banner ad

Światowy Dzień Kota w polskich księgarniach

9 lutego 2023

17 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kota. To wyjątkowe święto ma m.in. podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka. Co roku włączają się w nie również księgarnie, które przygotowują ekspozycje „kocich” wydawnictw.

Światowy Dzień Kota obchodzony jest w wielu krajach świata w różny sposób. Nie wszędzie święto to też przypada 17 lutego – na przykład w Japonii jest to 22 lutego, a w Stanach Zjednoczonych 29 października. Polska tradycja obchodów sięga 2006 roku, a pomysłodawcą święta był Wojciech Albert Kurkowski – z zawodu aktor, z pasji miłośnik zwierząt, który całą swoją karierę związał z czworonogami. Obecnie jest międzynarodowym sędzią felinologicznym, jak również pełnomocnikiem ministra rolnictwa i rozwoju wsi do spraw zwierząt. Datę 17 lutego wybrano nieprzypadkowo. Tego dnia od lat w rzymskim Koloseum zjawiają się ludzie, by dokarmiać koty. Święto ma bowiem nie tylko podkreślać znaczenie tych zwierząt w naszym otoczeniu, ale też być dobrą okazją, by przypomnieć o konieczności niesienia pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom.

Księgarze darzą koty szczególnym uczuciem. Jeśli w twoim mieście znajduje się kilka niezależnych księgarni, to jest spora szansa, że przynajmniej w jednej z nich zamieszkuje kot. Ta symbioza znana jest od tysiącleci. Już w starożytnym Egipcie koty służyły do ochrony papirusów przed różnymi szkodnikami. I obecnie czasami strzegą zakamarków księgarni przed myszami, ale ich rola znaczniej częściej jest bardziej pokazowa. Są dobrymi duchami tych miejsc, ich symbolicznymi strażnikami lub… współwłaścicielami. A przynajmniej tak się czują.

Co roku 17 lutego Wydawnictwo EMG wraz z zaprzyjaźnionymi księgarniami, a także galeriami i sklepami plastycznymi zaprasza do wspólnego świętowania Światowego Dnia Kota. Tego dnia na wystawach księgarń znajdą się książki i notesy z kotami, a w planach są też nierzadko specjalne wydarzenia poświęcone tym zwierzętom. Swój udział w akcji potwierdziły księgarnie w: Krakowie (Jedynka, Massolit Books & Cafe, Księgarnia Muza II, Książkoteka i Kawiarnia Literacka), Warszawie (Bęc Zmiana, Moda na Czytanie), Wrocławiu (Tajne Komplety), Poznaniu (Bookowski), Tarnowie (Księgarnia Współczesna) i Toruniu (Księgarnia Sztuki w Centrum Sztuki Współczesnej).

Jeśli jesteście ciekawi, co dobrego przygotowały na ten dzień dla swoich klientów księgarnie, zaglądajcie na ich profile w mediach społecznościowych.

[am]
fot. brewbooks/Flickr

Tematy: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia