banner ad

Rozpoczyna się druga edycja akcji Warszawa Czyta

13 maja 2014

warszawa-czyta-2014
W środę 14 maja o godz. 16 15 w warszawskim Warsztacie (pl. Konstytucji 4) będzie miało miejsce oficjalne otwarcie drugiej edycji akcji „Warszawa Czyta”. W tym roku punktem wyjścia do dyskusji i różnego rodzaju działań w przestrzeni miasta jest książka „Niewidzialne miasta” Italo Calvino.

„Warszawa Czyta” to szereg organizowanych oddolnie wydarzeń, których celem jest dyskusja, interpretacja lub twórcze rozwinięcie wątków jednej książki. Całe miasto na kilka dni zmienia się w dyskusyjny klub czytelniczy. Wybrana książka staje się tematem warsztatów, spotkań, spacerów, wystaw, a przede wszystkim rozmów, dyskusji, a czasem może kłótni.

Dlaczego jedna książka? Inspiracją była inicjatywa, która narodziła się w 2001 roku w Seattle ? „One Book, One City”. Dziś podobne akcje odbywają się nie tylko w USA, ale także w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, i postrzegane są jako znakomite narzędzie integrowania miejskiej społeczności.

A dlaczego zdecydowano się wybrać „Niewidzialne miasta”? „Uznaliśmy, że właśnie ta książka jest dobrym punktem wyjścia do dyskusji o sprawach ważnych dla Warszawy i do wspólnego działania. Bo pokazuje, czym może być to miasto ? albo czym bardzo nie chcemy, żeby było. Wybrałyśmy tekst, który dzięki swojej fragmentaryczności pozwala na liczne interpretacje” – tłumaczą organizatorzy akcji.

W książce, w krótkich, jednostronicowych, sugestywnych opowieściach Marko Polo dzieli się z Kubłaj-Chanem refleksjami na temat tego, czym jest miasto, co i kto kształtuje jego przestrzeń, jak ta przestrzeń wpływa na nasze doświadczenie. To również opowieści o władzy, manipulacji, a także o snuciu opowieści. I o tym, jak do tego wszystkiego mają się nasze marzenia.

Tegoroczny program „Warszawa Czyta” obejmuje łącznie 45 wydarzeń. Oficjalne otwarcie drugiej edycji akcji odbędzie się w środę 14 maja o godz. 16.15 w warszawskim Warsztacie przy pl. Konstytucji 4. Na spotkaniu o działalności bibliotek sąsiedzkich opowie Maria Dąbrowska, założycielka jednej z takich placówek na Pradze oraz organizatorka „Książek w Pudle” ? zbiórki książek dla zakładów karnych.

Szczegółowy program akcji „Warszawa Czyta”, której finał zapowiedziano na niedzielę 18 maja na godzinę 19.00, znajdziecie na stronie organizatorów: http://warszawaczyta.org/program/.

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia