banner ad

W najbliższy piątek rozpocznie się 2. edycja Poznańskich Targów Książki

2 marca 2020


Blisko 150 wystawców, spotkania z ponad setką pisarzy, najróżniejsze strefy tematyczne, a do tego bogaty program konferencji, warsztatów i wydarzeń towarzyszących. Wszystko to czeka na miłośników czytania w stolicy Wielkopolski w ramach drugiej edycji Poznańskich Targów Książki.

Wydarzenie rozpocznie się w piątek 6 marca i potrwa do niedzieli 8 marca. Poznańskie Targi Książki odbędą się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w pawilonach numer 7 i 8. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Tegorocznej edycji przyświeca hasło „Spotkania z wyobraźnią”.

Wydawnictwa i pisarze

Uczestnicy Poznańskich Targów Książki zobaczą ekspozycję zarówno największych i znanych wydawnictw, jak i niszowych, publikujących ambitne książki mniej znanych twórców z Polski i zagranicy. W trakcie wydarzenia będzie można posłuchać ulubionych autorów i zdobyć podpis z dedykacją. Na ten moment zaplanowano spotkania ze 116 pisarzami.

Podczas targów pojawią się przedstawiciele najróżniejszych gatunków, a wśród nich m.in.: Filip Springer, Przemysław Semczuk, Ałbena Grabowska, Agata Przybyłek, Katarzyna Bonda, Robert Małecki, Ryszard Ćwirlej, Marcin Szczygielski, Andrzej Maleszka, Aneta Jadowska, Jakub Ćwiek. Do Poznania przyjadą również Oleh Poliakov, Jan Cornelius i Marek Šindelka, którego „Mapa Anny” ukazała się niedawno nakładem Wydawnictwa Afera.

Podczas tegorocznej edycji odbędą się również spotkania z profesorem Jerzym Bralczykiem czy Alkiem Pawlikowskim ? lektorem audiobooków i seriali na platformie Netflix. Nowością na targach będzie Scena Grandy. Projekt realizowany przez Fundację Granda to cykl autorskich spotkań z pisarzami i osobami związanymi z książkami i czytelnictwem, a także inne atrakcje.

Sztuka obrazu w literaturze

Jak co roku organizatorzy zapraszają do zwiedzania ekspozycji wystaw z cyklu Salon Ilustratorów (pawilon 8) oraz Mistrzowie Ilustracji (pawilon 7). Na pierwszej z nich uczestnicy targów zobaczą prace młodych, obiecujących polskich ilustratorów. Z kolei Mistrzowie Ilustracji to pokaz twórczości prac wybitnych artystów ? w tym roku zaprezentowane zostaną dzieła Janusza Grabiańskiego, laureata nagrody „New York Times” za najlepiej zilustrowaną książkę dla dzieci („The Big Book of Animal Stories” w 1961 roku), autora m.in. ilustracji do „Elementarza”, na którym wychowało się pokolenie Polaków.

Warsztaty dla każdego

W programie Poznańskich Targów Książki znajdują się również zajęcia dla dzieci, jak i dla dorosłych. Rodzice z pociechami powinni odwiedzić strefy warsztatowe w pawilonie 7 i 8. Oprócz tego, dla najmłodszych w wieku od 0 do 4 lat przygotowana jest specjalna Strefa Naj Naj, gdzie książki poznaje się przez wszystkie zmysły. Zajęcia poprowadzi Małgorzata Swędrowska ? laureatka Nagrody Pegazik w kategorii „Przyjaciel książki dla dzieci” w 2018 roku. Dzieci mogą też wziąć udział m.in. w warsztatach z Kicią Kocią czy zajęciach pt. „Tworzymy Książkę”. Ponadto więksi uczestnicy targów zaproszeni są na warsztaty z pisania ? jedne z nich zatytułowane są „Knujemy i spiskujemy, czyli wymyślamy kryminał” z udziałem Piotra Bojarskiego.

Spotkanie dla branży ? Book Marketing

Podczas targów odbędzie się szereg konferencji, spotkań i prelekcji dla profesjonalistów. Grupa MTP z Literacka Sp. z o.o. wprowadzają, jako pierwsi na rynku, innowacyjne wydarzenie dla profesjonalistów z branży książkowej: Konferencję Book Marketing skierowaną do pracowników wydawnictw, bibliotek, księgarzy, self-publisherów i blogerów. Celem konferencji jest wprowadzenie świata literatury w erę social mediów i big data. Prelegenci opowiedzą m.in. o tym, jak korzystać z nowych technologii w kontekście publikacji najróżniejszych form wydawniczych. Wystąpią m.in. Katarzyna Bonda, która oprowadzi uczestników Book Marketingu po procesie wydania książki w Polsce czy Paweł Tkaczyk, który budował strategie dla takich firm jak Sony, Orange czy HBO. Wydarzenie jest biletowane.

Ponadto przedstawiciele wydawnictw, bibliotekarze, tłumacze (i nie tylko) mogą wziąć udział w otwartych panelach i spotkaniach branżowych organizowanych przez wystawców i partnerów targów. Prelekcje będą dotyczyć m.in. prawa autorskiego czy kompetencji w edukacji.

Niekończący się program wydarzeń i konkurs

Spotkania z wyobraźnią oznaczają również giełdę winylową, gdzie uczestnicy mogą zakupić czarne płyty, Strefę Komiksu pełną historii opowiedzianych w obrazkowy sposób, a także Strefę Scrabble z otwartym miejscem do gry, tłumaczeniem zasad przez profesjonalistów czy turniejami skierowanymi także do amatorów.

Dodatkowo, każdy uczestnik targów będzie mógł wygrać czytnik ebooków od firmy inkBOOKS o wartości prawie 1000 złotych. Aby wziąć udział w konkursie wystarczy mieć konto na Instagramie i głowę pełną pomysłów. Zabawa odbędzie się zarówno sobotę jak i niedzielę ? pod koniec każdego dnia ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Szczegółów warto szukać na stronie www.targiksiazki.pl.

Tematy: , ,

Kategoria: wydarzenia