Tess Gerritsen w czerwcu po raz pierwszy odwiedzi Polskę

22 kwietnia 2016

Tess-Gerritsen-przyjezda-do-PL
Popularna amerykańska pisarka, nazwana przez Stephena Kinga najciekawszą autorkę thrillerów medycznych, „lepszą od Cooka, Palmera, a nawet Michaela Crichtona”, w czerwcu po raz pierwszy odwiedzi Polskę. Tess Gerritsen przyjedzie odebrać honorową nagrodę Wielkiego Kalibru, a przy okazji spotka się z czytelnikami we Wrocławiu i w Warszawie.

Mieszkająca w stanie Maine Tess Gerritsen z zawodu jest lekarzem internistą. Po studiach praktykowała w Honolulu na Hawajach. Porzuciła karierę medyczną by poświęcić się wychowaniu dzieci i pisaniu powieści. Zadebiutowała w 1987 roku romansem z wątkami kryminalnymi, ale jej kariera pisarska nabrała rozpędu w 1996 roku, gdy pierwszy thriller medyczny, „Dawca”, trafił na listę bestsellerów „New York Timesa”, a prawa do wersji filmowej kupił Paramount. W kolejnych latach ukazały się „Infekcja”, „Nosiciel”, „Grawitacja” (milion dolarów za prawa filmowe!), „Grzesznik”, „Sobowtór”, „Dolina umarłych” i wiele innych tytułów. Łącznie Gerritsen napisała 8 romansów kryminalnych, 11 thrillerów z cyklu o Jane Rozzoli i Maurze Isles i 6 thrillerów poza serią. Wspomniany duet śledczy doczekał się ekranizacji pod postacią serialu „Partnerki”, który mogli oglądać telewidzowie w 22 krajach na całym świecie, w tym także w Polsce.

Tess Gerritsen będzie gościem Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu, gdzie odbierze Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru. W piątek 3 czerwca o godzinie 18:00 autorka spotka się z czytelnikami w warszawskim Empiku Juniorze (ul. Marszałkowska 116/122). Spotkanie poprowadzi Anna Dziewit Meller. Zaś w sobotę 4 czerwca o godzinie 16:00 Gerritsen zagości we wrocławskim kinie Nowe Horyzonty (ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21). Spotkanie dla miłośników kryminału poprowadzą Zbrodnicze Siostrzyczki: Marta Guzowska i Agnieszka Krawczyk.

Polski wydawca Gerritsen, oficyna Albatros, nie omieszkała oczywiście przygotować na tę okazję premiery kolejnej książki autorki. Tym razem jest to thriller osnuty wokół utworu muzycznego skomponowanego w Wenecji u progu drugiej wojny światowej. Główna bohaterka „Igrając z ogniem” to skrzypaczka i matka trzyletniej Lilly, która podczas pobytu w Rzymie wchodzi w posiadanie partytury z zapisem nutowym utworu „Incendio” skomponowanego przez nieznanego muzyka Lorenzo Todesco. Gdy kobieta próbuje zagrać utwór, jej córka wpada w szał, zabija kota i próbuje skrzywdzić matkę. Jaki jest związek pomiędzy dziwnym zachowaniem dziewczynki a nieznanym utworem muzycznym? Tropy wiodą do Wenecji lat 40. XX wieku i związku dwojga młodych muzyków, który nie miał szans na szczęśliwe spełnienie w faszystowskich Włoszech Benito Mussoliniego. Zgodnie z zapowiedziami „Igrając z ogniem” to prowokujący do myślenia thriller, który na długo pozostaje w pamięci. Premiera książki zapowiedziana jest na 18 maja.

igrajac-z-ogniem

fot. Leonardo Cendamo

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia