Stefan Chwin pokaże miejsca opisane w swoich książkach

10 sierpnia 2016

Stefan-Chwin-w-Oliwie
11 sierpnia o godz. 18.00 w sali teatralnej za Domem Zarazy w Gdańsku Oliwie Stefan i Krystyna Chwinowie przedstawią widzom i słuchaczom „swoje” oliwskie miejsca spoza głównych tras turystycznych. Zwrócą uwagę szczególnie na te, powiązane z ich twórczością literacką, w której często są obecne motywy oliwskie.

„Żyjąc parę kilometrów od Oliwy (na Morenie), zachowujemy wciąż z nią żywy kontakt uczuciowo-wzrokowy. Widzimy z naszych okien ? co też zostanie pokazane ? zielone lasy oliwskie, które zaczynają się w Brętowie” ? mówi Stefan Chwin.

W trakcie prezentacji zobaczymy domy, które były pierwowzorem domów w „Hanemannie”, „Złotym pelikanie” i „Dolinie Radości”. Pisarz pokaże też miejsca rzadziej odwiedzane przez Oliwian, jak np. osiedle Domków Fińskich w „Oliwie za Torami”, ogrody oliwskie czy zapomniane, piękne stawy w lasach oliwskich i drogi do nich prowadzące. „W nawiązaniu do scen z 'Doliny Radości’ pokażemy drogę ku Diabelskiemu Kamieniowi, który znajduje się w głębi lasów, w bocznej dolinie za stawami, a także do kilku innych miejsc, które wyglądały inaczej w dawniejszych czasach i inaczej wyglądają obecnie” ? dodaje Chwin.

Prezentacja slajdów będzie powiązana z historyczno-osobistym komentarzem prowadzącego, w którym informacje o dawnej i współczesnej Oliwie będą się przeplatały z dokumentami, wspomnieniami i obrazami znanymi z autopsji. Krystyna i Stefan Chwinowie mieszkali w Oliwie siedem lat. Obecnie, z dziesiątego piętra bloku na Morenie, codziennie oglądają wieżowce Osiedla Młodych, domy Przymorza i nadbrzeżne rejony Zatoki Gdańskiej.

Spotkanie odbędzie się 11 sierpnia o godz. 18.00 w sali teatralna za Domem Zarazy w Gdańsku Oliwie, przy ul. Stary Rynek Oliwski 15. Wstęp jest bezpłatny, ilość miejsc ograniczona.

oliwa_miejsce_spotkan_plakat

fot. Przemysław Kozłowski

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia