Startują pierwsze mistrzostwa slamowe Szczecina

27 marca 2023

W Szczecinie odbędą się tej wiosny mistrzostwa slamowe. Osoba, która wygra poetyckie eliminacje, będzie reprezentowała miasto na mistrzostwach Polski. Najlepsze wiersze wygłoszone podczas szczecińskich rywalizacji zostaną opublikowane w cyfrowej antologii.

Jak informuje Fundacja „Pozytywy”, w Szczecinie odbędą się tej wiosny trzy slamy eliminacyjne do Ogólnopolskich Mistrzostw Slamu Poetyckiego. Miejscem wszystkich turniejów będzie Piwnica Kany. Pierwszy slam zaplanowany został na 18 kwietnia, kolejny – 16 maja, a ostatni, rozstrzygający – 13 czerwca. Osoba, która podczas slamów eliminacyjnych zbierze najwięcej punktów, będzie reprezentować Szczecin na mistrzostwach Polski i otrzyma szansę na udział w slamowych mistrzostwach świata, o ile oczywiście wygra krajowy finał pod koniec lipca w Poznaniu.

Podczas każdego ze slamów eliminacyjnych będzie można zdobyć za zwycięstwo 6 punktów, za zajęcie drugiego miejsca 4 pkt. i za wejście do półfinału 3 pkt. Nietrudno policzyć, że maksimum po trzech turniejach to 18 pkt. W każdym slamie eliminacyjnym może wziąć udział maksymalnie 20 osób. Zapisy prowadzone są przez internet – wystarczy być osobą pełnoletnią zainteresowaną pisaniem wierszy i zaprezentowaniem ich w turnieju oraz zdążyć z zapisaniem się przed zamknięciem listy uczestników. Maile zgłoszeniowe z imieniem i nazwiskiem lub pseudonimem scenicznym i oświadczeniem, że jest się osobą pełnoletnią, należy wysyłać na adres fundacjapozytywy@gmail.com. Jeśli zostaną wolne miejsca, w dniu slamów będzie można dopisywać się tuż przed turniejami u prowadzącej.

Najlepsze teksty zaprezentowane podczas slamów eliminacyjnych zostaną opublikowane w antologii wydanej w formie ebooka przez organizatora eliminacji. Regulaminy slamów i eliminacji oraz bieżące informacje o szczecińskich eliminacjach do mistrzostw Polski można znaleźć na Facebooku na profilu Fundacji Na Rzecz Kultury i Integracji „Pozytywy” oraz na grupie Szczecińska Liga Slamowa.

Co to jest slam?

Slam poetycki to konkurencja z pogranicza sztuki i sportu. Łączy siłę poetyckiego przekazu, występ na scenie i emocje związane z rywalizacją. Zadaniem uczestników turnieju jest zaprezentowanie w określonym czasie (najczęściej są to 3 minuty) autorskiego tekstu poetyckiego. Jedynym jurorem oceniającym jednocześnie jakość poezji i występu jest publiczność. Wygrywa osoba, która zdobędzie najwięcej głosów widowni.

„Zdanie się na osąd widzów oznacza, że podczas slamu może wydarzyć się wszystko. Z uznanym poetą może wygrać debiutantka, ze znakomitym performerem ktoś, kto nieśmiało powie tekst, który chwyci widzów za serce. Slam to turniej żywego słowa i gorących emocji, czyli poezji, która działa na serca i umysły” – wyjaśnia Fundacja „Pozytywy”.

Pierwsze eliminacje w Szczecinie

Slam dotarł nad Wisłę i Odrę z USA przez Wielką Brytanię i od tego czasu zadomowił się już na dobre. 2023 jest rokiem 20-lecia slamu w Polsce. Krajowe mistrzostwa w tej artystycznej dyscyplinie odbędą się już po raz siódmy. W Szczecinie turnieje slamowe odbywały się już lata temu, ale – jak podkreślają organizatorzy – nie osadziły się tak mocno w lokalnym życiu kulturalnym jak np. w Poznaniu czy Trójmieście. Teraz po raz pierwszy przygotowano eliminacje do mistrzostw Polski.

Inicjatywa zorganizowania eliminacji szczecińskich wyszła z założonej w Szczecinie, ale działającej na terenie całego kraju Fundacji „Pozytywy”, która wspiera różnorodne działania kulturalne i społeczne. Członkinią Fundacji jest Magdalena Walusiak, poetka, performerka i dziennikarka, slamowa mistrzyni Warszawy 2020 i mistrzyni Wrocławia 2022, dwukrotna uczestniczka slamowych mistrzostw Polski, która poprowadzi szczecińskie eliminacje, a przed każdym z turniejów także warsztaty dla osób zainteresowanych tworzeniem poezji performatywnej.

 

Tematy: ,

Kategoria: wydarzenia