banner ad

W najbliższą sobotę bawimy się na Imieninach Jana Kochanowskiego

10 czerwca 2014

imieniny-jana-kochanowskiego-2014
W najbliższą sobotę 14 czerwca Biblioteka Narodowa zaprasza na trzecią edycję Imienin Jana Kochanowskiego. Czytelnicy i pisarze po raz kolejny spotkają się w warszawskim Ogrodzie Krasińskich, który na jeden dzień zostanie zamieniony w wielki salon literacki. W tym roku tematem przewodnim Imienin Jana będzie twórczość Tadeusza Boya-Żeleńskiego.

Na dwóch scenach będą odbywać się rozmowy, debaty, teatralne improwizacje, slam i mecz poetycki. Nie zabraknie oczywiście spotkań z pisarzami, podpisywania książek i stoisk wydawniczych, na których swoją ofertę zaprezentuje 50 wydawnictw. Przygotowano również całodniowy program dla dzieci. Ponadto, w Pałacu Rzeczypospolitej będzie można obejrzeć wystawę rękopisów współczesnych polskich pisarzy (m.in. Tadeusza Różewicza, Hanny Krall, Krystyny Miłobędzkiej, Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, Jacka Dukaja).

Tegoroczne Imieniny Jana koncentrować się będą wokół twórczości Tadeusza Boya-Żeleńskiego. „Postanowiliśmy zainspirować się jego tekstami, by porozmawiać o literaturze, krytyce teatralnej, czy obyczajowości Polaków. W końcu jego słynne eseje, pisane niemal sto lat temu i zebrane później w tomie ?Reflektorem w mrok?, są zaskakująco aktualne, a zdiagnozowane wówczas społeczne problemy pozostają ciągle nie rozwiązane” ? tłumaczą pomysłodawcy imprezy.

Wydarzenia na dużej scenie rozpoczną się w sobotę o godzinie 13.00 dyskusją o kwestiach ściśle „Boyowych”, czyli literaturze i obyczajowości. O godzinie 15.00 pojawią się reporterzy w ramach spotkania „Reflektorem w mrok ? reporter opisuje tabu”. W ramach Imienin odbędzie się również specjalne spotkanie poświęcone twórczości zmarłego w kwietniu 2014 roku jednego z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku, Tadeusza Różewicza.

Interesująco zapowiada się także poetycki mecz na utwory i tłumaczenia Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Które cytaty zadecydują o zwycięstwie? Te ze „Słówek”, czy z Villona, a może z Moliera? Walczyć ze sobą będą Agata Buzek, Katarzyna Kolenda-Zaleska, Cezary Kosiński, Tomasz Sapryk, Tomasz Zimoch, Krzysztof Materna oraz Katarzyna Figura, Małgorzata Kożuchowska, Wojciech Malajkat, Janina Paradowska, Michał Rubinek i Wiktor Zborowski.

To oczywiście nie wszystko! Szczegółowy program tegorocznych Imienin Jana Kochanowskiego znajdziecie poniżej:

imieniny-jana-kochanowskiego-2014-2

imieniny-jana-kochanowskiego-2014-3

imieniny-jana-kochanowskiego-2014-4

imieniny-jana-kochanowskiego-2014-5

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia