Ponad 1700 bibliotek w całej Polsce weźmie udział w akcji Noc Bibliotek

4 października 2019


Niedawno odbyła się Noc Księgarń, a tymczasem czytelników czeka kolejna, podobna inicjatywa. 1757 bibliotek z całej Polski bierze udział w piątej edycji akcji Noc Bibliotek. Uczestnicy wydarzeń będą mogli przenocować w bibliotece, spotkać się z ulubionymi autorami, obejrzeć filmy, posłuchać koncertów, spróbować sił w grach literackich i konkursach.

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania. Ogólnopolska akcja organizowana od 2015 roku ma zachęcić do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji. W bibliotekach w całej Polsce czekają na czytelników specjalne wydarzenia ? niecodzienne spotkania z literaturą i jej gwiazdami. „Liczymy na to, że po poznaniu bibliotek tej wyjątkowej Nocy, czytelnicy wrócą w dzień. I w kolejne dni” ? piszą organizatorzy.

Tegoroczna, piąta edycja Nocy Bibliotek odbędzie się pod hasłem: „Znajdźmy wspólny język!”. Od poszukiwaczy skarbów, nocy detektywów i zabawy w chowanego w ciemnej bibliotece między regałami, przez warsztaty międzypokoleniowe, po zabawy językowe i słowotwórcze oraz wokół języka ulubionych pisarzy i poetów ? wszystkie wydarzenia nastawione będą na łączenie ponad podziałami.

Odsłoną specjalną piątej edycji akcji jest „Nocny Marek” poświęcony życiu i twórczości Marka Hłaski. Okazja jest do tego szczególna ? w tym roku obchodzimy 85 rocznicę urodzin i 50 rocznicę śmierci pisarza. Na odwiedzających biblioteki czekają więc atrakcje związane z autorem „Pięknych dwudziestoletnich” i „Następnego do raju”, w tym gra literacka „Flirt z Hłaską” z cytatami z twórczości pisarza.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w 100. rocznicę urodzin tego wybitnego pisarza i publicysty emigracyjnego, więźnia sowieckich łagrów, uczestnika Bitwy pod Monte Cassino, współtwórcy paryskiej „Kultury”. Dlatego na tegoroczną Noc Bibliotek wiele książnic przygotowało też grę, która popularyzuje dzieło Herlinga.

Inauguracja ogólnopolskiej Nocy Bibliotek odbędzie się w sobotę 5 października o godzinie 19:00 w XXXI Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Tynieckiej 40 a w Warszawie. Wydarzenie poprowadzą (i wystąpią ze specjalnym „czytelniczo-bibliotecznym” programem!) Joanna Kołaczkowska i Dariusz Kamys z Kabaretu Hrabi. Transmisję na żywo z tego wydarzenia będzie można obejrzeć na: nocbibliotek.org/transmisja.

Mapę z wykazem bibliotek biorących udział w akcji znajdziecie tutaj: https://nocbibliotek.org/mapa.

[edm]
fot. Franck Vervial/Flicrk

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia