W niedzielę rozpoczyna się Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie!

28 lipca 2016

Stolica_Jezyka_Polskiego_2016_niedziela
Już w najbliższą niedzielę rozpoczyna się Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Motywem przewodnim drugiej edycji jest poezja Bolesława Leśmiana. Z tej okazji wiersz „Dziewczyna” czytają festiwalowi goście, m.in. Krystyna Czubówna, Joanna Szczepkowska, Łukasz Orbitowski i Zbigniew Wodecki.

„Festiwal Stolica Języka Polskiego to wydarzenie skierowane do odbiorcy, który w poszukiwaniu kulturalnych wydarzeń na najwyższym poziomie chętnie ucieka, podczas wakacyjnych podróży, do malowniczych i kameralnych miejsc. W Szczebrzeszynie, jednym z najpiękniejszych miast Roztocza, nasi goście będą spędzać czas w towarzystwie wybitnych pisarzy, muzyków, aktorów i poetów, a nad wszystkim czuwać będzie duch Bolesława Leśmiana, patrona tegorocznej imprezy” ? informują organizatorzy.

Festiwal zadaje kłam stwierdzeniu, że wydarzenia, podczas których „wysoka” kultura gra pierwsze skrzypce, to domena dużych miast. Już po raz drugi Szczebrzeszyn stanie się letnim centrum literacko-kulturalnym kraju, do którego ściągną festiwalowicze z całej Polski. Patronem tegorocznej edycji imprezy jest Bolesław Leśmian, genialny poeta należący do grona najwybitniejszych polskich twórców XX wieku. W sobotę 6 sierpnia na festiwalowej scenie, własne interpretacje wierszy autora „W malinowym chruśniaku” zaprezentuje muzyk i poeta Adam Strug oraz zaproszeni przez niego aktorzy, m.in. Zofia Kucówna, Jerzy Trela i Antoni Pawlicki.

Niezwykle bogaty i wypełniony spotkaniami autorskimi będzie literacki program Festiwalu, którego kuratorką jest Justyna Sobolewska, dziennikarka i krytyczka literacka. Polską reprezentację stanowić będzie grono ponad 40 pisarzy, dziennikarzy i poetów. Na festiwalu pojawi się m.in. autor „Traktatu o łuskaniu fasoli” Wiesław Myśliwski. „Porozmawiamy między innymi o jego nowej powieści 'Ucho igielne’ (23 kwietnia autor udostępnił fragment w 'Gazecie Pisarzy’), o tajemniczym spadku z Holandii (którego nie przyjął), o języku polskim współczesnym, o ponownym zainteresowaniu pisarzy wsią” ? zapowiada Michał Nogaś, który będzie prowadził spotkanie.

Oprócz Myśliwskiego do Szczebrzeszyna zawita twórca „Morfiny” Szczepan Twardoch, reportażysta Mariusz Szczygieł, laureatka Nike za „Księgi Jakubowe” Olga Tokarczuk i autor kryminałów Zygmunt Miłoszewski. Jednym z wydarzeń będzie wieczór z twórczością laureatki literackiej Nagrody Nobla 2015, białoruskiej pisarki i dziennikarki Swietłany Aleksijewicz. Podczas niego Krystyna Czubówna przeczyta fragmenty reportaży-esejów autorki „Czarnobylskiej modlitwy” i „Czasów secondhand”. W Szczebrzeszynie pojawią się także pisarze z Ukrainy ? m.in. Andrij Bondar.

Na muzycznej scenie Stolicy Języka Polskiego ? wraz z przebojowym składem Mitch&Mitch oraz towarzyszeniem orkiestry i chóru ? wystąpi Zbigniew Wodecki. W Szczebrzeszynie odbędzie się też recital Katarzyny Groniec, która zaśpiewa piosenki z tekstami Agnieszki Osieckiej. Dla festiwalowiczów zaplanowano także szereg warsztatów literacko-językowych, pisarskich, muzycznych i teatralnych. Odbędą się tu również potańcówki, warsztaty kulinarne oraz spacery po okolicy literackimi i kulturalnymi śladami. Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych uczestnikach Stolicy Języka Polskiego. Z myślą o promowaniu czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży powstała Akademia Szczebrzeszyn, w ramach której odbędą się specjalne zajęcia i warsztaty prowadzone przez twórców literatury dziecięcej, m.in. Grzegorza Kasdepke.

Rozpoczynający się w niedziele festiwal już po raz drugi odbędzie się w Szczebrzeszynie. Organizatorami imprezy są Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń i spółka non-profit Szczebrzeszyn Akademia, która została powołana na potrzeby rozwijania i organizacji Festiwalu. Pomysłodawcą i producentem Festiwalu jest Piotr Duda, a dyrektorem Rady Festiwalu – Tomasz Pańczyk.

Więcej informacji o festiwalu oraz szczegółowy program znajdziecie na stronie: www.stolicajezykapolskiego.pl. Impreza odbędzie się pod patronatem Booklips.pl.

Stolica-Jezyka-Polskiego-2016-plakat

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia