Retrospektywna wystawa prac Grzegorza Rosińskiego w Stalowej Woli

23 czerwca 2012


29 czerwca w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli zostanie otwarta retrospektywna wystawa grafik i obrazów Grzegorza Rosińskiego. Autor „Thorgala” osobiście weźmie udział w inauguracji, która rozpocznie się o godzinie 18:00. Prace będzie można oglądać do 19 sierpnia.

Pierwsza w Polsce retrospektywna wystawa prac graficznych i malarskich europejskiego mistrza komiksów, autora legendarnej serii „Thorgal”, nieprzypadkowo odbędzie się w Stalowej Woli. Tu bowiem Grzegorz Rosiński spędził okres wczesnego dzieciństwa, a po latach odnowił więzi z miejscem urodzenia.

Wystawa, na którą składa się kilkaset oryginalnych prac, zawierać będzie obszerną i wszechstronną prezentację dorobku artysty, od jego dziecięcych prób i młodzieńczych publikacji, poprzez dojrzałą twórczość, zarówno polską, jak i tę realizowaną dla wydawców zachodnich, aż po najnowsze prace i projekty. Znajdą się na niej: bogaty wybór wczesnych dokonań ilustratorskich, projektów okładek do książek i płyt oraz rysunków satyrycznych; osobna prezentacja obejmuje polskie komiksy Rosińskiego, ze szczególnym uwzględnieniem serii o Kapitanie Żbiku i Pilocie śmigłowca oraz innych rysunków publikowanych w magazynach „Relax” i „Alfa”. Nie zabraknie także jego pierwszych komiksów z „okresu belgijskiego”.

Światowy dorobek komiksowy Rosińskiego reprezentować będą plansze komiksowe, projekty postaci oraz okładek jego sztandarowego cyklu Thorgal, a także komiksów o tematyce humorystycznej („Fantastyczny rejs”), fantastyczno-naukowej („Yans”), fantasy („Szninkiel” oraz „Skarga Utraconych Ziem”) i historyczno-przygodowej („Western” oraz „Zemsta hrabiego Skarbka”).

Mniej znanym obszarem działalności Rosińskiego jest malarstwo. Nie każdy wie, że jest on autorem kilku obrazów historycznych wykonanych na zamówienie królewskiego muzeum historycznego w Belgii. Również na stalowowolskiej wystawie nie zabraknie prezentacji prac malarskich artysty, w tym płócien o tematyce historycznej.

Zebrane prace składać się będą na wszechstronną prezentację obszernego i różnorodnego dorobku artysty, obejmującą bogate spektrum form i technik: od syntetycznych graficznie rysunków satyrycznych, poprzez ołówkowe szkice i akwarelowe projekty komiksowych postaci i plansz, zróżnicowane stylistycznie ilustracje z książek dla dzieci i młodzieży czy podręczników szkolnych, poprzez utrzymane w różnych stylach i technikach plansze komiksów, aż po efektowne, pełne rozmachu obrazy olejne i okładki komiksowych albumów. Oprócz prezentacji w salach ekspozycyjnych Muzeum, część prac Grzegorza Rosińskiego zostanie pokazana na wystawie plenerowej w formie wielkopowierzchniowych wydruków.

Uzupełnieniem ekspozycji będą projekcje wideo, pokazujące artystę przy pracy, a także filmowa relacja z wystawy jego prac w roku 2011 w Paryżu.

Stalowa Wola kilka lat temu odnowiła więzi z Grzegorzem Rosińskim, przyznając mu honorowy tytuł „Ambasadora Stalowej Woli”. Regularnie odbywają się tu komiksowe imprezy o charakterze warsztatowym i rozrywkowym pod hasłem „Miasto Komiksów”.

Wystawie towarzyszy katalog, opracowany przez wybitnego znawcę sztuki komiksu, dra Wojciecha Birka, a zaprojektowany przez Piotra Rosińskiego, syna artysty.

Inaugurację wystawy uatrakcyjni „Sztukobranie z komiksem”, podczas którego Grzegorz Rosiński osobiście poprowadzi otwarte warsztaty plastyczne „komiks session”.

Uroczyste otwarcie wystawy z udziałem Rosińskiego nastąpi 29 czerwca o godz. 18:00. Kuratorem trwającej do 19 sierpnia wystawy jest syn artysty, Piotr Rosiński.

Więcej szczegółów znaleźć można na stronie organizatora: http://www.muzeum.stalowawola.pl/.

Wystawa w późniejszym czasie będzie prezentowana w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie oraz w Muzeum Narodowym w Kielcach.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia