W Gorlicach rozpoczął się 7. Festiwal im. Zygmunta Haupta

22 września 2021

W środę 22 września w Gorlicach rozpoczął się 7. Festiwal im. Zygmunta Haupta. Inicjatorem wydarzenia jest Andrzej Stasiuk, który pełni funkcję dyrektora artystycznego. Rozmowy o literaturze potrwają do niedzieli 26 września.

Festiwal ma na celu m.in. przywrócić pamięć o wyjątkowym pisarzu, jakim był Zygmunt Haupt, przybliżyć odbiorcom jego sylwetkę twórczą i życiorys, ale także promować wartościowe zjawiska we współczesnej literaturze i sztuce, które w opinii organizatorów „klimatem” i „literacką geografią” korespondują z twórczością Haupta.

Tegoroczna edycja to 5 dni, 22 wydarzenia i 30 gości. W programie przewidziano spotkania z autorami i autorkami reprezentującymi szerokie spektrum gatunków – od prozy przez poezję po reportaż, esej i biografię – a także spotkania tematyczne i wystawę.

W tym roku temat spotkania z Markiem Wilczyńskim, poświęconego życiu i twórczości patrona, będzie brzmiał „Zygmunt Haupt. Galicja i galicyjskość w twórczości pisarza” (moderacja: Paweł Panas). Festiwalową tradycją są też czytania prozy Haupta. Gościem będzie Marek Kondrat, który przeczyta opowiadania: „Meine liebe Mutter, sei stolz, Ich trage die Fahne”, „Z kroniki o latającym domu”, „Gołębie z placu Teodora”.

Osobny cykl festiwalu poświęcony jest zawsze dorobkowi ważnych i wybitnych nieżyjących pisarzy. W tym roku przewidziano aż trzy spotkania tematyczne. O W.G. Sebaldzie rozmawiać będą Wojciech Bonowicz i Paweł Próchniak (moderacja: Justyna Sobolewska), o Josefie Škvoreckým opowie Andrzej S. Jagodziński (moderacja: Darek Foks), zaś Josepha Rotha przybliży Piotr Paziński (moderacja: Justyna Sobolewska). Odbędzie się także spotkanie autorskie z Izoldą Kiec, autorką książki „Ginczanka. Nie upilnuje mnie nikt” (moderacja: Andrzej Niewiadomski).

Na festiwalu nie zabraknie prozy. Joanna Rudniańska, Dorota Kotas, Andrzej Stasiuk, Ziemowit Szczerek, Agnieszka Jelonek, Maciej Płaza, Mikołaj Grynberg to autorki i autorzy, z którymi odbędą się rozmowy o ich ostatnich książkach. Przygotowano również trzy spotkania poetyckie: z Justyną Bargielską, Julią Szychowiak i Martą Podgórnik. Zaś bohaterami festiwalowych spotkań z reportażem, esejem i autobiografią będą: Michał Milczarek, Anda Rottenberg, Martin M. Šimečka, Piotr Paziński i Paweł Próchniak.

Podczas festiwalu gościem będzie również artysta malarz, rysownik i grafik Kamil Targosz, który odpowiedzialny jest za wizualną rozpoznawalność Wydawnictwa Czarne (moderacja: Andrzej Stasiuk). Wystawę artysty można oglądać w Gorlickim Centrum Kultury przez cały festiwal.

Tegoroczna edycja festiwalu jest możliwa w dużej mierze dzięki przychylności, z jaką spotkała się akcja crowdfundingowa. Udało się zebrać kwotę ponad 56 tysięcy złotych, która w znacznym stopniu wsparła organizację wydarzenia.

Festiwal odbywa się w siedzibie Gorlickiego Centrum Kultury (ul. Michalusa 4) zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi. Wstęp na wszystkie spotkania jest bezpłatny. Transmisje online dostępne na kanale YouTube festiwalu umożliwiają wzięcie udziału w festiwalu także tym osobom, które nie będą mogły dotrzeć do Gorlic.

[edm]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia