W Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku rusza cykl spotkań z literaturą faktu

28 listopada 2018


Non-fiction w Instytucie Kultury Miejskiej to cykl spotkań i paneli dyskusyjnych z udziałem najciekawszych nazwisk ze świata literatury faktu i dokumentu. Inicjatywa rusza już 4 grudnia rozmową o śledztwach biograficznych z Klementyną Suchanow („Gombrowicz. Ja, geniusz”) i Mirosławem Wlekłym („Tu byłem. Tony Halik”). W styczniu do Gdańska przyjadą Jan Błaszczak i Marcin Borchardt.

„Od grudnia do maja w Instytucie Kultury Miejskiej spotkamy się i porozmawiamy z autorami najgłośniejszych polskich książek non-fiction. Będą naszymi przewodnikami po reporterskim świecie, poznamy kulisy ich pracy, zgłębimy najbardziej intrygujące tematy” ? zapowiada Ana Matusevic z Instytutu Kultury Miejskiej.

Książka ? reportaż ? stanie się jedynie punktem wyjścia do dyskusji. Pierwsze spotkanie, które odbędzie się 4 grudnia, dotyczy śledztw biograficznych. O swojej pracy nad książkami opowiedzą: Klementyna Suchanow, autorka m.in.: „Gombrowicz. Ja, geniusz” (wyd. Czarne), oraz Mirosław Wlekły, który podążył śladami Tony’ego Halika w książce „Tu byłem. Tony Halik” (wyd. Agora). Przed i po każdym spotkaniu w Instytucie Kultury Miejskiej dostępne będą książki gości.

Klementyna Suchanow (fot. Tomek Prokop) i Mirosław Wlekły (fot. Dawid Żuchowicz).

„Klementyna Suchanow i Mirosław Wlekły zmierzyli się z życiem postaci legendarnych dla polskiej kultury. Jest to okazja do zadania kluczowych pytań: Kim jest biograf? Czy powinien być 'bezwzględny’? Gdzie są granice etyki zawodowej?” ? zapowiada Anna Burzyńska, która poprowadzi spotkanie.

To jednak nie wszystko, ponieważ wiemy już, że w styczniu czeka nas spotkanie z Janem Błaszczakiem, autorem wydanej pod patronatem Booklips.pl książki „The Dom. Nowojorska bohema na polskim Lower East Side” (wyd. Czarne), oraz Marcinem Borchardtem, który ostatnio opublikował monografię „Anioły nie znają wstydu. Transgresja w kinie Nowego Jorku” (wyd. Części proste). Jak można się domyślać, to właśnie artystyczny Nowy Jork ubiegłego wieku będzie tematem ich rozmowy.

Poniżej znajdziecie dokładne terminy obu spotkań oraz biogramy autorów:

Non-fiction w IKM. Rozmowa o śledztwach biograficznych
Data: 4 grudnia, godz. 18:00
Goście: Klementyna Suchanow, Mirosław Wlekły

Klementyna Suchanow ? polonistka, iberystka po Uniwersytecie Wrocławskim. Redaktorka i tłumaczka, a także aktywistka. Autorka książek: „Argentyńskie przygody Gombrowicza” (Wyd. Literackie, 2005) i „Królowej Karaibów” (WAB, 2013), reportażu historycznego o rewolucyjnej Kubie z Fidelem Castro i Che Guevarą w roli głównej, opowiadającego także historię przyjaźni Gombrowicza z kubańskim pisarzem, Virgilio Pi?erą. Redaktorka, razem z Jerzym Jarzębskim, „Kronosu” Gombrowicza (Wydawnictwo Literackie, 2013). W 2017 wydała biografię „Gombrowicz. Ja, geniusz” (wyd. Czarne). Książka otrzymała nagrodę O!lśnienia 2017 Onetu w kategorii literatura. Wagabunda. Porusza się zazwyczaj na rowerze. Lubi wszystkie kierunki świata.

Mirosław Wlekły ? reporter „Dużego Formatu” i miesięcznika „Pismo”, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego i Polskiej Szkoły Reportażu, członek stowarzyszenia reporterów „Rekolektyw”. Autor książek: „All inclusive. Raj, w którym seks jest bogiem”, „Tu byłem. Tony Halik” oraz e-booka „Skąd się wziąłeś, Franciszku? Reporterska podróż do kraju papieża”. Publikował też w antologiach („Grzech jest kobietą”, „NieObcy”, „Obrażenia. Pobici z Polską”) oraz w prasie zagranicznej (m.in. w Portugalii, Niemczech i Angoli). Jest współautorem reportaży, na podstawie których powstały spektakle teatralne: „Listy na wolność” (Teatr Nowy w Poznaniu), „Swarka” (Teatr Polski w Bydgoszczy) i „Bóg w dom” (Teatr Polski w Bydgoszczy). Nominowany do nagrody im. Beaty Pawlak oraz trzykrotnie do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej.

Rozmowa o bohemicznym, artystycznym Nowym Jorku ubiegłego wieku
Data: 24 stycznia, godz. 18:00
Goście: Jan Błaszczak, Marcin Borchardt

Jan Błaszczak ? dziennikarz współpracujący z działami kulturalnymi „Tygodnika Powszechnego”, „Przekroju” i „Polityki”. Publikował również na łamach m.in. „Machiny”, „Wprost” i „Gazety Magnetofonowej”. Ma na koncie wywiady m.in. ze Steve?em Reichem, Johnem Paulem Jonesem, Charles?em Aznavourem, Raekwonem i Johnem Lydonem. Jako reporter współpracował z Programem II Polskiego Radia. Na co dzień pracownik działu programowego Filmoteki Narodowej ? Instytutu Audiowizualnego.

Marcin Borchardt ? reżyser, scenarzysta, filmoznawca, doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie nauk o sztuce. Wykładowca Gdyńskiej Szkoły Filmowej i Uniwersytetu Gdańskiego. Autor monografii „Awangarda muzyki końca XX wieku. Przewodnik dla początkujących” (2014), filmów dokumentalnych (między innymi „Beksińscy. Album wideofoniczny”, 2017), reklam, wideoklipów, programów telewizyjnych. Członek Polskiej Akademii Filmowej (PAF) i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).

fot. główna: Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia