banner ad

V edycja festiwalu Stolica Języka Polskiego zapowiedziana na sierpień

5 lipca 2019


Roztocze, Szczebrzeszyn, Zamość i wyjątkowy Festiwal Stolica Języka Polskiego. Raz do roku, w wakacje, przez siedem dni w powiecie zamojskim na Lubelszczyźnie odbywają się spotkania z literaturą i sztuką. Tym razem organizatorzy zapraszają na imprezę w dniach od 5 do 11 sierpnia.

Powołany przed czterema laty festiwal Stolica Języka Polskiego wyrósł z pasji do języka i słowa – pisanego, czytanego i wypowiadanego – oraz do literatury, jako najpiękniejszego medium opowiadania. „Od początku organizacji przedsięwzięcia towarzyszy nam przekonanie, że literatura z jej funkcją tworzenia narracji stanowi niepodważalny instrument wzmacniający i wzbogacający nasze życie. Jest nim z pewnością także przyroda, a więc umiejscowienie festiwalu na przepięknym Roztoczu pozwala na harmonijne połączenie wszystkiego, co najlepsze. Szczególnie latem, w plenerowym klimacie, który bardzo upodobała sobie zarówno publiczność jak i zapraszani tu twórcy” – piszą organizatorzy, Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń.

Tym razem gośćmi festiwalu będą m.in.: Stanisław Baj, Marek Bieńczyk, Anna Bikont, Wojciech Bonowicz, Agnieszka Dauksza, Grzegorz Gauden, Mikołaj Grynberg, Józef Hen, Iwona Hofman, Olga Hund, Piotr Janicki, Grzegorz Jankowicz, Jerzy Jarniewicz, Wiktor Jerofiejew, Zofia Karaszewska, Grzegorz Kasdepke, Barbara Klicka, Magdalena Kłos-Podsiadło, Wawrzyniec Konarski, Urszula Kozioł, Zofia Król, Małgorzata Lebda, Maciej Libich, Ewa Lipska, Antonia Lloyd-Jones, Małgorzata Łukasiewicz, Remigiusz Mróz, Joanna Mueller, Weronika Murek, Grzegorz Musiał, Wiesław Myśliwski, Michał Nogaś, Piotr Paziński, Małgorzata Rejmer, Michał Rusinek, Justyna Sobolewska, Tadeusz Sobolewski, Sylwia Stano, Katarzyna Stoparczyk, Tomasz Swoboda, Wojciech Szot, Mariusz Urbanek, Grzegorz Uzdański, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Marcin Wicha, Ilona Wiśniewska, Rafał Wojasiński, Adam Zagajewski, Marek Zagańczyk, Antoni Zając i Filip Zawada.

Tak jak zawsze festiwal obfitować będzie w spotkania autorskie, wieczory poetyckie, wykłady, debaty, rozmowy o języku polskim i koncerty. O wspaniałą muzykę nad brzegami Wieprza zadbają wybitni artyści czyli Voo Voo & Trebunie-Tutki, a także Monika Borzym, Edyta Geppert i Włodek Pawlik.

W towarzyszącym programie czytania literatury udział wezmą doskonali aktorzy (Jacek Braciak, Dariusz Chojnacki, Maja Komorowska, Szymon Kuśmider, Andrzej Mastalerz, Magdalena Warzecha, Agnieszka Radzikowska, Jerzy Radziwiłowicz), a uwaga poświęcona zostanie zarówno twórczości autorów goszczących na festiwalu, jak i wielu innych wybitnych pisarzy, m.in. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Janusza Głowackiego, Stanisława Grzesiuka, Franza Kafki, Marcela Prousta.

Tradycyjnie, festiwal ma swoich patronów, tym razem będzie to poetka Anna Świrszczyńska, oraz tak ważny dla Szczebrzeszyna – Jan Brzechwa. Jego słynny wiersz o chrząszczu brzmiącym w trzcinie na trwałe wpisał urokliwe miasteczko Roztocza nie tylko do literatury, ale i do języka polskiego, które to stanowią fundamenty idei organizowanego przedsięwzięcia. Wśród działań poświęconych dorobkowi Brzechwy zaplanowano m.in. wystawę ilustracji do jego utworów, stworzonych przez mistrzów malarstwa i grafiki.

Jak co roku, pomyślano oczywiście o najmłodszych uczestnikach festiwalu. Przygotowano m.in. poranne bloki warsztatów oraz dodatkowe konkursy i atrakcje, jak chociażby realizowaną z Zamościa audycję radiową „Zagadkowa niedziela”. Celem sekcji dziecięcej, która ma być rozwijana w formule Małej Stolicy Języka Polskiego, jest zaoferowanie wartościowej rozrywki dla całych rodzin, ale też aktywne promowanie czytelnictwa i edukacja kulturalna. A przy tym oczywiście po prostu dobra zabawa, jak na wakacje przystało.

„Wszystkie nasze wydarzenia, dla odbiorców w każdy wieku, są całkowicie bezpłatne, ale obok otwartego charakteru festiwalu konsekwentnie budujemy też jego rangę w istotnych działaniach wokół naukowych aspektów literatury i języka. Jak co roku przyznamy Nagrodę Człowieka Słowa i Nagrodę Wielkiego Redaktora (oczekiwaną szczególnie przez branżę wydawniczą) oraz ogłosimy tzw. Apel szczebrzeski, zainicjowany z troski o ochronę bogactwa polszczyzny. Pamiętając przy tym, że zasadniczą funkcją języka jest przede wszystkim zwykła, codzienna komunikacja, ulegająca w globalizującym się i pędzącym świecie licznym przeobrażeniom. To dlatego jednym z ważnych tematów podczas festiwalowych dyskusji i warsztatów będzie 'Prosty język'” – dodają organizatorzy.

Zaprzyjaźniony z festiwalem wybitny pisarz Wiesław Myśliwski powiedział: „Wszystko jest w języku. To język ustanawia świat. My, wraz z gronem wiernej publiczności i wyjątkowych twórców, od pięciu lat ustanawiamy Stolicę Języka Polskiego. To festiwal, na którym naprawdę warto być”. Nie pozostaje nam nic innego, jak potwierdzić jego słowa.

Szczegółowe informacje na temat Stolicy Języka Polskiego znajdziecie na oficjalnej stronie wydarzenia. Jeśli jesteście ciekawi, jak wyglądał literacki Szczebrzeszyn i festiwal w roku ubiegłym, zobaczcie poniższy film.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia