Rendez-vous z Francją. Znamy pełny program festiwalu Literacki Sopot 2018!

22 czerwca 2018


Pierre Lemaitre, Olga Tokarczuk, Zadie Smith, Édouard Louis, Alain Mabanckou, Ingrid Betancourt i Jacques de Decker będą gośćmi tegorocznej, siódmej już, edycji festiwalu Literacki Sopot. Tematem przewodnim jest literatura i kultura francuskojęzyczna. Organizatorzy odsłonili wreszcie pełny program zapowiadanego na sierpień wydarzenia.

Siódma edycja Festiwalu „Literacki Sopot” odbędzie się w dniach 16-19 sierpnia 2018. Każdego roku organizatorzy, miasto Sopot i Miejska Biblioteka Publiczna, wybierają jeden kraj, którego literatura jest wiodącym motywem festiwalu. W tym roku czytelnicy będą mieli okazję zgłębić literaturę i kulturę Francji.

Ważnym punktem festiwalu będą debaty, skupione w festiwalowym cyklu „La table ronde”. O aktualności dzieł Alberta Camusa porozmawiają francuscy badacze twórczości noblisty ? Marie-Therese Blondeau, Virginie Lupo oraz wnuk Alberta, David Camus. Spotkanie poprowadzi Maciej Kałuża. W kolejnej debacie pojawi się temat „Wielkiej Rewolucji Francuskiej”, matki wszystkich rewolucji, ale też jednego z najbardziej krwawych przykładów walki o zmianę istniejącego ładu społecznego. O rewolucji w cieniu gilotyny porozmawiają: Marcin Król, Monika Milewska, Reynald Secher. W roli moderatora Tomasz Wysłobocki.

Z kolei na temat paryskiej „Kultury”, związanego z nią środowiska oraz stosunku jego autorów do Francji będą debatowali znawcy dorobku tego niezwykłego pisma, które ukształtowało intelektualnie pokolenia Polaków. Paweł Bem ? literaturoznawca, edytor, opracował korespondencję Czesława Miłosza z Ireną i Tadeuszem Byrskimi; Brigitte Gautier ? tłumaczka poetyckich dzieł zebranych Zbigniewa Herberta na język francuski oraz Paweł Rodak ? historyk literatury i kultury polskiej, kulturoznawca, od 2016 roku profesor na Wydziale Slawistyki na Sorbonne Université oraz dyrektor Ośrodka Kultury Polskiej (Centre de civilisation polonaise). Dyskusję poprowadzi Piotr Kieżun.

W roku 2018 obchodzone jest w Polsce 100lecie praw wyborczych kobiet. Jedną z najbardziej prężnych działaczek francuskich była Olimpia de Gouges, autorka słynnej Deklaracji praw kobiety i obywatelki. Podjęta przez nią walka o równouprawnienie trwać będzie we Francji przez kolejne stulecia i przyniesie Francuzkom definitywne zwycięstwo dopiero w II połowie XX wieku. O pierwszych feministkach w Muzeum Sopotu porozmawiają Tomasz Wysłobocki i Ewa Wierzbowska. O sytuacji współczesnej Francji, jej tożsamości i kształcie wspólnoty w XXI będą debatować publicyści: Jarosław Kuisz, Bernard Lecomte, Olivier Mongina i Florence Noiville. Prowadzenie: Piotr Witwicki. Współczesna Francja to także teatr. W rozmowie Anety Kyzioł, dziennikarki tygodnika „Polityka”, wezmą udział Jacques de Decker, Rémi de Vos i Małgorzata Sikorska-Miszczuk.

Organizatorzy festiwalu zapowiadają także liczne spotkania autorskie. W cyklu „Dyskretny urok literatury francuskiej” o kryminałach z Pierrem Lemaitrem porozmawia Zygmunt Miłoszewski; z tworzącym w języku francuskim kongijskim pisarzem Alainem Mabanckou ? Olga Stanisławska; o roli literatury, nie tylko autorstwa Alberta Camus, z jego wnukiem Davidem Camus będzie dyskutował Remigiusz Grzela.

Młode pokolenie twórców francuskich, w rozmowie z Martą Perchuć-Burzyńską, reprezentuje Édouard Louis, którego pierwsza powieść stała się bestsellerem i okrzyknięta literacką rewelacją m.in. przez „El País”, „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, „Corriere delle Sera”. Z kolei z Romainem Puértolasem odbędzie się nie tylko spotkanie autorskie, prowadzone przez Patrycję Wanat, ale również warsztaty pisarskie i pokaz filmowej adaptacji jego przezabawnych przygód indyjskiego fakira.

Tradycją Literackiego Sopotu są również rozmowy na plaży, programowane przez Michała Nogasia, który w tym roku zaprosił do udziału Jarosława Kamińskiego, Klementynę Suchanow, Olgę Tokarczuk oraz Marcina Wichę. Z kolei nowością w tym roku jest blok spotkań „Portrety”, podczas których uczestnicy będą mogli bliżej poznać bohaterów książek autorstwa zaproszonych gości. W cyklu spotkań „H/historia” gośćmi będą Tomasz Pindel, Elisabeth ?sbrink, Małgorzata Szejnert czy Mikołaj Grynberg. A w cyklu „Varia” z czytelnikami spotkają się Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Zygmunt Miłoszewski i Anda Rottenberg.

Specjalne spotkanie z „najsławniejszą zakładniczką świata” Ingrid Betancourt poprowadzi Tomasz Pindel. Historia życia Ingrid Betancourt rozpięta jest między Kolumbię ? gdzie się urodziła, a Francję ? gdzie dorastała, skończyła Instytut Nauk Politycznych, a także wyszła za mąż. W 1990 wróciła do Bogoty i zaczęła piąć się po szczeblach kariery politycznych, aby w 2002 roku, z ramienia założonej przez siebie partii Oxígeno Verde, startować w wyborach na prezydenta Kolumbii. 22 lutego 2002 roku została porwana przez organizację rewolucyjną FARC, zbrojne ramię partii komunistycznej. Przez sześć kolejnych lat Ingrid i jej współpracownicy byli więzieni w kolumbijskiej dżungli. Los Ingrid, znanej z walki z korupcją, niesprawiedliwością społeczną i kartelami narkotykowymi, wydawał się być przesądzony. O jej wyzwolenie usilnie zabiegała Francja, której była obywatelką, a prezydent Sarkozy osobiście zaangażował się w sprawę jej oswobodzenia. Ostatecznie 2 lipca 2008 roku, w wyniku operacji jaką przeprowadziło wojsko i wywiad kolumbijski, Ingrid Betancourt, wraz z resztą zakładników, została uwolniona. Wspomnienia spisała w swojej trzeciej z kolei książce pt. „Każde milczenie ma kres”. „Betancourt to dla wielu uosobienie wszystkich, którzy pozbawieni są wolności” ? wyjaśnia zaproszenie gościa Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu, pomysłodawczyni Festiwalu. „Spotkanie z tak waleczną i doświadczoną przez życie kobietą ma również wymiar symboliczny, gdyż odbędzie się w roku, w którym świętujemy 100-lecie uzyskania przez Polki praw wyborczych”.

W programie Festiwalu Literacki Sopot nie zabraknie też propozycji skierowanych do młodszych czytelników, na których czekają warsztaty realizowane w ramach pasm Literacki dla Dzieci i Literacki dla Młodzieży. W Muzeum Sopotu dzieci będą miały okazję zgłębić świat Madeline i Mikołajka w grze interaktywnej. Zaplanowano też warsztaty ilustratorskie z Jean-François Martinem, wybitnym ilustratorem, nagrodzonym Bologna Ragazzi Award za „Bajki Ezopa”, w sierpniu zaś ukażą się w Polsce „Opowiastki przyrodnicze” z jego ilustracjami. Odbędą się też zajęcia z Frédérique Bertrand, autorką bestsellerowej francuskiej serii „Piżamorama” z ruchomymi ilustracjami. Dla tych, którzy chcą pogłębić swoje zdolności manualne przygotowano serię warsztatów z książką w Parku Książki. Fundacja Pankracy zaś zapowiedziała zajęcia w oparciu o książki „Ada, to wypada!” i „Miasto”, które poprowadzą Zofia Karaszewska, Sylwia Stano i Michał Strzałkowski. Nieco starsi mogą uzewnętrznić swoje emocje i zdobyć odrobinę doświadczenia aktorskiego na warsztatach teatralnych z Laurentem van Wetterem, na podstawie jego sztuki teatralnej „Eduquons-les!”, czyli „Wychowajmy ich!”.

W cyklu „Literacki filmowy” odbędą się projekcje filmów „Zwyczajni kochankowie” w reżyserii Philippe Garrela, „Zazie w metrze” w reżyserii Louisa Malle, a także specjalne pokazy z udziałem autorów książek: Romaina Puertolasa „Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie” i „Do zobaczenia w zaświatach” z udziałem Pierre’a Lemaitre?a. „Literacki teatralny” to czytanie performatywne „Zachodu” w reżyserii Michała Kurkowskiego w obecności autora ? Rémiego de Vosa, „Błagających” w reżyserii Radosława B. Maciąga z udziałem autora Bastiena Fourniera czy „Ćwiczenia stylistyczne” Raymonda Queneau?a w wykonaniu tria Brajner / Jankowski / Nenko.

Edycja 2019 festiwalu Literacki Sopot poświęcona będzie literaturze i kulturze brytyjskiej. Stąd spotkanie autorskie z Zadie Smith, które poprowadzi Michał Nogaś. „Jeszcze nie rozpoczęła się francuska odsłona Literackiego Sopotu, a już zapraszamy na brytyjską w 2019” ? tłumaczy Joanna Cichocka-Gula. „Cykl zapraszania gości i programowania kolejnych edycji zaczynamy już bowiem w roku poprzedzającym. A Zadie Smith jest wybitną ambasadorką kultury i literatury brytyjskiej”. Zadie Smith urodziła się w północno-zachodnim Londynie w 1975 roku. Jest autorką m.in. powieści „Białe zęby”, „O pięknie”, „Londyn NW” i zbioru esejów „Jak zmieniałam zdanie”. W 2002 roku została wybrana na członka Królewskiego Towarzystwa Literackiego. Dwukrotnie ? w 2003 i 2013 roku ? literacki magazyn „Granta” wymienił ją w gronie 20 najlepszych młodych powieściopisarzy brytyjskich. Powieść „Białe zęby? zdobyła wiele nagród literackich, w tym James Tait Black Memorial Prize, Whitbread First Novel Award i The Guardian First Book Award. „O pięknie” została nominowana do Nagrody Bookera i zdobyła the Orange Prize for Fiction 2006, a książka „Londyn NW” trafiła na krótka listę Baileys Prize for Fiction 2013. W sierpniu nakładem wydawnictwa Znak ukaże się kolejny zbiór esejów autorki zatytułowany „Widzi mi się”.

Pełen program festiwalu dostępny jest na stronie internetowej: www.literackisopot.pl.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia