Rozpoczęły się Warszawskie Targi Książki 2015

14 maja 2015

warszawskie-targi-ksiazki-2015
14 maja po raz kolejny na Stadionie Narodowym rozpoczęły się Warszawskie Targi Książki. Przez cztery kolejne dni swój dorobek zaprezentują znakomici wystawcy reprezentujący międzynarodową branżę książkowo-multimedialną oraz autorzy z kraju i zagranicy.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji imprezy jest Francja. Różnorodny obraz świata zarysowany we francuskiej literaturze przybliżą czytelnikom zaproszeni na targi pisarze i inni goście, których biografie związane są z różnymi miejscami i kulturami. Szczególnie oczekiwany w Polsce jest ?ric-Emmanuel Schmitt ? jeden z najbardziej poczytnych francuskich pisarzy i dramaturgów, laureat nagrody Grand Prix du Théâtre de l’Académie Française oraz Nagrody Goncourtów, w Polsce uhonorowany w ubiegłym roku przez Instytut Książki tytułem „Ambasadora Czytelnictwa”. Swoją obecnością zaszczyci nas również inny laureat Nagrody Goncourtów: Pierre Lemaitre ? mistrz kryminału, autor książek, o których sfilmowanie mógłby pokusić się sam Alfred Hitchcock. Na Targach powitamy także Bernarda Werbera, którego książki łączące elementy duchowości, science-fiction, biologii i futurologii, przetłumaczone zostały na 35 języków. Do chętnie tłumaczonych autorów należy Olivier Rolin. Świeżego powiewu w literaturze będzie można doświadczyć poprzez prezentację twórczości Frédérica Pajaka, wynalazcy oryginalnej konwencji łączącej rysunek i narrację. Nowatorską historię cywilizacji, opisaną z perspektywy naszych „braci mniejszych” w książce „Zwierzęcy punkt widzenia”, nakreśli Eric Baratay. Swoją niezwykłą wersję biografii malarza Gustava Couberta przedstawi David Bosc. Refleksjami na temat kondycji literatury i kultury w obliczu przemian społecznych podzieli się z czytelnikami Pierre Assouline, krytyk literacki, członek Akademii Goncourtów, dziennikarz i pisarz. Wśród autorów pojawi się także laureatka francuskich i angielskich nagród literackich Sylvie Germain.

Miłośnicy komiksu będą mieli wyjątkową okazję spotkania z pionierem blogosfery poświęconej francuskim komiksom ? Bouletem, czy też Lewisem Trondheimem ? czołową postacią francuskiego niezależnego komiksu, autorem „pierwszego pozaziemskiego komiksu wydanego na planecie Ziemia”, zatytułowanego „Alieen”. Jean-Pierre Filiu podejmie bardziej przyziemne wyzwanie przedstawienia relacji pomiędzy Bliskim Wschodem a Stanami Zjednoczonymi. Pojawią się również Anne-Claire, Jérôme i Olivier Jouvray ? twórcy kontrowersyjnej, komiksowej postaci Lincolna, młodego buntownika, „prześladowanego” przez Boga i Diabła, którzy próbują sprowadzić go na dobrą albo złą drogę.

Natomiast dzieci spotkają się z Anne Brouillard czy Bernardem Friotem, autorem książek, które to tworzone w oparciu o obserwację dziecięcych sposobów opowiadania i reakcji, cieszą się wielkim zainteresowaniem. Pojawi się tu także znany już w Polsce twórca filozoficznych bajek Michel Piquemal. Listę francuskich autorów-filozofów na Targach zamyka Patrick Deville, podróżnik-kosmopolita, który w latach 80. mieszkał na Bliskim Wschodzie, w Nigerii i Algierii, a w 90. odwiedził Kubę, Urugwaj i Amerykę Środkową. Wśród gości zajdą się także rysownicy, tłumacze, obserwatorzy i animatorzy kultury francuskiej.

Odwiedzając Targi, nie sposób będzie przeoczyć stoiska Francji ? zaprojektowanego przez pracownię znanego, polsko-francuskiego architekta Stanisława Fiszera, na kształt symbolicznego ogrodu kwitnącego tysiącem tytułów. Tu moc atrakcji będzie czekać nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci. Gospodarzami stoiska o powierzchni 300 m? w wyeksponowanej części Promenady Stadionu Narodowego (sektor D 11) będą Ambasada Francji i Instytut Francuski w Warszawie, partnerem programu ? BIEF (Bureau International de l’Édition Française), a sponsorami Orange i Carrefour. Ponadto, przedstawiciele branży będą mogli wziąć udział w spotkaniu pt. „Czytelnictwo i rynek książki: Francja ? Polska ? Europa”.

Wyjątkowym akcentem polsko-francuskim na Warszawskich Targach Książki będzie wystawa „Jerzy Giedroyc i jego dzieło. Dorobek Biblioteki 'Kultury'”, upamiętniająca dziedzictwo Jerzego Giedroycia, twórcy paryskiej „Kultury” i Instytutu Literackiego.

Wśród wydarzeń towarzyszącym Targom warto też zwrócić uwagę na oparty na adaptacjach literackich Przegląd Nowego Kina Francuskiego, przygotowany specjalnie dla miłośników książki przez Instytut Francuski we współpracy z Gutek Film. Obowiązkowym punktem programu są ekranizacje komiksów. Prezentacja najlepszych znanych i nieznanych obrazów ostatnich lat odbędzie się w dniach 13-19 maja w warszawskim kinie Muranów.

Na targach pojawi się blisko 800 pisarzy. Obok francuskich gwiazd gościć będziemy autorów światowej sławy reprezentujących różne gatunki i formy literatury. Tajemnice swoich eksperymentów zdradzi publiczności amerykański psycholog Philip Georg Zimbardo. Cenny głos do aktualnej dyskusji społecznej o sytuacji na Wschodzie włączy Edward Lucas, redaktor brytyjskiego tygodnika „The Economist”, współpracujący z „Magazynem Świątecznym Gazety Wyborczej” i znany w Polsce dzięki książce diagnozującej kondycję Rosji pt. „Podstęp”. Ze swoimi młodymi fanami spotka się John Flanagan, australijski autor „Zwiadowców”, znanej serii osadzonej w fantastycznym świecie powieści dla młodzieży. Pojawi się tu też Irene Cao, przedstawicielka lżejszej literatury włoskiej, której to książki plasują się na szczytach międzynarodowych list bestsellerów. Rosyjską literaturę i kulturę reprezentować będą m.in.: Maja Kuczerska, Nina Litwiniec, Dmitrij Bak, Eduard Koczergin, Jewgienij Wodołazkin, Siergiej Czuprynin i Dmitrij Pietrow. Hiszpańskojęzyczna poezja współczesna reprezentowana będzie przez: Luis Vicente de Aguinaga, Rocío Cerón, Cristián Gómez Olivares i Vicente Luis Mora.

Ponadto publiczność targów zetknie się z niezwykle barwnym światem komiksów i ich autorów, którzy tworzą w różnych językach i kulturach: od polskiej, francuskiej, hiszpańskiej i flamandzkiej, przez amerykańską i meksykańską, po fińską czy nowozelandzką. Obok znanych zagranicznych twórców komiksów dla dzieci, jak np. Pau, gościć będziemy Rotraut Susanne Berner, niemiecką autorkę bestsellerowych książek dla najmłodszych, laureatkę wielu prestiżowych nagród w tej kategorii, ulubionego, szwedzkiego autora Ulfa Starka, czy też słynną włoskę pisarkę Moony Witcher.

Grono polskich pisarzy jest również jak zwykle znakomite: Julia Hartwig, Józef Hen, Ewa Lipska, Zygmunt Miłoszewski, Janusz Rudnicki, Olga Tokarczuk, Hanna Krall, Jarosław Marek Rymkiewicz, Marek Bieńczyk, Jarosław Mikołajewski, Antoni Libera, Katarzyna Bonda, Małgorzata Kalicińska, Elżbieta Cherezińska, Magdalena Tulli, Agata Tuszyńska, Marek Krajewski, Dorota Masłowska, Paulina Wilk, Sylwia Chutnik, Mariusz Czubaj, Iza Michalewicz, Michał Olszewski, Katarzyna Grochola i wiele innych.

Najmłodsi i ci trochę starsi miłośnicy książek będą mogli nacieszyć się obecnością swoich ulubionych autorów, jak: Józef Wilkoń, Anna Onichimowska, Maciej Wojtyszko, Liliajana Bardijewska, Joanna Olech, Małgorzata Piekarska, Wojciech Widłak, Grzegorz Kasdepke, Barbara Kosmowska, Agnieszka Tyszka, Emilia Dziubak, Ewa Karwan-Jastrzębska, Dorota Gellner i inni.

Sobota upłynie na targach pod znakiem reportażu. Międzynarodowa Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki jest formą wyróżnienia i promocji najwartościowszych książek reporterskich, które podejmują ważne problemy współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. Nagrodzie towarzyszy akcja edukacyjna, propagująca twórczość Ryszarda Kapuścińskiego wśród uczniów warszawskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, której finał odbędzie się właśnie na targach.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki jest rówieśniczką Warszawskich Targów Książki. Oba wydarzenia są ze sobą związane od początku. Tradycyjnie już sobota na Warszawskich Targach Książki jest Dniem Reportażu. Przez cały dzień odbywać się będą spotkania z autorami i tłumaczami ? finalistami szóstej edycji Nagrody: Svietłaną Aleksijewicz, Izą Michalewicz, Göranem Rosenbergiem, Drauzio Varellą, Michałem Olszewskim, ale także Martinem Pollackiem, uhonorowanym Piórem Wolności z okazji 35-lecia Polskiego Sierpnia.

Festiwal Komiksowa Warszawa na targach to coraz bardziej widoczny sektor wystawienniczy, zlokalizowana nieopodal strefa autografów, a także trzy dni spotkań, prezentacji i warsztatów dla wielbicieli gatunku. Także i w tym roku, w ramach festiwalu swój dorobek prezentować będzie kilkudziesięciu twórców komiksów z kraju i zagranicy, a w strefie autografów można będzie otrzymać graficzny upominek od autorów najbardziej poszukiwanych komiksów dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Obok wspomnianego już francuskiego twórcy Lewisa Trondheima pojawi się także John Lyman ? niezwykle płodny amerykański scenarzysta znany w Polsce z serii „Chew”.

Na „konkursową” część programu WTK i ACADEMII składa się ponad dwadzieścia wydarzeń, a wśród nich nominacje do: Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Gryfia, Honorowa Nagroda Warszawskich Targów Książki Ikar, Międzynarodowa Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, Nagroda Fundacji Kultury Polskiej za promocję polskiej książki w świecie, Nagrody w Konkursie za najlepszą książkę akademicką i naukową Academia, Nagroda „Dziennika Gazety Prawnej” Economicus, Nagroda im. Jerzego i Hanny Kuryłowiczów, Nagroda Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich „Mistrz promocji czytelnictwa”, Nagroda Magellana za najlepszą książkę turystyczną i Nagrody Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego. Ponadto odbędą się rozstrzygnięcia 55. edycji Konkursu Najpiękniejsze Książki Roku Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Rankingu Polskich Drukarń Dziełowych „Wydawcy wybierają Drukarnie”, Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą ?Przecinek i kropka” czy Konkursu Plastycznego dla dzieci „Bazgroł”.

Dobrą i ważną tradycją targów są spotkania branżowe, organizowane przez polskich i zagranicznych partnerów. W tej edycji ważnym tematem będzie ustawa o stałej cenie książki, o której debatować będą polscy i francuscy specjaliści zaproszeni w ramach wystąpienia gościa honorowego. „Cywilizujemy rynek książki w Polsce” ? pod takim tytułem odbędzie się dyskusja o skutkach ustawy o książce, której specjalnymi gośćmi będą Eric-Emmanuel Schmitt, pisarz, ogłoszony przez Instytut Książki Ambasadorem Czytelnictwa w Polsce, Emmanuel Azziz, zastępca dyrektora Bibliotheque Publique d’Information-Centrum Pompidou w Paryżu oraz Jean-Guy Boin, dyrektor generalny Międzynarodowego Biura Wydawców Francuskich (BIEF). Ponadto jak co roku Polacy będą mogli skorzystać z doświadczeń niemieckich przedstawicieli branży księgarsko-wydawniczej i multimedialnej na seminarium organizowanym m.in. przez Frankfurckie Targi Książki i Polską Izbę Książki.

Szczegóły odnośnie biletów i godzin otwarcia znajdziecie na stronie targów: targi-ksiazki.waw.pl.

fot. Filip Bramorski

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia