Thomas Sjöberg, autor biografii Bergmana, spotka się w ten weekend z czytelnikami w Krakowie i Warszawie!

26 października 2018


Thomas Sjöberg, szwedzki dziennikarz i pisarz, autor fascynującej biografii „Ingmar Bergman. Miłość, seks i zdrada”, która odsłania przed nami nieznane dotychczas fakty z życia prywatnego jednego z najbardziej wpływowych reżyserów na świecie, przyjechał do Polski. Spotkania z czytelnikami zaplanowano na weekend w Krakowie i Warszawie.

W sobotę 27 października o godz. 18:00 spotkanie z pisarzem odbędzie się w Warszawie w Kinie Muranów, natomiast w niedzielę 28 października o godz. 15:00 odbędzie się podobne wydarzenie w Krakowie w Kinie Pod Baranami.

Po obu spotkaniach zaplanowano projekcję filmu dokumentalnego „Bergman ? rok z życia” w reżyserii Jane Magnusson. 1957 rok był ważnym momentem w życiu Bergmana ? przede wszystkim dlatego, że właśnie wtedy miały premierę filmy „Siódma pieczęć” i „Tam, gdzie rosną poziomki”, dzięki którym Szwed wszedł do panteonu ówczesnego kina. Dokument zdaje raport z tego momentu w karierze mistrza. Opowiada przy tym także o latach, które do niego doprowadziły i które po nim nadeszły, ukazując tak naprawdę całe życie reżysera. Portret, jaki wyłania się z tej meandrycznej narracji, jest zaskakująco ambiwalentny. Z jednej strony Bergman zostaje przedstawiony jako wielki artysta, słusznie podziwiany i nagradzany. Z drugiej zaś raz po raz podejmowane są kwestie związane z jego trudnym charakterem: mitomania, egoizm, despotyzm czy skłonność do zdrady. Dzięki temu „Bergman ? rok z życia” to znacznie więcej niż kolejna dwuwymiarowa kinfolilska laurka.

Opublikowana nakładem wydawnictwa Albatros książka Sjöberga podąża za Bergmanem niemal przez całe jego życie ? począwszy od dzieciństwa, przez czas spędzony w nazistowskich Niemczech, naznaczony fascynacją faszyzmem i podziwem dla Adolfa Hitlera, aż po burzliwe związki z dziewięcioma silnymi i niezależnymi kobietami, a w końcu ślub z tą, która najbardziej przypominała jego matkę. Sjöberg opowiada historię człowieka z krwi i kości, wykraczając daleko poza stereotypowy wizerunek reżysera, jaki ukształtowali jego współpracownicy i media. Mamy tu Bergmana syna, męża, kochanka i ojca. A przede wszystkim niespokojnego ducha, siejącego zamęt w życiu bliskich sobie osób. Jest to opowieść o wielkich namiętnościach, seksie i zdradzie.

Thomas Sjöberg

„Przez długi czas, tak jak wiele innych osób, wyobrażałem sobie Bergmana ? z tymi jego religijnymi rozważaniami i smętnymi, melancholijnymi filmami ? jako postać niezrozumiałą. Starzejący się dziwak z problemami żołądkowymi, nieodłącznym beretem na głowie, w wytartej skórzanej marynarce i tenisówkach, z wyboru żyjący samotnie na wyspie F?rö. Do tego służalczość otoczenia, strach przed posiadaną przez niego władzą i niekłamany podziw wielbicieli” ? tłumaczy Thomas Sjöberg. „Postanowiłem, że w książce nie będę go opisywał jako reżysera ani dramatopisarza. (?) Ja postanowiłem zająć się moim bohaterem jako osobą prywatną: Bergmanem ojcem, synem, mężem i kochankiem. Zawsze uważałem, że o wiele ciekawsza jest próba zrozumienia człowieka z krwi i kości niż grzebanie się w tym, co po sobie pozostawił. W przypadku Bergmana są to filmy i przedstawienia teatralne. Jeśli bowiem uda nam się zrozumieć autora dzieła, łatwiej jest zrozumieć dzieło przez niego stworzone”.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia