Rozpoczął się 24. Międzynarodowy Festiwal Komiku i Gier w Łodzi

4 października 2013

24 MFKiG w Łodzi
Dzisiaj w Łodzi rozpoczął się 24. Międzynarodowy Festiwal Komiku i Gier. To największa tego typu impreza w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, na którą przyjeżdża kilka tysięcy uczestników z kraju i zagranicy. Gośćmi specjalnymi tegorocznej edycji festiwalu będą m.in. Don Rosa, Grzegorz Rosiński i Stephen Desberg.

Po raz pierwszy od 1991 roku Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier odbędzie w zupełnie nowej przestrzeni, a mianowicie w hali widowiskowo-sportowej Atlas Arena, która jest największym tego typu obiektem w Polsce. Również po raz pierwszy na festiwalu zostanie zaprezentowane tak szerokie spektrum związane z grami komputerowymi: konkursy i rozgrywki turniejowe, dopełnią panele dyskusyjne, a także giełda sprzętu i gier komputerowych. Nie zmienia to faktu, że trzonem imprezy pozostaje komiks i jego światowej sławy twórcy.

Na terenie Atlas Areny odbędzie się program spotkań, warsztatów z twórcami komiksów, ilustracji i gier oraz wszystkie elementy merytoryczne towarzyszące festiwalowi od wielu lat. Na koronie obiektu zostanie umiejscowiona strefa targowa, a na płycie stanowiska dedykacji oraz strefa turniejów gier planszowych, RPG i komputerowych. Główna scena festiwalu znajdzie się pośrodku hali, tam odbędzie się gala wręczenia nagród, cosplay, wybory rysunkowej miss festiwalu. Wstęp na festiwal w Atlas Arenie będzie bezpłatny, natomiast przy wejściu sprzedawane będą cegiełki na rzecz organizacji imprezy.

W październiku do Łodzi przyjedzie amerykański rysownik Don Rosa, jeden z najsłynniejszych twórców komiksów z Kaczorem Donaldem. Spotkania z nim są gratką nie tylko dla dzieci, ale także dla miłośników perfekcyjnej grafiki komiksowej. Na festiwalu pojawią się też znani na całym świecie twórcy legendarnej serii „Thorgal” ? Grzegorz Rosiński, jej pierwszy rysownik oraz Roman Surżenko z Rosji, który od 2011 roku rysuje serię poboczną zatytułowaną „Thorgal: Louve”.

Scenarzysta komiksowy Stephen Desberg, autor m.in. „Gwiazdy pustyni” (rys. Enrico Marini) czy serii „Skorpion” (rys. Enrico Marini), podczas 24. MFKiG przeprowadzi warsztaty dotyczące współpracy pomiędzy scenarzystą a rysownikiem, a towarzyszyć mu będzie Hughes Labiano ? scenarzysta i rysownik, autor rysunków do serii „Black Op” tworzonej razem z Desbergiem czy „Dixie Road”, pisanej przez Jeana Dufaux. Ponadto należy oczekiwać wizyty Gradimira Smudji i premiery jego albumu „Vincent i van Gogh”, inspirowanego francuskim malarstwem końca XIX w. Oprócz wyżej wspomnianych gości, do Łodzi przyjadą András Baranyai, Branko Jelinek oraz grupa artystów z Ukrainy, Norwegii, Danii i Szwecji. Ponadto Lyda Patitucci, zaprezentuje na festiwalu trailer filmu pt „Mila in Boodstained Delta”, a także oryginalne kadry z komiksu i metody przekładania ich na język filmowy. Młoda włoska reżyserka stara się zadebiutować pełnym metrażem, będącym filmową adaptacją komiksu autorstwa duetu Strukul i Vitti pt. „Mila aka Red Dreads”.

Oczywiście nie zabraknie stałych atrakcji Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier takich jak dziewiąta już osłona projektu „City Stories” (komiksów o tematyce ściśle związanej z Łodzią, tym razem będących dziełem duetów polsko-czeskich) oraz oczywiście spotkań z polskimi rysownikami (m.in. Tomasz Samojlik, Piotr Nowacki, Marcin Podolec, Berenika Kołomycka, Przemysław Truściński, Krzysztof Ostrowski), scenarzystami i wydawcami komiksu. Trzydniowa impreza w Atlas Arenie zapowiada się atrakcyjnie i bez wątpienia usatysfakcjonuje nawet najbardziej wybrednych odwiedzających. Oprócz kilkunastu wystaw, spotkań ze znanymi artystami, organizatorzy uwzględnili w programie także warsztaty dla twórców i amatorów, liczne panele dyskusyjne.

Krzysztof Ostrowski (rysownik, twórca m.in. komiksowej „Plasteliny” i wokalista Cool Kids Of Death) poprowadzi warsztaty „Tablet w służbie komiksu”, przy wykorzystaniu tabletu Dell XPS 18, który posłużył mu do stworzenia okładki pierwszego zeszytu komiksu o przygodach Stefana Well Dell, prezentowanego na 24.MFKiG.

Festiwal uzupełnią liczne, specjalne strefy: targowa, dziecięca, Star Wars i Maga Corner (dla miłośników komiksu japońskiego ? wśród atrakcji cosplay, czyli konkurs na najlepsze przebranie za postać z komiksu, anime czy gry).

Innymi miejscami festiwalowymi będą Dom Literatury w Łodzi, Łódzki Dom Kultury, gdzie zaprezentowane zostaną wystawy. Ponadto poza Łodzią zorganizowane będą trzy wystawy komiksowe w Łowiczu (Łowicki Ośrodek Kultury), Piotrkowie Trybunalskim (Ośrodek Działań Artystycznych) i Wieluniu (Wieluński Dom Kultury).

Impreza potrwa do niedzieli 6 października.

Szczegółowy program wydarzenia znajdziecie na oficjalnej stronie festiwalu.

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia