Reprodukcję egipskiej „Księgi Umarłych” będzie można obejrzeć w muzeach w kilku polskich miastach

9 listopada 2019


Faksymile egipskiej „Księgi Umarłych” – papirusowego manuskryptu pochodzącego z ok. 1250 roku p.n.e. – będzie można obejrzeć niebawem w muzeach archeologicznych w Gdańsku i Poznaniu. Planowane są także wystawy w Warszawie i Wrocławiu. Po prezentacji w muzeach cenne reprodukcje trafią na rynek kolekcjonerski.

Papirusowy manuskrypt, będący swego rodzaju przewodnikiem po zaświatach, wyszedł spod ręki tebańskiego pisarza Aniego, który był skrybą faraona w starożytnym Egipcie. Wierzono tam, że zwój zapewnia duchową pomyślność i pomaga ochronić duszę przed demonami czyhającymi w drodze na sąd Ozyrysa. Warto podkreślić, że nie było jednej kanonicznej „Księgi Umarłych”. Tego typu manuskrypty były modne wśród ówczesnych tebańskich arystokratów. Papirusy, które przetrwały, zawierają rozmaite teksty religijne i różnią się znacznie ilustracjami. Prawdopodobnie niektórzy ludzie, którzy zamawiali własne egzemplarze księgi pogrzebowej, wybierali do nich zaklęcia, które uznawali za najważniejsze w ich przejściu w zaświaty.

„Papirus Aniego jest (…) wyjątkowo dobrze zachowaną 'Księgą Wychodzenia za Dnia’, powszechnie znaną jako 'Księga Umarłych’. Kursywne hieroglificzne pismo oraz pięknie narysowane i kolorowe winiety sprawiają, że papirus jest jednym z najbardziej spektakularnych zwojów Księgi Umarłych, jakie kiedykolwiek znaleziono” – komentuje ceniony egiptolog Zahi Hawass.

Oryginalny zwój został skradziony z egipskiego magazynu rządowego w 1888 roku przez sir E. A. Wallisa Budge’a i wysłany do Muzeum Brytyjskiego, gdzie znajduje się do dzisiaj. Przed wysłaniem manuskryptu do Anglii Budge pociął zwoje o długości siedemdziesięciu ośmiu stóp na trzydzieści siedem arkuszy o niemal równej wielkości.

Faksymile „Księgi Umarłych” zostało wydane na naturalnym papirusie przez hiszpańskie wydawnictwo Cartem po 3 latach prób i wysiłków, w które zaangażowanych było ponad 100 osób. Wierne, naukowe wręcz odwzorowanie oryginału było możliwe dzięki najnowocześniejszej technologii, która była dopracowywana przez ponad 12 lat. Ta technologia pozwoliła również wyraźnie „uwypuklić” szczegóły i małe niedoskonałości, które pojawiają się w oryginale oraz pozwoliła zachować absolutną wierność krawędzi arkuszy, które widzimy w księdze przechowywanej w Muzeum Brytyjskim.

Niezwykła reprodukcja ukazała się w ściśle limitowanym nakładzie 999 egzemplarzy. Do Polski, dzięki staraniom Domu Emisyjnego Manuscriptum, trafiło tylko 20 egzemplarzy, które znajdą się w sprzedaży 1 grudnia. Cena jednego egzemplarza wynosi 47 tysięcy złotych. Wierną kopię manuskryptu „Księgi Umarłych” premierowo zaprezentowano podczas 23. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Nim faksymilia trafią w ręce prywatnych kolekcjonerów, będzie mogła zobaczyć je szersza publiczność. W dniach 14-17 listopada „Księga…” zostanie pokazana bezpłatnie w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku, natomiast w dniach 7-8 grudnia – w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. Planowane są także wystawy w Warszawie i Wrocławiu. O ich terminach Dom Emisyjny Manuscriptum poinformuje na swoim fanpage’u na Facebooku.

fot. Dom Emisyjny Manuscriptum

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia