banner ad

W czwartek rozpoczynają się Warszawskie Targi Książki 2014

21 maja 2014

warszawskie-targi-ksiazki-2014
W dniach 22-25 maja na Stadionie Narodowym odbędą się piąte Warszawskie Targi Książki. W tym czasie stadion zamieni się w gigantyczną księgarnię, czytelnię i miejsce atrakcji literacko-artystycznych dla dorosłych i dzieci.

Zgodnie z zapowiedziami organizatorów tegoroczne targi osiągną rekordowe wyniki: więcej niż 700 wystawców z Polski i 22 innych krajów oraz ponad 690 autorów. Po ubiegłorocznej premierze na Stadionie z udziałem ponad 60-tysięcznej publiczności, targi w tym roku przyciągają jeszcze ciekawszą ofertą programową i wystawienniczą i wysokimi rabatami na nowości i wydawnicze bestsellery.

Stoiska wydawców, w przeważającej części, zlokalizowane będą na wewnętrznej promenadzie i w galerii Stadionu Narodowego. W galerii mieścić się będzie sektor atrakcji dla dzieci, sektor komiksu i gier planszowych oraz część antykwaryczna targów. Spotkania i dyskusje literackie odbywać się będą w salach Centrum Konferencyjnego Stadionu Narodowego oraz scenie głównej ? Kanapie Literackiej.

Lista Autorów ? gości tegorocznych Warszawskich Targów Książki liczy już ponad 690 osób i jest najdłuższa w historii targów. W maju na Stadionie Narodowym na wszystkich czytelników czekać będą m.in.: Artur Andrus, Jerzy Bralczyk, Helen Brown, Henryk Jerzy Chmielewski, Sylwia Chutnik, Elżbieta Baniewicz, Maria Czubaszek, Marta Fox, Janusz Głowacki, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Kira Gałczyńska, Julia Hartwig, Józef Hen, Jacek Hugo-Bader, Roberto Innocenti, Kim Jin-kyung, Grzegorz Kasdepke, Andrzej Mleczko, Małgorzata Rejmer, Janusz Majewski, Michał Ogórek, Michał Rusinek, Michał Witkowski, Toon Tellegen, Roberto Salvadori, Filip Springer, Marcin Szczygielski, Mariusz Szczygieł, Szczepan Twardoch, Krzysztof Varga.

Tegoroczny program wydarzeń na Warszawskich Targach Książki zapowiada się niezwykle interesująco. Czwartek i piątek tradycyjnie należeć będą do profesjonalistów i młodych czytelników. Sobota i niedziela ? do wszystkich ? bez wyjątku.

Na ?konkursową? część programu targów składa się około dwudziestu pięciu przedsięwzięć, a wśród nich m.in.: nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Literackiej NIKE, Honorowa Nagroda Warszawskich Targów Książki IKAR, Międzynarodowa Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, Nagroda Fundacji Kultury Polskiej za promocję polskiej książki w świecie, Nagroda im. Jerzego i Hanny Kuryłowiczów, Nagroda Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich ?Mistrz promocji czytelnictwa?, Nagroda Magellana za najlepszą książkę turystyczną i Nagrody Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego. Ponadto odbędą się rozstrzygnięcia 54. edycji Konkursu Najpiękniejsze Książki Roku PTWK, czy Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą ?Przecinek i kropka?. Po raz pierwszy podczas targów odbędzie się uroczystość ogłoszenia nominacji do Nagrody Literackiej dla Autorki GRYFIA.

Sobota upłynie po znakiem reportażu. Reportaż w Polsce ma długą tradycję i wybitnych przedstawicieli – Ksawery Pruszyński, Melchior Wańkowicz, Ryszard Kapuściński, Hanna Krall. Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego wskazująca najciekawsze książki reporterskie, podobnie jak WTK obchodzi w tym roku jubileusz pięciolecia. Sobota jest już tradycyjnie dniem spotkań autorskich z finalistami (autorami i tłumaczami) Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Ponadto organizatorzy planują w tym roku spotkanie z dotychczasowymi laureatami Nagrody, dyskusję z okazji 25-lecia wolnej Polski i konkurs dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej zachęcający do własnej twórczości reporterskiej, inspirowanej ?Buszem po polsku? ? debiutancką książką patrona Nagrody.

Ważnym punktem imprezy jest odbywający się w ramach targów Festiwal Komiksowa Warszawa. To jedyny festiwal w stolicy, pozwalający poznać niezwykle bogaty świat narracji obrazkowej. Podczas festiwalu będzie można spotkać komiksowych autorów z Polski i zagranicy, uczestniczyć w panelach dyskusyjnych, prelekcjach i wykładach. W strefie autografów można będzie otrzymać graficzny upominek od kilkudziesięciu autorów najbardziej poszukiwanych komiksów dla dorosłych, dzieci i młodzieży, takich jak Hermann Huppen czy Tony Sandoval. Organizatorem festiwalu jest Polskie Stowarzyszenie Komiksowe, wspierane przez Stowarzyszenie Twórców ?Contur?.

Po raz pierwszy na targach odbędzie się „Rodzinny weekend z książką” na płycie Stadionu. To doskonałe miejsce rodzinnej rozrywki związanej przede wszystkim z literaturą, choć nie tylko. Strefa z leżakami i kawiarenką na murawie pozwoli zwiedzającym odetchnąć od codziennego zgiełku, posłuchać mp3 z nagraniami Wisławy Szymborskiej, wymienić się polskimi i obcojęzycznymi książkami, i wreszcie poczytać wypożyczone książki, a nawet ?przeżyć? je osobiście dzięki dramie przygotowanej przez aktorów.

Na dzieci, młodzież i dorosłych czeka zabawa cosplay. Warto przyjść na targi w przebraniu znanych Galów – Asterixa i Obelixa, Kaczora Donalda czy innych postaci z popularnych komiksów i wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Osoba, która, najlepiej odzwierciedli postaci z komiksu René Gościnnego wyjedzie do położonego pod Paryżem Parku Asterixa. Przelot tam i z powrotem oraz bilety do Parku fundują linie lotnicze AIR FRANCE.

Podczas targów dojdzie również do próby pobicia rekordu Guinnessa w malowaniu największej kolorowanki – ilustracji książkowej. Powierzchnia zawierającej 16 rysunków książki wyniesie 10 m2 (2,5 x 4 m) i będzie ponad trzykrotnie większa od dotychczasowej rekordzistki.

Warszawskie Targi Książki powstały z inicjatywy grupy polskich wydawców i stołecznej spółki targowej Murator EXPO. Od 2010 roku organizuje je powołana w tym celu spółka Targi Książki. To projekt porozumienia wydawców i organizatora targów, ukierunkowany na profesjonalną i efektywną współpracę rynku wydawniczego z branżą targową w służbie książce i czytelnikom. Od pierwszej edycji targi organizowane są w maju, kontynuują w ten sposób kilkudziesięcioletnią tradycję majowego święta książki w Warszawie. Trzy pierwsze edycje odbyły się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Po raz pierwszy, z wielkim sukcesem, targi zadebiutowały na Stadionie Narodowym w ubiegłym roku. W tym roku Warszawskie Targi Książki odbędą się po raz piąty.

Warszawskie Targi Książki czynne będą w dniach i godzinach:
22 maja 2014 (czwartek) 10.00-18.00
23 maja 2014 (piątek) 10.00-19.00
24 maja 2014 (sobota) 10.00-19.00
25 maja 2014 (niedziela)10.00-17.00

Szczegółowy program targów znajdziecie na stronie: www.targi-ksiazki.waw.pl.

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia