W sobotę obchodzimy Międzynarodowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów

27 sierpnia 2021

Co roku 28 sierpnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów. Tego dnia wszyscy miłośnicy opowieści graficznych zachęcani są do publicznego manifestowania swojej pasji i demonstrowania, jak różnorodna jest to forma narracji.

Tradycja wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Święto komiksu obchodzone jest 28 sierpnia, ponieważ tego dnia urodził się legendarny rysownik Jack Kirby (1917-1994), współtwórca Kapitana Ameryki, Fantastycznej Czwórki, X-Men oraz Hulka.

Ustanawiając w 2010 roku Dzień Publicznego Czytania Komiksów, jego twórcy, amerykańscy dziennikarze i blogerzy Brian Heater i Sarah Morean, chcieli zwrócić uwagę na wciąż niesprawiedliwie pokutujący mit o komiksach jako lekturze przeznaczonej tylko dla dzieci. Tymczasem komiksy mogą być też pełnowartościowymi książkami, docenianymi przez krytyków literatury i sztuki.

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Stanowym Kalifornii w Northridge wykazało, że „język używany w komiksach jest znacznie bardziej zaawansowany niż komunikacja ustna absolwentów szkół wyższych i wykorzystuje prawie dwa razy więcej rzadkich lub trudnych słów”, dlatego zaleca się tę formę lektury studentom, którzy chcieliby rozbudować swoje słownictwo.

W ostatnim czasie komiksy są też coraz częściej uznawane za niezwykle pomocne narzędzie przez nauczycieli i uczniów. Już wstępne badanie zrealizowane na Uniwersytecie w Oklahomie dowiodło, że komiksy są znacznie skuteczniejszymi narzędziami dydaktycznymi w biznesie niż tradycyjne podręczniki, ponieważ pozwalają skuteczniej zapamiętywać informacje.

Oczywiście do lektury komiksów nie trzeba zachęcać jedynie z uwagi na kwestie edukacyjne, ale również bogactwo opowieści, wyrażonych w słowie i obrazie przez utalentowanych artystów. Międzynarodowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów to zatem również dobry moment, by wrócić do lektury komiksów, jeśli ostatni raz sięgaliśmy po nie w dzieciństwie. Tytułów dla dorosłych czytelników znajdziemy na rynku wiele, a publikują je m.in. wydawnictwa Egmont Polska, Kultura Gniewu, Timof Comics, Scream Comics, Kurc, Studio Lain, Taurus Media, Wydawnictwo Mandioca, Mucha Comics, Ongrys i Planeta Komiksów, a mangę – Studio JG, Waneko i Japonica Polonica Fantastica.

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: wydarzenia