banner ad

Urodziny Stasia, czyli „Nowe Wyzwolenie” jako dziełko prawie nieskończone. Performatywne czytanie dramatu Witkacego w wykonaniu Spider Demon Massacre do obejrzenia online

4 maja 2021

Książnica Podlaska w Białymstoku organizuje wydarzenie pod nazwą „Urodziny Stasia, czyli Nowe Wyzwolenie jako dziełko prawie nieskończone”. Będzie to performatywne czytanie tekstów Witkacego z muzycznymi elementami w wykonaniu grupy artystycznej Spider Demon Massacre. Premiera odbędzie się online 8 maja.

Spider Demon Massacre to zespół nastawiony na tworzenie nie tylko muzyki opartej o słowa największych literatów, ale ubieranie jej w performatywno-teatralny kostium, mający zaskakiwać, szokować oraz budować w widzu i słuchaczu nowe spojrzenie na otaczającą go rzeczywistość. Grupa składa się z aktorów w większości grających w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

„Zacząć trzeba od tego, że nasz projekt został zrealizowany specjalnie na trwający w Książnicy Podlaskiej Festiwal Literacki 'Autorzy i książki’. Na początku poproszono nas o zagranie koncertu. Natomiast w międzyczasie narodził się pomysł, aby zrobić coś innego, coś większego. Wiedziałem, że mamy zrobić Witkacemu urodziny i to był punkt wyjścia. Następnie pomyślałem, że jak to na spotkaniach urodzinowych bywa, należy zebrać trochę ludzi, powinni ze sobą porozmawiać, powspominać, pośpiewać piosenki, a nawet pokrzyczeć na siebie. Tutaj przyszedł mi do głowy ponadczasowy tekst Witkacego 'Nowe Wyzwolenie’. Z tym pomysłem uderzyłem do grupy wspaniałych artystów. Oni zgodzili się i wspólnie zrealizowaliśmy nagranie czytania performatywnego. Do tego dołożyliśmy kilka piosenek, które w mniejszym lub większym stopniu znane są odbiorcom Spider Demon Massacre” – mówi Patryk Ołdziejewski, pomysłodawca, scenarzysta i reżyser wydarzenia.

„Urodziny Stasia, czyli Nowe Wyzwolenie jako dziełko prawie nieskończone” dotyka tematu, jakim jest władza. Co dzieje się z człowiekiem, kiedy uporczywie wraz ze swoimi przekonaniami dąży do osiągnięcia wyznaczonego celu? Kto przetrwa walkę? Ponadczasowość tekstu Witkacego i jego dobitnie oddziaływujące słowa skłaniają widza do refleksji nad własnym życiem. Jest to próba pochylenia się nad współczesnym „wyzwolonym” człowiekiem.

W „Urodzinach Stasia” udział wezmą Dorota Białkowska-Krukowska, Kamila Wróbel-Malec, Magdalena Dąbrowska, Dawid Malec, Mateusz Sacharzewski, Maciej Zalewski, Krzysztof Olejniczak i Patryk Ołdziejewski.

Wydarzenie ma się odbyć ponad 2 miesiące po urodzinach Stanisława Ignacego Witkiewicza, ale w warunkach pandemicznych opóźnienia w świętowaniu w tak licznym gronie są wybaczalne. Widowisko będzie można obejrzeć 8 maja o godz. 16:00 na fanpage’u Książnicy Podlaskiej na Facebooku oraz na kanale YouTube.

[am]
fot. Ewa Krajewska

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia