banner ad

Trzy dni atrakcji dla czytelników. Od piątku Targi Książki w Katowicach

3 listopada 2022

W dniach od 4 do 6 listopada w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbywają się Targi Książki. Gościem specjalnym wydarzenia jest Ukraina. Swoją ofertę zaprezentuje 160 wystawców z całej Polski. W programie książkowe premiery, spotkania z autorami, warsztaty, dyskusje, wymiana książek, strefy kryminału, fantastyki i programu śląskiego oraz atrakcje dla dzieci.

Jak zapewniają organizatorzy, na katowickich targach można będzie znaleźć nowości i bestsellery wszystkich gatunków literackich, wartościowe książki z zakresu literatury pięknej, faktu, popularnonaukowej i naukowej, poradniki, albumy i komiksy. Wydawcy z całej Polski przygotowali ofertę dla dorosłych, młodzieży i dzieci, a obecność antykwariatów umożliwi uzupełnienie domowych bibliotek także o starsze tytuły.

Wystawcy i autorzy

Wśród wystawców znaleźli się m.in.: Agora, Akapit Press, BOSZ, Copernicus Center Press, Debit, Grupa Wydawnicza Filia, Helion, In Rock, Książkowe Klimaty, Media Rodzina, Muza, Rebis, Sonia Draga, Timof Comics, Wielka Litera, Wydawnictwo Arkady, Wydawnictwo Czarne, Dwie Siostry, Karakter, Wydawnictwo Literackie, Nasza Księgarnia, Wydawnictwo Mięta, Wydawnictwo Poznańskie, Wydawnictwo SQN, Videograf, Wydawnictwo Vesper, oraz Społeczny Instytut Wydawniczy Znak. A w księgarni Świat Książki dostępne będą wybrane publikacje z oferty wydawnictw: Olesiejuk, Świat Książki, Bellona, Bukowy Las, Drzewo Babel, Fabryka Słów, Filo, Albatros, Powergraph, Insignis, Czerwone i Czarne, Mag i innych.

Przez trzy dni w Międzynarodowym Centrum Kongresowym na trzech scenach jednocześnie odbywać się będą spotkania autorskie, panele i debaty, a przy stoiskach będzie można zdobyć autografy ulubionych pisarzy. W tym roku udział w targach zapowiedzieli m.in.: Maciej Siembieda, Marek Krajewski, Katarzyna Bonda, Robert Małecki, Anna Kańtoch, Ryszard Ćwirlej, Sylwia Chutnik, Adam Wajrak, prof. Jerzy Bralczyk, Nina Majewska-Brown, Barbara Kosmowska, Marta Kisiel, Aneta Jadowska, Bartosz Szczygielski, Przemysław Żarski, Małgorzata Starosta, Izabela Janiszewska, Anna Górna, Joanna Jax i Katarzyna Barlińska vel „Pizgacz”. Wybrane spotkania będą transmitowane za pośrednictwem kanałów Fundacji Historia i Kultura w mediach społecznościowych.

Gość specjalny – Ukraina

Szczególne miejsce w programie targów zajmą spotkania i prezentacje ukraińskich wydawców, autorów i ich książek. Odbędą się spotkania wokół książek dla dzieci, prozy dla dorosłych, poezji, panele o literaturze w czasie wojny oraz o tym, jak o wojnie rozmawiać z dziećmi. Odbędą się rozmowy m.in. z Tamarą Dudą, Jaroslawą Lytwyn, Tatianą Pjankovą, Iryną Macko, Inguren Guten, Solomią Mordarowicz. Ukraińskie autorki i autorów można będzie spotkać na stoisku nr 16 oraz na scenie (Forum 2 – w sobotę i niedzielę). Można też będzie kupić książki z oferty m.in. takich wydawnictw, jak: Wydawnictwo Starego Lwa, Parasola Publishing, Chas Maistriv, Nebo Publishing, Chytarium, Publishing house „Vilniy Viter”, wydawnictwо „ASSA” i „Czas Zmian Inform”, niektóre nie tylko w języku ukraińskim, ale też polskim czy niemieckim.

100-lecie Biblioteki Śląskiej

Biblioteka Śląska, która jest partnerem merytorycznym targów, przygotowała wydarzenia jubileuszowe zorganizowane z okazji swojego 100-lecia. To jedna z najprężniejszych instytucji krzewiących kulturę w regionie i najstarsza książnica na Górnym Śląsku, powołana do życia na przełomie 1922 i 1923 jako Biblioteka Sejmu Śląskiego. W programie targów znalazły się: rozmowa wokół nowego tłumaczenia „Lizystraty” Arystofanesa z udziałem tłumaczki Olgi Śmiechowicz oraz Moniki Glosowitz, Zbigniewa Kadłubka i Jana Barona, a także spotkanie z Januszem Radwańskim, tłumaczem książki „Radio 'Wojna'” Daryny Hładun. W ramach Śląskiej Akademii Komiksu odbędzie się rozmowa z Markiem Turkiem i Tomaszem Kontnym – twórcami „Wydziału 7” oraz rysownikami Łukaszem Godlewskim i Krzysztofem Budziejewskim. Warto wziąć także udział w spotkaniu z Karoliną i Piotrem Jakoweńko, autorami książki „Pamięć pogranicza. Opowieści o żydowskim życiu i Zagładzie na Górnym Śląsku i Zagłębiu Dąbrowskim”.

Nie zabraknie też innych spotkań o tematyce śląskiej. Organizatorzy zapraszają na premierowe spotkanie ze Zbigniewem Rokitą i Grzegorzem Kulikiem wokół śląskiego przekładu książki „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” (Wydawnictwo Czarne). Podczas Targów Sabina Waszut i Monika Kassner przedstawią swój subiektywny ranking dziesięciu książek o Śląsku, które warto przeczytać; o promocji i rozwoju śląszczyzny opowiedzą tłumacze Mirosław Syniawa i Rafał Szyma, a Piotr W. Fuglewicz przybliży swoją najnowszą książkę „Cokoły przechodnie. Życiorysy z pogranicza” (Sonia Draga), będącą zbiorem biogramów mniej znanych Ślązaków i postaci związanych z tym regionem, żyjących i działających w XIX i XX wieku, często zapomnianych bądź świadomie wymazanych z kart historii. Spotkamy się też z Anną Malinowską, autorką wydanego w 2022 roku zbioru reportaży „Od Katowic idzie słońce” (Wydawnictwo Czarne).

Atrakcje dla dzieci i młodzieży

Atrakcją targów jest ciekawy program dla najmłodszych i nieco starszych czytelników. Odbędzie się przedpremierowe spotkanie z Waldemarem Cichoniem wokół książki „Witajcie w Wynalazkowie” (Wydawnictwo Żwakowskie) oraz z Marceliną i Przemkiem Corso i ich opowiadaniami dla dzieci „Opowieści z Białej Doliny” (SQN). Na dzieci i młodzież czekają też warsztaty typograficzne, o tym jak się robi książkę, czy rodzinne czytanie bajek. Wszyscy – i duzi, i mali – będą mogli też w trakcie targów wykonać swój własny Ex Libris.

Wymiana książek

Stowarzyszenie Śląscy Blogerzy Książkowi przeprowadzi na targach wymianę książek, co z pewnością ucieszy wszystkich miłośników czytania, poszukujących nowych pozycji do swoich bibliotek i czerpiących radość z przekazywania już przeczytanych książek innym zainteresowanym. Wymienić będzie można beletrystykę z lat 2010-2022, w tym kryminały, romanse czy książki dla młodzieży. Wymianie nie podlegają książki dla najmłodszych dzieci, podręczniki, poradniki, komiksy i literatura fachowa.

Udogodnienia dla zwiedzających

Miasto Katowice dla wszystkich odwiedzających targi przygotowało strefę relaksu, w której można będzie chwilę odpocząć i złapać oddech przed kolejnymi spotkaniami z pisarzami. Miejska Biblioteka Publiczna poza kiermaszem książek antykwarycznych (beletrystyka, poezja, albumy ze sztuką, książki dla dzieci i młodzieży oraz inne), zaprasza także do Czytelni pod Sówką z Biblioteczną Strefą Relaksu, gdzie można będzie się zrelaksować, rozwiązać quizy literackie i dowiedzieć się, jakie atrakcje biblioteka szykuje na nadchodzące tygodnie.

Szczegółowe informacje na temat targów znajdziecie na stronie organizatora wydarzenia – Fundacji Historia i Kultura.

[edm]

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia