Rozpoczyna się Focon – wirtualny konwent fanów fantastyki

24 kwietnia 2021

W weekend 24 i 25 kwietnia odbędzie się Focon – konwent fanów fantastyki w całości zorganizowany w internecie. W wydarzeniu weźmie udział ponad 70 gości, w tym wielu polskich i zagranicznych pisarzy.

Każdemu, kto słyszy słowo „konwent”, w głowie pojawiają się skojarzenia z prelekcjami, barwnymi stoiskami wystawców i niepowtarzalną atmosferą związaną z towarzystwem setek ludzi o tych samych zainteresowaniach. Z powodu pandemii organizowanie tak dużych wydarzeń było jak na razie niemożliwe. A co, jeśliby przenieść to wszystko do świata wirtualnego? Wyzwania takiego podjęli się twórcy Foconu.

Organizatorzy mają w swoim dorobku różne inne inicjatywy, jednak Focon (skrót od Fantasy Online Convention) zaprojektowali w 100% od nowa, właśnie pod kątem tego, żebyście jak najlepiej bawili się, przebywając w swoich domach. „Najważniejsze przy tworzeniu tej imprezy było to, abyśmy wszyscy mogli być tam razem, tak jak na stacjonarnych wydarzeniach, na którym się bawimy, śmiejemy, wymieniamy poglądami…” – wyjaśniają twórcy Foconu.

Dzięki niematerialnej formule imprezy organizatorów Foconu ogranicza tylko wyobraźnia. Ani czas, ani przestrzeń nie są przeszkodą. Każdy gość, prelegent czy wystawca może być z innego kontynentu. Program jest budowany tak, aby zapewnić obecność przedstawicieli wszystkich dziedzin fantastyki, począwszy od książek i gier planszowych, przez filmy i mangę aż do gier komputerowych.

W wirtualnych spotkaniach z polską publicznością wezmą udział również liczni pisarze. Na liście gości znaleźli się: dobrze znany naszym czytelnikom Matt Ruff – autor bestsellerowej „Krainy Lovecrafta”, Guy Gavriel Kay – kanadyjski pisarz, który pomagał Christopherowi Tolkienowi przy tworzeniu „Silmarillionu”, autor „Fionavarskiego Gobelinu” i „Tigany”, Marko Kloos – amerykański autor niemieckiego pochodzenia, którego opowiadania posłużyły za podstawę scenariuszy odcinków animowanego serialu „Miłość, Śmierć i Roboty”, Rebecca F. Kuang – amerykańska pisarka chińskiego pochodzenia, autorka „Wojny Makowej”, Jack Campbell – twórca space opery „Zaginiona flota”, Regina Kanyu Wang – nagradzana pisarka z Chin, znawczyni chińskiego science-fiction, Peter A. Flannery – autor „Maga Bitewnego”, Angus Watson – autor „Czasu Żelaza”, Ilona i Andrew Gordonowie – amerykański duet pisarski znany pod pseudonimem Ilona Andrews, odpowiedzialny za serię o Kate Daniels, a także Michael Mammay – były wojskowy, autor bestsellerowego cyklu „Planetside”.

Z polskich twórców pojawią się: Andrzej Pilipiuk – autor m.in. książek o Jakubie Wędrowyczu, w ciągu ćwierćwiecza na pisarskiej scenie wydał 41 tomów prozy zaliczanej do różnych nurtów fantastyki, Andrzej Ziemiański – autor m.in. „Achai” – jednych z najbardziej poczytnych serii książek na polskiej scenie fantastycznej, Magdalena Kozak – pisarka, a także oficer Sił Zbrojnych Wojska Polskiego w randze kapitana, ratunkowy lekarz wojskowy, autorka między innymi serii „Nocarz” i powieści „Łzy Diabła”, Eugeniusz Dębski – autor blisko 30 powieści z gatunku science-fiction, fantasy, thriller i science-fiction, Adam Przechrzta – autor między innymi „Gambitu Wielkopolskiego”, Anna Kańtoch – wielokrotnie nagradzana pisarka, członkini grupy Harda Horda, Hubert Ronek – polski autor komiksów, Marcin Przybyłek – twórca uniwersum Gamedec, autor bestsellerowej serii „Orzeł Biały”, a także Michał Gołkowski – najszybsze pióro polskiej fantastyki, autor prawie 30 książek.

Podczas Foconu będzie można brać udział w panelach, prelekcjach i spotkaniach, ale także przejść do karczmy konwentowej. Zapytacie pewnie, jak to możliwe i czy przegapiliście odkrycie teleportacji. Otóż knajpa konwentowa na Foconie będzie wirtualna – jak cała impreza. Przybierze postać mapy z interaktywnymi stolikami, które po kliknięciu przeniosą do wideokonferencji Google Meet, gdzie będzie można pobyć, porozmawiać i bawić się z innymi fanami. Napoje trzeba sobie zapewnić we własnym zakresie.

Organizatorzy Foconu zmobilizowali wszystkich 70 gości, aby byli dostępni na żywo. Na każdym spotkaniu będzie można rozmawiać i zadawać własne pytania, zupełnie jak na stacjonarnym konwencie. Wystarczy, że w sobotę i niedzielę wejdziecie na www.focon.pl i tam odszukacie mapę wydarzenia. Znajdziecie na niej dwie sale programowe, salę warsztatową, knajpę konwentową i wystawców. Wybieracie gdzie chcecie „pójść” i klikacie w wybrane miejsce na mapie. Link przenosi do strony informacyjnej i wystarczy, że klikniecie „dołącz”, a przeniesiecie się do konferencji Google Meet. Następnie wybieracie, czy chcecie być widoczni (włączając lub wyłączając kamerę) i słyszani (włączając lub wyłączając mikrofon), możecie też dodać zdjęcie w tle, które zastąpi wasz pokój. Jeszcze jedno kliknięcie i… jesteście w wybranej sali, przy stoliku czy u wystawcy.

Organizatorzy gorąco zachęcają do tego, żeby zostawiać kamerki włączone i pozwolić się zobaczyć gościom oraz prowadzącym prelekcje. „Wy tęsknicie za nimi, ale wasi ulubieni autorzy czy twórcy też tęsknią za wami i za widokiem sali pełnej swoich fanów. Dlatego dajcie się zobaczyć” – apelują. Ale oczywiście nie jest to warunek wzięcia udziału w wydarzeniu. Jeśli więc nie macie takiej możliwości, możecie uczestniczyć w spotkaniach bez obrazu.

Organizatorzy zdradzają, że wśród wystawców są wydawcy książek, sklepy z koszulkami, grami, komiksami i i wiele innych. Będzie również gra konwentowa wzorowana na grze miejskiej. Zwiedzając stronę focon.pl, natkniecie się na podpowiedzi i hasła, które pozwolą wam zdobyć różne nagrody. Focon jest całkowicie darmowy, ale żeby dać radę go zorganizować, potrzebne są fundusze. Dlatego organizatorzy udostępniają możliwość wsparcia imprezy poprzez zakup biletu lub pluszowej foki. W ramach podziękowania za pomoc wraz z zakupem biletu można dostać różne bonusy: niepublikowane wcześniej opowiadanie jednego z gości – Tomasza Kamińskiego, papierowy bilet czy miejsce na ścianie chwały na stronie Foconu.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia