W Krakowie rozpoczął się Festiwal Conrada 2013

21 października 2013

festiwal Conrada - 2013
Dzisiaj w Krakowie rozpoczął się Festiwal Conrada. „Medium doskonałe” ? to hasło przewodnie tegorocznej edycji imprezy, która potrwa do 27 października.

Festiwal Conrada to zakrojony na szeroką skalę projekt Gminy Miejskiej Kraków, Fundacji „Tygodnika Powszechnego”, Krakowskiego Biura Festiwalowego oraz szeregu instytucji i podmiotów wspierających. W odróżnieniu od wielu krajowych wydarzeń uświetniających literaturę polską, Festiwal Conrada pomyślany jest jako wydarzenie na skalę światową. Oznacza to, że gośćmi festiwalu będą twórcy z różnych krajów, piszący w różnych językach, reprezentujący różne kultury i różne światopoglądy.

„Każdej jesieni wybieramy inne konteksty dla czytania literatury. W tym roku pilnie przypatrujemy się medialności literatury” – mówi prof. Michał Paweł Markowski, dyrektor artystyczny festiwalu, wyjaśniając hasło przewodnie tegorocznej edycji. „Oczywiście nie rozumiemy tego pojęcia płytko. Nie chodzi nam o obecność literatury w mediach, choć robimy wszystko, żeby była ona jak najbardziej intensywna. Literatura jest medium doskonałym dlatego, że pośredniczy miedzy światem a ludźmi, między różnymi światami i między ludźmi z innych światów. Pokazuje, że sztuka nie polega na uchwytywaniu rzeczywistości wprost, lecz jest filtrem, przez który każdy z nas inaczej przepuszcza to, co najważniejsze. Literatura jest ciągle ponawianą próbą budowania świata, w którym chcielibyśmy, choćby przez chwilę, zamieszkać.”

Jak co roku, na festiwalową publiczność czekają liczne spotkania od rana do wieczora, lekcje czytania, wystawy, pasmo filmowe, bezpłatne wymiany książek i przede wszystkim ponad stu znakomitych gości. Będą wśród nich m.in.: ?sa Larsson – jedna z najpopularniejszych i najczęściej tłumaczonych szwedzkich autorek powieści kryminalnych; marokański pisarz Tahar Ben Jelloun – laureat m.in. Nagrody Goncourtów; W.J.T. Mitchell ? jedna z najważniejszych postaci współczesnej amerykańskiej humanistyki, Bracia Quay ? wybitni twórcy filmowych animacji, reżyserzy i scenografowie, mający na swoim koncie m.in. adaptacje prozy Brunona Schultza i Franza Kafki, którzy zaprezentują krakowskiej widowni swój najnowszy film; Claudio Magris – triesteński eseista i prozaik, podróżnik i kronikarz duchowej historii Europy Środkowej; Anne Applebaum – amerykańska pisarka i dziennikarka, która w swych książkach portretuje historyczne oblicze Europy Wschodniej.

Na festiwalu pojawi się również jeden z potencjalnych kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla, Cees Nooteboom, aby opowiedzieć o swoich przygodach między różnymi gatunkami pisarskimi. „Najpiękniejsza kobieta światowej literatury”, jak mówią o Kiran Desai, zwierzy się ze swojego życia rozdartego między kulturami. Marci Shore pokaże, czy historia czegokolwiek nas w Polsce nauczyła. Z kolei Claudio Magris powie, jak żyć w Europie wielu kultur.

„Przez cały tydzień będziemy w Krakowie stawiać pytania o to, co nas wszystkich tak bardzo fascynuje w niejasnej, choć nieusuwalnej sferze 'pomiędzy’. Pomiędzy literaturą a rzeczywistością, pomiędzy uczestnikami odmiennych obiegów kulturowych, pomiędzy słowami i obrazami, pomiędzy komiksem i opasłą powieścią, pomiędzy życiem i sztuką, pomiędzy Polską i światem. Na tym polega najprostsze przesłanie Festiwalu Conrada” ? zaprasza prof. Michał Paweł Markowski.

Szczegółowy program Festiwalu Conrada znajdziecie na stronie: http://www.conradfestival.pl/pl/13/463/566/program.

Tradycyjnie już równolegle z festiwalem odbywać się będą Targi Książki w Krakowie, uznawane za jedno z najważniejszych w Polsce wydarzeń branży księgarskiej.

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia