Powieść rosyjska live, spektakle literackie, premiery i nocne słuchanie audiobooków. Rusza trzeci sezon w warszawskim Big Book Cafe

5 września 2019


Po wakacjach warszawski Big Book Cafe wchodzi w trzeci sezon działalności, oferując świeży powiew atrakcji. Już we wrześniu w literackim centrum na Mokotowie czeka nas nowatorski cykl rosyjskich powieści z muzyką na żywo, spektakl na motywach „Domu z dwoma wieżami”, nocne słuchanie audiobooków oraz premiery książek o śnieżnych ekspedycjach i słonecznej Lizbonie. W programie: Maria Maj, Pablopavo, Łukasz Orbitowski, Marek Kamiński, Krzysztof Varga, Leski, Weronika Wawrzkowicz i inni!

„W każdym sezonie proponujemy czytelnikom coś zaskakującego i świeżego. Tej jesieni stawiamy na literaturę z Rosji ? kraju i kultury, która wciąż Polaków fascynuje i zastanawia. Połączymy autorskie prelekcje, performatywne czytania i muzyczne ilustracje. 'Na głos. Powieść rosyjska live’ to cykl, który da i wiedzę, i estetyczne doznania, a na pewno dużo przyjemności” ? zaprasza Anna Król z Fundacji „Kultura nie boli”, pomysłodawczyni miejsca i cyklu.

Na otwarcie, 14 września o godzinie 19:00, Dmitry Glukhovsky i jego kultowe „Metro 2033”. W klimat postapokaliptycznej powieści wprowadzi osobistym wykładem Łukasz Orbitowski, po nim zacznie się czytanie fragmentów w interpretacji Mirosława Haniszewskiego ze ścieżką dźwiękową tworzoną na żywo przez Leskiego, odpowiedzialnego za muzyczną oprawę całego projektu. Druga odsłona cyklu już 27 września. Wtedy w świat powieści Wiktora Jerofiejewa „Mężczyźni” zabierze Krzysztof Varga, a wybrane części interpretować będzie nietypowo obsadzony w roli lektora Pablopavo, czyli Paweł Sołtys. Partnerem wydarzeń jest Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

W tym miesiącu także pierwszy jesienny spektakl Małego Teatru. W niedzielę 15 września reżyser Tomasz Cyz powraca do Big Book Cafe z kameralnym przedstawieniem. Tym razem adaptuje obsypaną nominacjami i nagrodami książkę Macieja Zaremby-Bielawskiego „Dom z dwiema wieżami”. Na małej scenie wystąpią m.in. Maria Maj i Wojciech Chorąży (bilety w cenie 30 złotych do kupienia na www.bilety24.pl).

Jesienią do Big Book Cafe wróci również Improwizująca Grupa Dobrze, która przedstawi komediową wersję kanonu lektur i w krzywym zwierciadle odbije najnudniejsze i najukochańsze książki z czasów szkolnych. Podczas pierwszej w Polsce Nocy Księgarń, w piątek 20 września, w centrum literackim na Mokotowie będzie można się wygodnie rozsiąść, położyć i zasłuchać. Słuchanie po zmroku to tryptyk złożony z audiobooków: reportażu „Głosy. Co słyszał morderca?” Ewy Winnickiej i Dionisiosa Sturisa, słynnego „Hebanu” Ryszarda Kapuścińskiego i melancholijnej „Czarodziejskiej góry” Tomasza Manna.

Big Book Cafe zaprezentuje aż pięć literackich premier ? od podróżniczych opowieści Leszka Cichego i Marka Kamińsiego („Trzy bieguny”), przez osobisty spacer po portugalskiej stolicy z Weroniką Wawrzkowicz i Martą Stacewicz-Paix?o, współautorkami książki „Lizbona. Miasto, które przytula”, po pierwszą publikację literacką Fundacji Przekrój ? „Historie nie do końca zmyślone” to dzieło stworzone przez autorów znanych z kwartalnika ? Tomasza Wiśniewskiego i ilustratorkę Joannę Grochocką.

Poniżej znajdziecie szczegóły programu literackiego Big Book Cafe na wrzesień. Więcej informacja szukajcie na stronie centrum: www.bigbookcafe.pl.

5 września, czwartek, 19:00
PIERWSZE CZYTANIE: ZŁODZIEJE BZU
Spotkanie z nowym tekstem Huberta Klimko-Dobrzanieckiego. Fragmenty czyta autor. Słuchamy i rozmawiamy. Pytania pomocnicze zadaje Ola Salwa. Partner wieczoru: Oficyna Literacka Noir sur Blanc.

6 września, piątek, 19:00
BYŁ SOBIE LAS
Pokaz filmu dokumentalnego. W epoce tragicznych pożarów zobacz, jak wygląda dziewiczy las tropikalny od środka. Nagrodzony Oscarem reżyser Luc Jacquet zabiera w intymną podróż do świata roślin. Partner wieczoru: Against Gravity.

12 września, czwartek, 19:00
UWAGA: PREMIERA! POKUTA
Z Anną Kańtoch, nagradzaną autorką intrygującego kryminału o zbrodniach na kobietach w latach 80., rozmawia Katarzyna Hagmajer-Kwiatek. Partner wydarzenia: Wydawnictwo Czarne.

14 września, sobota, 19:00
NA GŁOS. ROSYJSKA POWIEŚĆ LIVE. METRO 2033
Słuchowisko na żywo. Fragmenty kultowej powieści Dmitrija Głuchowskiego interpretuje Mirosław Haniszewski. Muzykę na żywo gra Leski. W klimat książki wprowadza Łukasz Orbitowski. Partner: Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

15 września, niedziela, 19:00
MAŁY TEATR. DOM Z DWIEMA WIEŻAMI
Poruszająca, wyróżniona Nagrodą im. Kapuścińskiego, opowieść Macieja Zaremby Bielawskiego w adaptacji i reżyserii Tomasza Cyza. Obsada: Wojciech Chorąży, Mirosław Konarowski, Marta Kurzak, Maria Maj. Muzyka na żywo: Janusz Prusinowski. Uwaga! Bilety w cenie 30 złotych do kupienia online i na miejscu.

16 września, poniedziałek, 19:00
UWAGA: PREMIERA! TRZY BIEGUNY
Leszek Cichy, który jako pierwszy wszedł zimą na Everest, oraz Marek Kamiński, zdobywca obu biegunów Ziemi, opowiadają o polarnych i himalajskich ekspedycjach. Historie ilustrują fragmenty filmów. W drugiej części wieczoru poznamy nominowanych w konkursie Książka Górska Roku 2019.

19 września, czwartek, 19:00
LEKTURY SZKOLNE: REAKTYWACJA
Improwizowany spektakl literacki Grupy Dobrze. Przeżyj raz jeszcze koszmarek i czar lektur szkolnych, odegrane komediowo gnioty i zachwyty z lekcji polskiego. Podrzuć trop z ukochanej lub znienawidzonej lektury i śmiej się do łez. Uwaga! Bilety w cenie 15 złotych (płatne przy wejściu, gotówką).

20 września, piątek, 20:00-23:00
NOC KSIĘGARŃ. SŁUCHANIE PO ZMROKU
Wieczór audio w trzech częściach. „Głosy. Co słyszał morderca” Ewy Winnickiej i Dionisiosa Sturisa (20:00), „Heban” Ryszarda Kapuścińskiego (21:00) i „Czarodziejska góra” Tomasza Manna (22:00). Fragmenty w pięknych interpretacjach. Połóż się wygodnie i słuchaj!

23 września, poniedziałek, 19:00
UWAGA: PREMIERA! HISTORIE NIE DO KOŃCA ZMYŚLONE
Pan Twardowski trafia na Księżyc z winy lubieżnego widma. Tego, co przeżywa królowa Marysieńka, nie da się streścić. Nowe, zaskakujące biografie znanych postaci prezentują: pisarz Tomasz Wiśniewski oraz autorka ilustracji Joanna Grochocka. Partner wydarzenia: Fundacja Przekrój.

24 września, wtorek, 19:00
UWAGA: PREMIERA! WARSZAWA JAROSŁAWA IWASZKIEWICZA
Gdzie jako dziecko chodził na czekoladę autor „Panien z Wilka”? Jaka była jego stolica? Z dr. Tomaszem M. Lerskim, który wyłuskał z twórczości Iwaszkiewicza wątki warszawskie rozmawia Anna Król. Partner wydarzenia: Wydawnictwo Fabuła Fraza.

25 września, 19:00
UWAGA: PREMIERA! LIZBONA. MIASTO, KTÓRE PRZYTULA
O wypełnionym słońcem, krzykiem mew, muzyką fado i dzwonkami tramwajów „białym mieście” opowiadają dwie zakochane w nim autorki: dziennikarka Weronika Wawrzkowicz-Nasternak i portugalistka Marta Stacewicz-Paix?o. Partner wieczoru: Wielka Litera.

27 września, 19:00
NA GŁOS. ROSYJSKA POWIEŚĆ LIVE. MĘŻCZYŹNI
Słuchowisko na żywo. W świat powieści Wiktora Jerofiejewa wprowadza Krzysztof Varga. Fragmenty czyta Pablopavo (Paweł Sołtys). Muzyczny klimat tworzy Leski. Partner: Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Big Book Cafe to centrum innowacji literackich prowadzone przez Fundację „Kultura nie boli” w Warszawie przy ul. J. Dąbrowskiego 81.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia