W czwartek startują 24. Wrocławskie Targi Dobrych Książek

1 grudnia 2015

24-wroclawskie-targi-dobrych-ksiazek
Ponad sto spotkań z pisarzami, książkowe premiery i prezentacje nowości wydawniczych odbędą się w ramach 24. Wrocławskich Targów Dobrych Książek. Czterodniowe święto literatury rozpocznie się już w najbliższy czwartek 3 grudnia. W ubiegłym roku wzięło w nim udział ponad trzydzieści pięć tysięcy osób.

Na Targi Dobrych Książek należy udać się tym razem do Centrum Kongresowego Hali Stulecia (ul. Wystawowa 1). Impreza tradycyjnie potrwa od czwartku do niedzieli (3-6 grudnia) i zgromadzi we Wrocławiu niemal sto pięćdziesiąt najlepszych wydawnictw z całej Polski.

Tym razem z czytelnikami spotkają się między innymi: Magdalena Grzebałkowska, Marek Niedźwiecki, Jerzy Sosnowski, Wojciech Mann, Ziemowit Szczerek, Elżbieta Baniewicz, Beata Guczalska, Magdalena Zawadzka, Paweł Goźliński, Adam Wajrak, Beata Maciejewska, Mariusz Urbanek, Janusz Majewski, Włodzimierz Kowalewski, Krystyna Sienkiewicz, Grzegorz Ćwiertniewicz, Max Cegielski, Mikołaj Długosz, Vladimír Binar, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Krzysztof Tomasik, Mariola Pryzwan, Elżbieta Sieradzińska, Paweł Wakuła i Jörg Bernig.

Gościem Wrocławskich Targów Dobrych Książek będzie również rumuński pisarz Lucian Dan Teodorovici, którego powieść „Matei Brunul” znalazła się w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus oraz zdobyła Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej przyznawaną przez czytelników.

Poza spotkaniami z autorami odbędą się także dyskusje, prelekcje, kreatywne warsztaty dla czytelników w różnym wieku, specjalny program dla szkół (w czwartek i piątek), konkursy, wystawy i wiele innych. Grupa Ratownictwa Medycznego PCK Wrocław poprowadzi otwarte szkolenia z udzielania pierwszej pomocy. Na miłośników gier komputerowych czeka natomiast wyjątkowa atrakcja ? „Retrogranie z RetroGralnią”, czyli interaktywna mini wystawa najpopularniejszych w Polsce w latach 80. komputerów i konsol, od których zaczęła się historia polskiej informatyzacji. Eksponaty będzie można obejrzeć, dotknąć, posłuchać ich historii ? a co najważniejsze ? poużywać, czyli zagrać w hity sprzed lat. Wszystkich, którzy mają ochotę spróbować swoich sił w sztuce origami zapraszamy na otwarte warsztaty prowadzone przez pracowników Muzeum Manggha (stoisko Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha).

Dla miłośników fantastyki fundacja Pro Fantastica Polcon przygotowała na tegoroczne targi specjalny segment. W sobotę (5 grudnia) o 11.00 warto wybrać się na panel „Fantastyczne Światy” z udziałem pisarzy: Jacka Inglota, Krzysztofa Piskorskiego, Anny Kańtoch. Natomiast o 18:00 o Wrocławiu jako miejscu w fantastycznych opowiadaniach i powieściach będą dyskutować Jacek Inglot, Eugeniusz Dębski, Andrzej Ziemiański, Krzysztof Piskorski. Na terenie targów stanie także atelier fotograficzne z wypożyczalnią baśniowych kostiumów, w którym będzie można wykonać sobie na pamiątkę zdjęcia.

Tradycją Wrocławskich Targów Dobrych Książek jest możliwość pamiątkowego opieczętowania zakupionych książek specjalnie zaprojektowanym z tej okazji ekslibrisem. W tym roku autorką ekslibrisu jest Monika Gordziejewska, której projekt został wybrany jako zwycięski w konkursie. Pieczątka z ekslibrisem 2015 będzie dostępna w punkcie informacyjnym targów. Warto się tam udać i poprosić o podbicie zakupionych na targach książek , gdyż co tysięczna podbita ekslibrisem książka zostanie sprezentowana przez organizatorów targów (właściciel otrzyma zwrot pieniędzy).

Podczas imprezy tradycyjnie już poznamy laureata prestiżowego ogólnopolskiego Konkursu dla wydawców na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry”. Jest to jedyny w Polsce konkurs edytorski, a jurorzy, oceniając nadesłane do konkursu pozycje, biorą pod uwagę nie tylko wartości literackie, edukacyjne, ale przede wszystkim wysoki poziom edytorski oraz typograficzno-artystyczny. Tytuły nominowane do „Pióra Fredry” ogłoszono 10 listopada, natomiast laureata poznamy 3 grudnia na uroczystej gali towarzyszącej targom.

Organizatorem 24. Wrocławskich Targów Dobrych Książek jest Miejska Biblioteka Publiczna oraz Biuro Wrocławskich Promocji Dobrych Książek. Booklips.pl jest patronem medialnym imprezy. Szczegółowy program można znaleźć na stronie www.wpdk.pl.

fot. Andrzej Solnica

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia