W Katowicach po raz czwarty odbędą się Śląskie Targi Książki

4 października 2018


W dniach od 12 do 14 października w Katowicach odbędzie się czwarta edycja Śląskich Targów Książki. Świetni autorzy, bogata oferta wydawnictw przygotowana przez ponad 180 wystawców, warsztaty, spotkania literackie, dyskusje, atrakcje dla dzieci i wystawy ? tak zapowiada się uczta dla miłośników książek.

Śląskie Targi Książki z powodzeniem wpisały się już w kalendarz imprez kulturalnych Katowic, stając się ważnym miejscem spotkań czytelnika z książką. Potwierdza to bilans zeszłorocznej edycji ? Międzynarodowe Centrum Kongresowe odwiedziła rekordowa, 34-tysięczna publiczność.

W tym roku targi będą dla mieszkańców całej aglomeracji świetną okazją do spotkań z popularnymi i nagradzanymi autorami oraz udanych zakupów książek z oferty ponad 180 wystawców z całej Polski. Na stoiskach znajdą się nowości i bestsellery wszystkich gatunków literackich. Coś interesującego wyszukają dla siebie zarówno miłośnicy powieści obyczajowych, kryminałów, reportażu, fantastyki, jak i wielbiciele poezji, poradników i komiksów. Nie zabraknie też bogatej oferty książkowej dla dzieci. Małe, niezależne oficyny wydawnicze pod szyldem Świadomych Wydawców, przygotowały ekspozycję wartościowych i atrakcyjnych książek z zakresu literatury pięknej, faktu, popularnonaukowej i naukowej. Obecność licznych antykwariatów umożliwi uzupełnienie domowych bibliotek także o starsze tytuły.

Wśród wystawców znajdą się m.in.: Akapit Press, Albatros, Bellona, BOSZ, Bukowy Las, In Rock, Karakter, Książkowe Klimaty, Marginesy, Mucha Comics, Muza S.A., Non Stop Comics, Nowa Proza, Powergraph, Rebis, Timof i cisi wspólnicy, Uroboros, W.A.B., Wilga, Agora, Wydawnictwo Czarna Owca, Wydawnictwo Jaguar, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo MG, Nasza Księgarnia, Nisza, Wydawnictwo Poznańskie, Wydawnictwo Sonia Draga, Znak czy Zysk i S-ka.

W tym roku swój udział w Śląskich Targach Książki zapowiedziało ponad 140 autorów, wśród nich będą m.in.: prof. Jerzy Bralczyk i Lucyna Kirwil, prof. Joanna Papuzińska, Katarzyna Bonda, Mariusz Czubaj, Łukasz Orbitowski, Jakub Małecki, Aneta Jadowska, Marta Kisiel, Jakub Ćwiek, Ryszard Ćwirlej, Weronika Gogola, Katarzyna Surmiak-Domańska, Wojtek Miłoszewski, Anna Kańtoch, Andrzej Franaszek, Anna Ficner-Ogonowska, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Krystyna Kofta, Henryk Sawka, Andrzej Saramonowicz, Federico Moccia i Szczepan Twardoch.

Na najmłodszych i nieco starszych czytelników czekać będzie wiele atrakcji, wśród nich m.in.: wydarzenia organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną ? Czytelnia pod Sówką oraz Laboratorium Słowa ? warsztaty typograficzno-literackie. Również z myślą o dzieciach odbędzie się spotkanie z Mikołajem Marcelą, autorem vege kryminału dla dzieci w każdym wieku. Beata Sadowska zdradzi dlaczego Momo nie lubi podróży, Dariusz Rekosz zaprosi na spotkanie „Magia Słowa”, a Andrzej Żak opowie o swojej najnowszej książce wydanej z okazji 100-lecia niepodległości ? „Kasztanka”. Całe klasy i rodziny będą mogły wziąć udział w Ostrym Dyżurze Literackim zorganizowanym przez portal czasdzieci.pl i dowiedzieć się, jakie książki wybrać, by uniknąć czytelniczej nudy lub by wreszcie pokochać czytanie. Do wspólnego czytania bajek oraz na warsztaty z ich ilustrowania zaprosi Fundacja Miasto Słów. Patryk Obarski ze Stowarzyszenia Śląscy Blogerzy Książkowi opowie o ekranizacjach i adaptacjach, a Marcin Wilk ze Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury poprowadzi warsztaty, na których dzieci i młodzież dowiedzą się więcej o pracy tłumacza. Na wybrane zajęcia, które odbędą się w piątek obowiązują zapisy.

W przestrzeni targów można będzie zobaczyć sześć wystaw. Zaplanowano wystawę zdjęć ilustrujących najważniejsze wydarzenia w polskiej historii, kulturze, nauce i gospodarce na przestrzeni ostatnich stu lat, pochodzących z albumu „Polska 100 lat” (wyd. BOSZ), wydanego dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Biblioteka Śląska przygotowała wystawę „Złota 10. Architektury Katowic 2. połowy XX w.” w ramach projektu Dziedzictwo Architektury Górnego Śląska oraz wystawę poświęconą meczom piłkarskim Polski z Portugalią i Włochami na Stadionie Śląskim, związaną z premierą książki „Stadion Śląski. Kocioł Czarownic ? 1956?2018”. Wydawnictwo „Nasza Księgarnia” zaprosi na wystawę pod hasłem „Kreską polskich i szwedzkich ilustratorów”, prezentującą wybranych bohaterów książek Astrid Lindgren. Wydawnictwo Debit zaprezentuje niezwykłe portrety bohaterek „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” z okazji polskiej premiery drugiej części tego światowego bestsellera, a Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach wraz z Wytwórnią przygotowała wystawę plakatów pochodzących z książki „Kto ty jesteś?” Edgara Bąka i Joanny Olech, opowiadającej o patriotyzmie inaczej, czyli lekko, nowatorsko i na dziecięcą miarę.

4. Śląskie Targi Książki odbędą się w dniach od 12 do 14 października w godzinach 10:00-18:00 (piątek i sobota) oraz 10:00-17:00 (niedziela) w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach przy placu Sławika i Antalla 1. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Szczegółowy program znajdziecie na stronie: www.slaskczyta.pl.

fot. mat. prasowe Murator EXPO

Tematy: , ,

Kategoria: wydarzenia