W sobotę w Warszawie wymienisz się książkami

13 listopada 2014

wymiana-ksiazek-11-2014
W sobotę 15 listopada w godzinach 16.00-18.00, po raz kolejny w Warszawie odbędzie się cykliczna Wymienialnia Książek. Warunkiem uczestnictwa jest przyniesienie książki i zrobienie specjalnej dedykacji dla jej następnego czytelnika. W zamian można zabrać inną książkę do domu.

Wybór książek jest całkiem spory – od klasyków literatury, książek historycznych i poezji poprzez romanse i poradniki, encyklopedie, podręczniki, po literaturę dziecięcą i młodzieżową. Książki polskie i zagraniczne, wydania nowe, PRL-owskie i przedwojenne – każdy znajdzie coś interesującego. W tym miesiącu czekają na wymianę m.in. książki: Zoli, Miłosza, Musierowicz.

„Wymieniając książki, dajemy im nowe życie. Dzięki naszej akcji te z nich, które nie przypadły nam do gustu, nie umrą zapomniane i zakurzone, gdzieś na najwyższej półce domowej biblioteczki, ale trafią w nowe ręce, dając radość i realizując swoje przeznaczenie” ? tłumaczą organizatorzy.

Akcja promuje czytelnictwo i nawiązuje do historycznej funkcji budynku galerii, w którym od 1857 roku mieścił się skład książek i nut Gebethner i Wolff. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Na dwie godziny przed Wymienialnią Książek (o 14:00) odbędzie się comiesięczne spotkanie Bukklubu ? Dyskusyjnego Klubu Książkowego, w którym rozmowy na temat wybranych książek prowadzą doświadczeni dziennikarze: Marta Szarejko lub Marek Łuszczyna. W Polsce działa ponad 130 dyskusyjnych klubów filmowych. Do kina często chodzi się razem, łatwo więc znaleźć partnera do rozmowy o filmie. Z książkami jest trudniej – jeden egzemplarz czytany jest zwykle po kolei przez kilka osób. Możliwość wymienienia się uwagami na temat książki w trakcie jej czytania pojawia się rzadko. Bukklub pozwala na nowo zmienić zwykle samotny proces czytania w zbiorowe doświadczenie. Tematem najbliższego, trzydziestego pierwszego spotkania będą wyjątkowo dwie książki: „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian” Ziemowita Szczerka oraz „Ciśnij piorunem nawet w śmierć” Agnieszki Czachor.

Wymienialnia Książek i Bukklub są częścią programu Kultura Na Wynos galerii Kordegarda. To cykl działań, które promują wolną kulturę i aktywność artystyczną poza galeryjnymi murami.

Obydwa wydarzenia odbędą się 15 listopada w Galerii Kordegarda przy ul. Krakowskie Przedmieście 15/17.

wymienialnia_Bukklub2

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia