.in.: Zygmunt Miłoszewski, Maciej Siembieda, Magda Stachula, Jakub Żulczyk, Diana Brzezińska, Ryszard Ćwirlej, Anna Kańtoch, Marta Guzowska i Przemysław Piotrowski. Festiwal jest międzynarodowy nie tylko z nazwy, dlatego gośćmi (w formie online) będą amerykański autor bestsellerów Don Winslow, który opowie o swojej najnowszej powieści „Miasto w ogniu”, oraz duet Lars Kepler, czyli szwedzcy pisarze: Alexandra Coelho Ahndoril i Alexander Ahndoril.

Organizatorzy przygotowali też gorące dyskusje. Obalony zatem zostanie mit, że kryminał to tylko łatwa rozrywka. Przyjrzymy się bliżej pomocnikom głównych bohaterów w literaturze kryminalnej, Zastanowimy się ponadto, co takiego ma w sobie miasto powiatowe, czego nie ma miejska dżungla wypełniona wieżowcami, i w jaki sposób słuchowiska i ekranizacje dają literaturze nowe życie.

Już od dawna stałym punktem programu są też wykłady – niekiedy anegdotyczne, kiedy indziej bardziej akademickie. I takie czekają nas w tym roku. Dyrektor festiwalu Irek Grin podzieli się tajemnicami na temat dotychczasowych laureatów Nagrody Wielkiego Kalibru, literaturoznawczyni Anna Marchewka opowie o literaturze jako przestrzeni oporu, a pisarze Igor Brejdygant oraz Ryszard Ćwirlej podzielą się swoimi refleksami na temat wolności i służby.

Organizatorzy szykują również turniej jednego wiersza kryminalnego. W końcu kryminał i poezja wcale nie muszą stać daleko od siebie! Dlatego podczas festiwalu chętni będą mogli stanąć w poetyckie szranki i zaprezentować swoją twórczość (a przy okazji zgarnąć nagrodę finansową).

Nie zapomniano również o dzieciach, które będą mogły wziąć udział w kryminalnej grze pozwalającej wykazać się umiejętnością logicznego myślenia. Tym razem najmłodsi wcielą się w detektywów tropiących złodziei dzieł sztuki.

Festiwal nieodmiennie kojarzy się też z Nagrodą Wielkiego Kalibru. 28 maja wyróżnienie to zostanie wręczone po raz dziewiętnasty, a jego laureatką lub laureatem zostanie ktoś z nominowanej siódemki. Podczas gali poznamy także laureata Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru – wybranego w internetowym plebiscycie.

Szczegółowy program znajdziemy na stronie festiwalu.

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: wydarzenia