W Kielcach odbędzie się pierwsza edycja Herling-Grudziński Festiwal. Ogłoszono program wydarzenia

18 sierpnia 2021

W stolicy regionu świętokrzyskiego – w Kielcach – po raz pierwszy odbędzie się festiwal literacki, którego patronem jest Gustaw Herling-Grudziński. W wydarzeniu zapowiedzianym na 3-5 września będzie można wziąć udział stacjonarnie lub za pośrednictwem mediów społecznościowych.

W ramach Herling-Grudziński Festiwal przewidziano spotkania z pisarzami i publicystami, warsztaty, wystawy, kiermasz książek, a także projekcje filmów, konkursy, wycieczki, grę miejską oraz wiele innych atrakcji dla młodszych i starszych czytelników. Wydarzenia festiwalowe podzielono na kilka stref, aby każdy odbiorca mógł znaleźć coś dla siebie.

W Strefie Spotkań będzie można zobaczyć i posłuchać ulubionych autorów. Wśród festiwalowych gości znajdą się m.in.: Magdalena Grzebałkowska, Agata Tuszyńska, Karolina Wilczyńska, Sylwia Winnik, Max Czornyj, Jacek Komuda, Stanisław Łubieński, Jacek Łukawski, Marcin Meller, Robert Małecki i Janusz Leon Wiśniewski.

Strefa Dyskusji to dwa panele poświęcone wybitnym pisarzom związanym z Kielcami – Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu i Jerzemu Pilchowi. Obu twórców wspominać będą historycy literatury, pisarze, dziennikarze, reżyserzy i aktorzy.

W piątek 3 września, podczas spotkania „Zachować wolny umysł? Dla kogo Herling dzisiaj?”, o życiu i twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego dyskutować będą m.in.: prof. Tadeusz Sucharski, prof. Feliks Tomaszewski, reżyser Igor Gorzkowski, aktor Andrzej Mastalerz oraz Konrad Cedro. Ten ostatni miał przyjemność poznać pisarza osobiście. Zapytany, jakim człowiekiem był Herling-Grudziński, odpowiedział: „Miałem wrażenie, że bardzo serdecznym, otwartym, duch humanizmu zawsze dominował w jego stosunkach do ludzi”.

Spotkanie „Pod Mocnym Aniołem”, poświęcone twórczości znakomitego pisarza Jerzego Pilcha, odbędzie się w niedzielę 5 września o godzinie 15:00 w ogrodzie Pałacu Tomasza Zielińskiego w Kielcach. Rozmowę poprowadzą żona pisarza Kinga Strzelecka-Pilch oraz dr Bartłomiej Zapała. Czas wypełnią wspomnienia o mistrzu literackiej frazy, człowieku o charakterystycznym poczuciu humoru, niezwykłym uroku osobistym z dystansem do spraw przyziemnych. Goście czytać będą fragmenty wybranych felietonów Jerzego Pilcha i dyskutować z prowadzącymi, przytaczając anegdoty z życia autora. Zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu przyjął redaktor naczelny „Polityki” Jerzy Baczyński oraz Witold Bereś, Małgorzata Halber i Bronisław Maj.

W Strefie Dziecięcego Świata Książek i Edukacji na najmłodszych, rodziców i wychowawców czekać będą warsztaty z psychologami, pedagogami i artystami, m.in. Marią Molicką i Małgorzatą Swędrowską. Bajkoterapia, czytanie wrażeniowe, tworzenie przedstawienia teatralnego pod kierunkiem Agaty Soboty z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, artystycznej „bajkowej pajęczyny” z Agnieszką Kucharską i „czegoś z niczego” z Olgą Grabiwodą – to niektóre z proponowanych tematów i zabaw z książką.

Ci, którzy nie lubią siedzieć w miejscu i wolą przygody, idealnie odnajdą się w Strefie Tych, Których Nosi. Będą tam mogli wziąć udział w wycieczkach, rajdach, piknikach i grze miejskiej. Podróż pociągiem lub – jak kto woli – rowerem zakończy się Piknikiem z Herlingiem w suchedniowskiej „Kuźnicy”. Przygotowano też akcję Poławiacze Książek.

W Strefie Kuchni z Literatury zaspokoją swój głód osoby, które szukają literackich i kulinarnych wrażeń. Dla nich przewidziano specjalne śniadanie na trawie w Parku Miejskim oraz dania przygotowane na podstawie literackich przepisów, serwowane przez Maksymiliana Przybylskiego, gotującego na co dzień zgodnie z naturą.

Do kina pod chmurką powinni zajść wieczorową porą wszyscy miłośnicy dziesiątej muzy. W Strefie Filmu z Literatury czekać na nich będą znakomite filmowe adaptacje tekstów literackich. Z kolei Strefa Czytania na Głosy to miejsce dla tych, którzy lubią czytać na głos lub słuchać, jak inni czytają. Akcję poprowadzą znani aktorzy Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach – Beata Pszeniczna i Dawid Żłobiński.

Strefa Wydawców to kiermasz książek, który zostanie zorganizowany w centrum Kielc z udziałem m.in. Wielkiej Litery, Wydawnictwa Filia, Agencji Autorskiej Autograf, Wydawnictwa Literatura, Wydawnictwa Jedność, oficyny Dwukropek, Wydawnictwa W.A.B., Czwartej Strony, Wydawnictwa Literackiego, Wydawnictwa Agora i Wydawnictwa Sine Qua Non. Na czytelników czekać będą też półki bookcrossingowe wypełnione książkami.

W Strefie Wystaw zaprezentowane zostaną dwie ekspozycje plenerowe. Jedna z nich poświęcona będzie związkom Gustawa Herlinga-Grudzińskiego z Kielecczyzną, druga – „Od Wincentego do Myśliwskiego” – przedstawi dziedzictwo kulturowe regionu świętokrzyskiego.

Wiceprezydent Kielc Marcin Chłodnicki wyraził nadzieję, że „wrześniowa odsłona to dopiero początek, a festiwal będzie się odbywał cyklicznie i na stałe wpisze się w kalendarz imprez organizowanych w Kielcach”. Szczegóły programu można znaleźć, klikając tutaj.

„Pociąg do literatury. I. Herling-Grudziński Festiwal” organizują Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej oraz Wzgórze Zamkowe.

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia