Rozpoczął się Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” 2013

14 października 2013

Paczdarek - Czytaj!
Dzisiaj w Częstochowie startuje trzecia edycja Festiwalu Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”. Fundamentem wydarzenia jest wspólne czytanie literatury na głos, w zaskakujących miejscach i kontekstach. Festiwal potrwa cały tydzień, aż do niedzieli 20 października.

Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” wyrasta z prostego marzenia, by w każdej chwili móc oddawać się lekturze i z przekonania, że czytać wypada zawsze i wszędzie. „Organizujemy zryw, który ma upowszechnić taki model życia. Na przekór pragmatyzmowi i zdrowemu rozsądkowi” – piszą organizatorzy.

Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” jest oddolną inicjatywą grupy przyjaciół, których połączyła wspólna pasja. To impreza non profit promującą słowo pisane, która powstaje dzięki bezinteresownemu zaangażowaniu częstochowskich animatorów kultury i dzięki wsparciu publicznych instytucji kultury oraz lokalnych klubów i kawiarni. Tegoroczna edycja jest już trzecią w historii Festiwalu i potrwa aż do 20 października 2013 roku.

W programie Festiwalu można znaleźć punkty z pogranicza literatury i sztuk plastycznych, fotografii, muzyki, teatru, kina. „Chcemy uchwycić słowo w ruchu, a nie uwięzione na papierze. Punktem wyjścia jest oczywiście literatura, ale interesują nas jej liczne interakcje z wszelkimi odcieniami sztuki” – tłumaczą organizatorzy.

Czytaj! - logoPodczas trzeciej edycji Festiwalu „Czytaj!” będziemy mieli okazję usłyszeć prapremierowe wykonanie niezwykłej dekonstrukcji „Finnegans Wake” do poziomu muzycznego tworzywa, w którym Krzysztof Bartnicki odnalazł utwory Witolda Lutosławskiego. Powstał niemy film krótkometrażowy, zainspirowany prozą Marka Sieprawskiego, którego premierowej projekcji będzie towarzyszyła taperka w wykonaniu zespołu Improwizorka. Krzychu Niedźwiecki (Bakszysz) zaprezentuje swój muzyczny live-act nasączony prozą Brunona Schulza. Wątków z „Diuny” Franka Herberta będzie natomiast można szukać w niezwykłym pokazie mody przygotowanym przez duet projektantów Siblings i koncercie-słuchowisku T.ETNO.

Nie zabraknie również sztuk wizualnych. Spec od artystycznych instalacji Szymon Motyl przeniesie internetową chmurę z literaturą w przestrzeń publiczną. Uczniowie częstochowskiego plastyka i studenci Wydziału Sztuki Akademii Jana Długosza pokażą swoje prace typograficzne oraz inspirowane literaturą. Część teatralną festiwalu uświetni spektakl Niepublicznego Teatru Impresaryjnego SCENA TAM2 z Kalisza oraz Teatru T.C.R. Filmowo ? będzie rzadka okazja zobaczyć na wielkim ekranie „Kronikę wypadków miłosnych”, czyli ekranizację prozy Tadeusza Konwickiego w reżyserii Andrzeja Wajdy. Na finał zaś czeka nas niezwykły romans poezji z muzyką elektroniczną czyli koncert projektu Brzoska i Gawroński.

Organizatorzy namawiają również od aktywnego podejścia do literatury. Podczas „Czytaj!” będzie można zagrać w literackiego LARPa, zmierzyć się ze sobą w planszówkach inspirowanych literacko, w grze miejskiej oraz paragrafowej grze komputerowej „Bałwochwał” stworzonej na bazie prozy Schulza.

Istotną część festiwalu tradycyjnie będą stanowić zajęcia warsztatowe. W tym roku są to ćwiczenia teatralne, poetyckie, recenzenckie oraz z zakresu scenariopisarstwa. Oczywiście nie może również zabraknąć klasycznych spotkań autorskich i podczas trzeciego ?Czytaj!? czytelnicy będą mogli spotkać się z: Sylwią Chutnik, Ignacym Karpowiczem, Piotrem Macierzyńskim, Ziemowitem Szczerkiem oraz Krzysztofem Piskorskim.

Festiwal ?Czytaj!? ma prosty cel: jest nim wspólne celebrowanie radości czytania. Poprzez działania festiwalowe organizatorzy chcą obalić mit, że literatura to rozrywka dla samotników. Czytaniem można się znakomicie bawić również w towarzystwie.

Szczegóły imprezy można śledzić na profilu festiwalu na Facebooku: facebook.com/czytaj oraz na stronie:
czytaj.festiwal.info.

Na załączonym u góry zdjęciu jedna z prac kolektywu Paczdarek (Anna Wójcik, Matylda Sałajewska, Sławek Kuśmierz) promująca Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia