Przyłącz się do obchodów Międzynarodowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów. To już dziś!

28 sierpnia 2019


Nie zdziwcie się, jeśli dziś spotkacie w miejscu publicznym osoby pochłonięte lekturą komiksu. 28 sierpnia, czyli w rocznicę urodzin słynnego rysownika Jacka Kirby’ego, od lat obchodzony jest bowiem Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów. Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w akcji.

Idea obchodów narodziła się w 2010 roku, kiedy dziennikarze i blogerzy Brian Heater i Sarah Morean zaobserwowali u siebie, że w środkach komunikacji publicznej często sięgają po powieści, a nie po czytane namiętnie w domu komiksy, ponieważ czują się zakłopotani faktem, że w czyichś oczach będą postrzegani jako osoby oddające się infantylnej rozrywce przeznaczonej głównie dla dzieci. Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów miał być więc okazją do walki ze stereotypami, a przy okazji zademonstrowaniem wszem i wobec, że komiksy to pełnowartościowe książki, doceniane przez krytyków literatury i sztuki.

Krytyczny stosunek do komiksów sięga w Stanach Zjednoczonych lat 50., gdy przedstawiciele władzy, organizacji religijnych i dziennikarze oczerniali je jako prostą rozrywkę dla dzieci i niedojrzałych dorosłych, która może zmienić czytelników w bandytów, degeneratów lub komunistów. W Polsce zaś początkowo postrzegano komiks jako niszczący młode umysły owoc „zgniłego kapitalizmu” z zachodu.

I choć od tego czasu wiele się zmieniło za sprawą tak znamienitych dzieł, jak „Sandman”, „Strażnicy” czy „Maus”, które zyskały uznanie krytyków literackich, nadal można spotkać się ze stwierdzeniem, że komiksy są w jakiś sposób gorsze. Dziś obalić te tezy można już nie tylko, opierając się na osobistym przekonaniu, ale też korzystając z badań naukowych.

Tych, którzy lubią poznawać nowe, niebanalne opowieści, powinny z kolei przekonać słowa Scotta McClouda, autora i teoretyka komiksowego, który w swoim dziele „Zrozumieć komiks” napisał: „Komiks oferuje scenarzystom i rysownikom ogromny zasób narzędzi: wierność odwzorowań, kontrolę, szansę na bycie usłyszanym na całym świecie bez strachu przed wypaczeniem treści… Oferuje zasięg i wszechstronność, łącząc w sobie potencjał plastyczny filmu i malarstwa z intymnością słowa pisanego”. Jeśli chcecie przekonać się o prawdziwości tych słów, dziś jest ku temu dobry dzień. Wystarczy wziąć jakiś komiks i zasiąść do jego lektury w miejscu publicznym.

Poniżej proponujemy kilka wydanych ostatnio tytułów, po które warto sięgnąć:

[am]
rys. R. Sergel/Read Comics in Public
Wypowiedź Scotta McClouda pochodzi z komiksu „Zrozumieć komiks”, tłum. Michał Błażejczyk, wyd. Kultura Gniewu.

Tematy: ,

Kategoria: wydarzenia