banner ad

Ponad 1000 bibliotek w całej Polsce zaprasza dzisiaj na Noc Bibliotek

4 czerwca 2016

noc-bibliotek-2016
W sobotę 4 czerwca ponad 1000 bibliotek szkolnych i publicznych w całym kraju zaprasza na Noc Bibliotek. Jest to akcja, która ma promować czytanie i same biblioteki jako najbardziej dostępne i otwarte instytucje kultury.

Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja, mająca uświadomić mieszkańcom, że ciekawe i całkiem bezpłatne miejsca są często tuż za rogiem ich domostw i mogą z nich korzystać do woli. Dla bibliotek to także okazja do atrakcyjnego i niekonwencjonalnego pokazania swoich zbiorów, do wymyślenia działań artystycznych, edukacyjnych, a nawet rozrywkowych, których punktem wyjścia jest książka i które zachęcają do czytania wszystkich ? od przedszkolaka do emeryta.

Pierwsza edycja akcji odbyła się w 2015 roku i przyłączyło się do niej ponad 600 bibliotek publicznych i szkolnych z całej Polski. Tego dnia z atrakcji serwowanych przez biblioteki skorzystało kilkadziesiąt tysięcy ludzi. W tym roku akcja ma jeszcze większy zasięg. Liczba chętnych bibliotek przekroczyła bowiem 1000!

W tym roku akcja odbywa się pod hasłem „Wolno czytać!”. Jak wyjaśniają organizatorzy, „wolno, bo czytanie powinno być naszym wyborem. Nas, wolnych ludzi, którzy czytają, co chcą, co lubią, co im się podoba, co ich porusza, co im się przyda, co ich wzbogaca. Wolno, bo dobra literatura uświadamia nam naszą wolność jako ludzi i nasze prawo wyboru sposobu życia, wartości i obecności w życiu publicznym. Wolno także dosłownie ? uważnie, smakując słowa i zdania, namyślając się nad sensem tego, co czytamy, bez pośpiechu, w którym normalnie konsumujemy teksty i dni naszego życia”. Taki miejscem do wolnego czytania ma być właśnie biblioteka ? przestrzeń swobodnego wyboru lektur i czasu, który płynie wolniej, a także miejsce spotkań z innymi.

Centralna Noc Bibliotek odbędzie się w Bibliotece Narodowej w Warszawie (al. Niepodległości 213) i potrwa od godz. 16.30 do północy. Jeśli jesteście ciekawi, które biblioteki w pobliżu waszego domu biorą udział w tegorocznej edycji akcji, mapkę z wykazem placówek znajdziecie tutaj: http://rejestracja.frsi.org.pl/pr/noc16.

Tematy: , ,

Kategoria: wydarzenia