W sobotę odbywa się Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza

3 września 2022

W sobotę, 3 września, w całej Polsce odbywa się tegoroczna edycja Narodowego Czytania. Lekturą 11. odsłony akcji są „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, co wiąże się z trwającym właśnie Rokiem Romantyzmu Polskiego, ustanowionym przez Sejm RP z okazji 200. rocznicy pierwszego wydania tej książki.

„Ballady i romanse” zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu „Poezyj” Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia.

„Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. 'Romantyczność’, 'Świtezianka’, 'Powrót taty’, 'Pani Twardowska’ i inne niezapomniane utwory tego cyklu od dziesiątków lat łączą pokolenia Polaków. Zachwycają wyjątkową aurą, niezrównanymi opisami natury i mądrą prawdą, że świat musi być sprawiedliwy, dobro nagrodzone, a zło ukarane. Niezwykła wrażliwość, wspaniałe wyczucie języka i wyobraźnia genialnego poety sprawiły, że 'Ballady i romanse’ są esencją polskiego romantyzmu” – pisze w liście do uczestników Narodowego Czytania organizator akcji, prezydent Andrzej Duda.

Podobnie jak w ubiegłych latach Narodowe Czytanie odbywa się w największych polskich miastach, licznych mniejszych miejscowościach, a także w wielu miejscach za granicą. Akcja jest organizowana w szkołach, bibliotekach, zakładach karnych, szpitalach, domach pomocy społecznej i muzeach.

Narodowe Czytanie bardzo często odbywa się w plenerze i blisko natury, czemu sprzyja charakter tegorocznej lektury. Akcji towarzyszą inscenizacje, koncerty, warsztaty oraz konkursy. Czytać można nad brzegami jezior, przy ruinach zamków, w lasach i skansenach, ale także w teatrach, operach i pałacach.

Jeden z 500 egzemplarzy pierwszego wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza prezentowany na okolicznościowej wystawie w Bibliotece Narodowej (fot. KPRP/Grzegorz Jakubowski)

Finał tegorocznego Narodowego Czytania z udziałem prezydenta i jego małżonki odbędzie się w sobotę 3 września o godz. 12:00 w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Również i w tym roku w akcję zaangażowano wielu aktorów. Weźmie w niej udział m.in. Krzysztof Kwiatkowski, Piotr Bajtlik, Marcin Przybylski, Józef Pawłowski, Andrzej Mastalerz i Jarosław Gajewski. Wydarzenie wyreżyserował Janusz Kukuła – dyrektor Teatru Polskiego Radia, a poprowadzi je Marcin Kusy – dyrektor i redaktor naczelny Programu Pierwszego Polskiego Radia.

Wszyscy, którzy nie będą mogli wziąć udziału w wydarzeniach organizowanych w swoim mieście, znajdą transmisje online z Narodowego Czytania w Ogrodzie Saskim na stronach prezydenta i Polskiego Radia.

„Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby – jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa. Niech 'Ballady i romanse’ ponownie odkryją przed nami swoją wybitną wartość literacką, cenny wymiar moralny i bogactwo kulturowe Rzeczypospolitej” – zachęca do udziału w akcji prezydent.

Akcja Narodowego Czytania organizowana jest od 2012 roku. Została zainicjowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnej edycji przeczytano „Trylogię” Henryka Sienkiewicza.

Po przejęciu urzędu przez Andrzeja Dudę lekturami Narodowego Czytania były: „Lalka” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza i „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W 2018 roku akcja Narodowe Czytanie miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości para prezydencka zaprosiła do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, „Antologii Niepodległości”, czyli specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.

W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. W 2020 roku czytaliśmy „Balladynę” Juliusza Słowackiego, a rok później w całej Polsce i na świecie przeczytano „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Listę wszystkich miejscowości uczestniczących w tegorocznej akcji znaleźć można na stronie prezydenckiej.

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: wydarzenia